Ženeva 2015: 85. autosalón otvorený

Streda, 04 marec 2015

Brány výstaviska Palexpo, autosalónu na brehu ženevského jazera, sa otvorili po osemdesiaty piaty raz. Prvé dva dni autosalónu, 3. a 4. marec, sú pre novinárov, potom až do nedele 15. marca pre ostatnú verejnosť. Takže – začala sa najväčšia svetová prehliadka posledných automobilových noviniek, ktoré sa svetu predstavujú práve tu v Ženeve.

1 Porsche Cayman GT4
Novinkou, ktorá v stánku Porsche určite zaujme návštevníkov je model Cayman GT4

Gigantické prehliadku v komplexe Palexpo na okraji Ženevy navštívilo v uplynulom roku viac ako 700.000 návštevníkov. Záujem o prvý veľký jarný európsky autosalón narastá každý rok, takže minuloročný rekord v návštevnosti aj tento rok určite padne.

Na ploche približne 110.000 m² sú exponáty približne 250 vystavovateľov. Na svoje prvé uvedenie čaká každoročne tak do sto noviniek. Najviac je svetových, potom sú to modely uvedené po prvý raz v Európe, alebo domáce švajčiarske.

V Ženeve nechce nikto chýbať, a tak návštevníci tu vidia všetkých hlavných svetových automobilových producentov. Predstavujú sa im najnovšie produkčné modely, koncepty budúcich modelov, alebo kreácie dizajnérov.

Aj tohtoročný v poradí už 85. ročník autosalónu v Ženeve je v prvom rade prehliadkou veľkých výrobcov z celého sveta, ponúka však nazrieť aj do produkcie švajčiarskych firiem, ktoré tu prostredníctvom 58 výrobcov prezentujú domáci automobilový priemysel. Či už ide o vybavenie automobilov, doplnky, garážovú techniku, meracie zariadenia, náradie, pneumatiky, mazacie oleje, náhradné diely alebo príslušenstvo. To všetko je možno vidieť v samostatnej hale číslo 7 a je súčasťou autosalónu práve tak, ako nové vyblýskané modely.

2 stánok Volvo
Častý obrázok prvého dňa autosalónu: čerstvé novinky čakajú na odhrnutie plachty a odtajnenie modelov počas tlačovej besedy. Tie na obrázku patria modelom Volvo.

Cieľom jedného z najväčších svetových autosalónov je ukázať najnovší vývoj v automobilovom svete, autá v ich plnej kráse, ale tiež upriamiť pozornosť návštevníkov na technické a ekonomické aspekty a na opatrenia smerujúce k ochrane životného prostredia. Ukázať ako sú elegantné, bezpečné, výkonné, športové, ale aj úsporné.

O najzaujímavejších novinkách tohtoročného ženevského autosalónu budeme na našom internetovom portáli postupne informovať.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.