Ženeva 2015: 85. autosalón otvorený

Streda, 04 marec 2015

Brány výstaviska Palexpo, autosalónu na brehu ženevského jazera, sa otvorili po osemdesiaty piaty raz. Prvé dva dni autosalónu, 3. a 4. marec, sú pre novinárov, potom až do nedele 15. marca pre ostatnú verejnosť. Takže – začala sa najväčšia svetová prehliadka posledných automobilových noviniek, ktoré sa svetu predstavujú práve tu v Ženeve.

1 Porsche Cayman GT4
Novinkou, ktorá v stánku Porsche určite zaujme návštevníkov je model Cayman GT4

Gigantické prehliadku v komplexe Palexpo na okraji Ženevy navštívilo v uplynulom roku viac ako 700.000 návštevníkov. Záujem o prvý veľký jarný európsky autosalón narastá každý rok, takže minuloročný rekord v návštevnosti aj tento rok určite padne.

Na ploche približne 110.000 m² sú exponáty približne 250 vystavovateľov. Na svoje prvé uvedenie čaká každoročne tak do sto noviniek. Najviac je svetových, potom sú to modely uvedené po prvý raz v Európe, alebo domáce švajčiarske.

V Ženeve nechce nikto chýbať, a tak návštevníci tu vidia všetkých hlavných svetových automobilových producentov. Predstavujú sa im najnovšie produkčné modely, koncepty budúcich modelov, alebo kreácie dizajnérov.

Aj tohtoročný v poradí už 85. ročník autosalónu v Ženeve je v prvom rade prehliadkou veľkých výrobcov z celého sveta, ponúka však nazrieť aj do produkcie švajčiarskych firiem, ktoré tu prostredníctvom 58 výrobcov prezentujú domáci automobilový priemysel. Či už ide o vybavenie automobilov, doplnky, garážovú techniku, meracie zariadenia, náradie, pneumatiky, mazacie oleje, náhradné diely alebo príslušenstvo. To všetko je možno vidieť v samostatnej hale číslo 7 a je súčasťou autosalónu práve tak, ako nové vyblýskané modely.

2 stánok Volvo
Častý obrázok prvého dňa autosalónu: čerstvé novinky čakajú na odhrnutie plachty a odtajnenie modelov počas tlačovej besedy. Tie na obrázku patria modelom Volvo.

Cieľom jedného z najväčších svetových autosalónov je ukázať najnovší vývoj v automobilovom svete, autá v ich plnej kráse, ale tiež upriamiť pozornosť návštevníkov na technické a ekonomické aspekty a na opatrenia smerujúce k ochrane životného prostredia. Ukázať ako sú elegantné, bezpečné, výkonné, športové, ale aj úsporné.

O najzaujímavejších novinkách tohtoročného ženevského autosalónu budeme na našom internetovom portáli postupne informovať.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.