Ženeva nebude, autosalón pre koronavírus zrušili

Piatok, 28 február 2020

Autosalón Ženeva 2020, jeden z najväčších svetových výstav automobilov, vstupoval do svojho 90.ročníka. Jeho brány sa mali otvoriť utorok 3. marca pre novinárov, pre širokú verejnosť o dva dni neskôr. Dnes predpoludním však organizátori autosalónu vydali vyhlásenie, že autosalón sa pre koronavírus ruší.

Ferrari-F8

Ženevský autosalón mal už najbližší utorok privítať novinárov a širokú verejnosť od 5. do 15. marca 2020. Federálna rada Švajčiarska však 28. februára 2020 rozhodla, že do 15. marca 2020 sa nesmú konať žiadne udalosti s viac ako tisíc ľuďmi. Správa pre zástupcov médií prišla tri dni pred otvorením 90. ročníka ženevského autosalónu.

Organizátori plne akceptujú toto rozhodnutie Federálnej rady. Vyjadrila sa k nemu Maurice Turrettini, prezidentka správnej rady autosalónu a uviedla: "Ľutujeme túto situáciu, ale zdravie všetkých zúčastnených je absolútnou prioritou pre nás a našich vystavovateľov. Toto je prípad vyššej moci."

Potom ešte dodala: "Pre vystavovateľov, ktorí do svojej účasť v Ženeve výrazne investovali, je to veľká strata, sme však presvedčení, že toto rozhodnutie pochopia všetci, ktorých sa to týka. Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí pracovali na implementácii tohto 90. ročníka autosalónu. Mohla to byť veľká udalosť,"

Výstavné expozície sú už takmer hotové. Pred týždňom, počas tlačových konferencií, nič nenasvedčovalo, že by bolo potrebné prikročiť k takémuto opatrenie. Situácia sa zmenila s výskytom prvých potvrdených chorôb spôsobených koronavírusom vo Švajčiarsku a rozhodnutím Spolkovej rady z 28. februára 2020. Podujatie je na základe tohto rozhodnutia zrušené.

Demontáž stánkov sa musí teraz zorganizovať. Finančné dôsledky pre všetkých zúčastnených na udalosti sú veľké a budú sa posudzovať v nasledujúcich týždňoch. Isté však je, že vstupenky predané na podujatie sa ich majiteľom vrátia. Organizátori poskytnú informácie o postupe na svojej webovej stránke čo najskôr.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.