Hondu ocenili za pokrok v oblasti bezpečnosti

Sobota, 14 júl 2007

Na 20. medzinárodnej konferencii o bezpečnosti automobilov vo francúzskom Lyone získali dvaja konštruktéri Hondy ocenenie za významné príspevky k zvýšeniu bezpečnosti vozidiel.

Hondu ocenili Hondu ocenili

Konštruktéra motocyklov Honda Satoshi Iijima ocenili za rozsiahle zásluhy počas 30 rokov výskumu bezpečnosti motocyklov a pri vývoji nových zariadení pre bezpečnosť motocyklov, obzvlášť za špeciálny systém airbagov. Iijimov tím začal základný výskum systému airbagov pre motocykle v roku 1990. Jeho riešenia prispeli k rozšíreniu a vylepšeniu motocyklových technológií v oblasti bezpečnosti pri havárii.

Technicky vyspelý systém airbagov pre motocykle, za ktorý Iijima získal ocenenie, bol uvedený na trh po prvýkrát na sériovom motocykli v roku 2006 a zabudovaný do vlajkového luxusného cestovného modelu Honda GL 1800 Gold Wing. Gold Wing už predtým získal ocenenia za najvyšší komfort, spoľahlivosť a bezpečnosť a aj preto ho vybrali za prvý motocykel sériovej výroby, ktorý bude vybavený airbagmi Honda. Hneď na to získal celosvetové uznanie za efektívne podporovanie bezpečnosti jazdcov.

Druhým oceneným je Douglas C. Longhitano, senior konštruktér spoločnosti Honda Research and Development America. Získal ho za prínos bezpečnosti automobilov, obzvlášť v oblasti ochrany chodcov. Vyše desaťročie Longhitano viedol výskumné programy vplyvu osobných a ľahkých nákladných automobilov na chodcov za účelom vyvinutia efektívnejších opatrení proti zraneniam, ktoré významne prispeli k pokroku dopravnej bezpečnosti.

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.