Na dobrých pneumatikách záleží

Utorok, 07 december 2010

Tohtoročná zima dá motoristom pravdepodobne poriadne zabrať. Svoje pazúry vystrčila už v prvých decembrových dňoch. Prišla rýchlo a takmer bez ohlásenia, hoci posledný mesiac v roku je jej časom. Nástup zimy sme tak, ako aj v predošlých rokoch, ani tentoraz nezachytili. Napriek výzvam v médiách či reklame predajcov pneumatík a pneuservisov veľká časť automobilistov nemala načas prezuté zimné pneumatiky. Alebo ste výnimkou a na prvý sneh ste vyrukovali so zimnými?

Sneh a poľadovica
Sneh a poľadovica kladú v zimných mesiacoch na motoristov najväčšie nároky. Zvládať nástrahy zimy sa v týchto podmienkach dá len na kvalitných zimných pneumatikách

Už v článku približne pred týždňom sme spomenuli, že ak majú zimné pneumatiky plniť svoj účel, mali by byť namontované na všetkých štyroch kolesách, nemali by mať menší dezén ako štyri milimetre a nemali by byť staršie ako štyri roky. Všetky tri "štvorkové" podmienky pre správne fungovanie by mali byť splnené, ale najmä tá posledná sa nie vždy rešpektuje a jazdí sa aj na starých pneumatikách, ktoré síce majú ešte dostatočne vysoký dezén, ale jeho povrch už dávno stratil vlastnosti zimnej pneumatiky. Mäkkosť zmesi je dávno preč, s ňou aj priľnavosť a trakcia, takže len vzhľad dezénu pripomína, že ide o pneumatiky do zimy.

Veľkú pozornosť by sme mali venovať najmä výberu zimných pneumatík. Nemali by sme sa obzerať po tých najlacnejších. Ak už, tak by to mali robiť len tí, čo nemajú pod kapotou silnejšie stádo koní a rýchlosť na cestách je pre nich skôr tabu ako pravidlom. Výber pneumatík by mal vždy korešpondovať s tým, pre aké auto ich kupujeme. Výberu pneumatík, a je jedno či letných alebo zimných, by sme mali venovať práve takú pozornosť, ako autu keď ho kupujeme a nie hľadať na internetových portáloch cenovo najvýhodnejšie. Pretože – napríklad len výmena rozbitého hlavného svetlometu a "vyklepanie" kapoty a blatníka s následným prestriekaním vás vyjde určite na viac ako kúpa kvalitných zimných pneumatík.

Aby pneumatiky odviedli dobrú prácu, čo dvojnásobne platí o zimných pneumatikách, musia byť z rodu tých kvalitnejších, teda zákonite aj drahších. Táto poučka nie je reklamným sloganom, ale dobrou radou pre tých, ktorí aj v zime, na snehu, poľadovici či snehovej brečke, proste za každého počasia a dennodenne využívajú svoj súkromný dopravný prostriedok. Ak ste ho teda kupovali s týmto cieľom, potom mu venujte aj primeranú pozornosť a dajte mu aj správne obutie.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.