Na dobrých pneumatikách záleží

Utorok, 07 december 2010

Tohtoročná zima dá motoristom pravdepodobne poriadne zabrať. Svoje pazúry vystrčila už v prvých decembrových dňoch. Prišla rýchlo a takmer bez ohlásenia, hoci posledný mesiac v roku je jej časom. Nástup zimy sme tak, ako aj v predošlých rokoch, ani tentoraz nezachytili. Napriek výzvam v médiách či reklame predajcov pneumatík a pneuservisov veľká časť automobilistov nemala načas prezuté zimné pneumatiky. Alebo ste výnimkou a na prvý sneh ste vyrukovali so zimnými?

Sneh a poľadovica
Sneh a poľadovica kladú v zimných mesiacoch na motoristov najväčšie nároky. Zvládať nástrahy zimy sa v týchto podmienkach dá len na kvalitných zimných pneumatikách

Už v článku približne pred týždňom sme spomenuli, že ak majú zimné pneumatiky plniť svoj účel, mali by byť namontované na všetkých štyroch kolesách, nemali by mať menší dezén ako štyri milimetre a nemali by byť staršie ako štyri roky. Všetky tri "štvorkové" podmienky pre správne fungovanie by mali byť splnené, ale najmä tá posledná sa nie vždy rešpektuje a jazdí sa aj na starých pneumatikách, ktoré síce majú ešte dostatočne vysoký dezén, ale jeho povrch už dávno stratil vlastnosti zimnej pneumatiky. Mäkkosť zmesi je dávno preč, s ňou aj priľnavosť a trakcia, takže len vzhľad dezénu pripomína, že ide o pneumatiky do zimy.

Veľkú pozornosť by sme mali venovať najmä výberu zimných pneumatík. Nemali by sme sa obzerať po tých najlacnejších. Ak už, tak by to mali robiť len tí, čo nemajú pod kapotou silnejšie stádo koní a rýchlosť na cestách je pre nich skôr tabu ako pravidlom. Výber pneumatík by mal vždy korešpondovať s tým, pre aké auto ich kupujeme. Výberu pneumatík, a je jedno či letných alebo zimných, by sme mali venovať práve takú pozornosť, ako autu keď ho kupujeme a nie hľadať na internetových portáloch cenovo najvýhodnejšie. Pretože – napríklad len výmena rozbitého hlavného svetlometu a "vyklepanie" kapoty a blatníka s následným prestriekaním vás vyjde určite na viac ako kúpa kvalitných zimných pneumatík.

Aby pneumatiky odviedli dobrú prácu, čo dvojnásobne platí o zimných pneumatikách, musia byť z rodu tých kvalitnejších, teda zákonite aj drahších. Táto poučka nie je reklamným sloganom, ale dobrou radou pre tých, ktorí aj v zime, na snehu, poľadovici či snehovej brečke, proste za každého počasia a dennodenne využívajú svoj súkromný dopravný prostriedok. Ak ste ho teda kupovali s týmto cieľom, potom mu venujte aj primeranú pozornosť a dajte mu aj správne obutie.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.