Na dobrých pneumatikách záleží

Utorok, 07 december 2010

Tohtoročná zima dá motoristom pravdepodobne poriadne zabrať. Svoje pazúry vystrčila už v prvých decembrových dňoch. Prišla rýchlo a takmer bez ohlásenia, hoci posledný mesiac v roku je jej časom. Nástup zimy sme tak, ako aj v predošlých rokoch, ani tentoraz nezachytili. Napriek výzvam v médiách či reklame predajcov pneumatík a pneuservisov veľká časť automobilistov nemala načas prezuté zimné pneumatiky. Alebo ste výnimkou a na prvý sneh ste vyrukovali so zimnými?

Sneh a poľadovica
Sneh a poľadovica kladú v zimných mesiacoch na motoristov najväčšie nároky. Zvládať nástrahy zimy sa v týchto podmienkach dá len na kvalitných zimných pneumatikách

Už v článku približne pred týždňom sme spomenuli, že ak majú zimné pneumatiky plniť svoj účel, mali by byť namontované na všetkých štyroch kolesách, nemali by mať menší dezén ako štyri milimetre a nemali by byť staršie ako štyri roky. Všetky tri "štvorkové" podmienky pre správne fungovanie by mali byť splnené, ale najmä tá posledná sa nie vždy rešpektuje a jazdí sa aj na starých pneumatikách, ktoré síce majú ešte dostatočne vysoký dezén, ale jeho povrch už dávno stratil vlastnosti zimnej pneumatiky. Mäkkosť zmesi je dávno preč, s ňou aj priľnavosť a trakcia, takže len vzhľad dezénu pripomína, že ide o pneumatiky do zimy.

Veľkú pozornosť by sme mali venovať najmä výberu zimných pneumatík. Nemali by sme sa obzerať po tých najlacnejších. Ak už, tak by to mali robiť len tí, čo nemajú pod kapotou silnejšie stádo koní a rýchlosť na cestách je pre nich skôr tabu ako pravidlom. Výber pneumatík by mal vždy korešpondovať s tým, pre aké auto ich kupujeme. Výberu pneumatík, a je jedno či letných alebo zimných, by sme mali venovať práve takú pozornosť, ako autu keď ho kupujeme a nie hľadať na internetových portáloch cenovo najvýhodnejšie. Pretože – napríklad len výmena rozbitého hlavného svetlometu a "vyklepanie" kapoty a blatníka s následným prestriekaním vás vyjde určite na viac ako kúpa kvalitných zimných pneumatík.

Aby pneumatiky odviedli dobrú prácu, čo dvojnásobne platí o zimných pneumatikách, musia byť z rodu tých kvalitnejších, teda zákonite aj drahších. Táto poučka nie je reklamným sloganom, ale dobrou radou pre tých, ktorí aj v zime, na snehu, poľadovici či snehovej brečke, proste za každého počasia a dennodenne využívajú svoj súkromný dopravný prostriedok. Ak ste ho teda kupovali s týmto cieľom, potom mu venujte aj primeranú pozornosť a dajte mu aj správne obutie.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.