Na dobrých pneumatikách záleží

Utorok, 07 december 2010

Tohtoročná zima dá motoristom pravdepodobne poriadne zabrať. Svoje pazúry vystrčila už v prvých decembrových dňoch. Prišla rýchlo a takmer bez ohlásenia, hoci posledný mesiac v roku je jej časom. Nástup zimy sme tak, ako aj v predošlých rokoch, ani tentoraz nezachytili. Napriek výzvam v médiách či reklame predajcov pneumatík a pneuservisov veľká časť automobilistov nemala načas prezuté zimné pneumatiky. Alebo ste výnimkou a na prvý sneh ste vyrukovali so zimnými?

Sneh a poľadovica
Sneh a poľadovica kladú v zimných mesiacoch na motoristov najväčšie nároky. Zvládať nástrahy zimy sa v týchto podmienkach dá len na kvalitných zimných pneumatikách

Už v článku približne pred týždňom sme spomenuli, že ak majú zimné pneumatiky plniť svoj účel, mali by byť namontované na všetkých štyroch kolesách, nemali by mať menší dezén ako štyri milimetre a nemali by byť staršie ako štyri roky. Všetky tri "štvorkové" podmienky pre správne fungovanie by mali byť splnené, ale najmä tá posledná sa nie vždy rešpektuje a jazdí sa aj na starých pneumatikách, ktoré síce majú ešte dostatočne vysoký dezén, ale jeho povrch už dávno stratil vlastnosti zimnej pneumatiky. Mäkkosť zmesi je dávno preč, s ňou aj priľnavosť a trakcia, takže len vzhľad dezénu pripomína, že ide o pneumatiky do zimy.

Veľkú pozornosť by sme mali venovať najmä výberu zimných pneumatík. Nemali by sme sa obzerať po tých najlacnejších. Ak už, tak by to mali robiť len tí, čo nemajú pod kapotou silnejšie stádo koní a rýchlosť na cestách je pre nich skôr tabu ako pravidlom. Výber pneumatík by mal vždy korešpondovať s tým, pre aké auto ich kupujeme. Výberu pneumatík, a je jedno či letných alebo zimných, by sme mali venovať práve takú pozornosť, ako autu keď ho kupujeme a nie hľadať na internetových portáloch cenovo najvýhodnejšie. Pretože – napríklad len výmena rozbitého hlavného svetlometu a "vyklepanie" kapoty a blatníka s následným prestriekaním vás vyjde určite na viac ako kúpa kvalitných zimných pneumatík.

Aby pneumatiky odviedli dobrú prácu, čo dvojnásobne platí o zimných pneumatikách, musia byť z rodu tých kvalitnejších, teda zákonite aj drahších. Táto poučka nie je reklamným sloganom, ale dobrou radou pre tých, ktorí aj v zime, na snehu, poľadovici či snehovej brečke, proste za každého počasia a dennodenne využívajú svoj súkromný dopravný prostriedok. Ak ste ho teda kupovali s týmto cieľom, potom mu venujte aj primeranú pozornosť a dajte mu aj správne obutie.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.