Päť hviezdičiek pre Alhambru

Streda, 22 december 2010

Nový SEAT Alhambra získal päť hviezdičiek v testoch Euro NCAP. Tento výsledok v ochrane dospelých, detí a chodcov robí zo SEATu Alhambra jeden z najbezpečnejších automobilov svojej kategórie a vypovedá o tom, aký dôraz kladie SEAT na bezpečnosť.

SEAT Alhambra
SEAT Alhambra získala v testoch Euro NCAP päť hviezdičiek za bezpečnosť

V čelných, zadných a bočných "crash" testoch získala Alhambra takmer maximum bodov za ochranu vodiča a spolujazdca. Štruktúra karosérie sa ukázala ako veľmi robustná a spolu so štandardne montovanými bočnými a hlavovými airbagmi a tiež s kolenným airbagom vodiča spĺňa všetky kritéria na poskytovanie pasívnej bezpečnosti. Alhambra ponúka vysoký stupeň bezpečnosti pre posádku, rovnako dobre však obstála aj v ochrane a bezpečnosti detí.

Konzorcium Euro NCAP pozostáva zo zástupcov európskych ministerstiev dopravy, automobilových asociácií, poisťovní a orgánov na ochranu spotrebiteľov a vykonáva nárazové testy na všetkých autách určených pre európsky trh. Kritéria týchto testov sú podstatne prísnejšie, než predpisujú národné zákony jednotlivých štátov.

Najlepšie hodnotenie, ktoré Alhambra získala, potvrdzuje dôraz kladený inžiniermi SEATu na otázku bezpečnosti počas vývojového procesu každého vozidla. Aktívnu prevenciu proti nehodám má na starosti riadená stabilita podvozku, výkonný brzdový systém a stabilizačný systém ESP. Aj vďaka týmto prvkom aktívnej bezpečnosti je Alhambra jedným z najbezpečnejších vozidiel vo svojom segmente.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.