Proti alkoholu na cestách

Streda, 27 jún 2007

alebo
Don't Drink and Drive

Proti alkoholu na cestách

Na Slovensku sa približne každú hodinu stane sedem dopravných nehôd. V troch prípadoch zo spomínaných sedem nehôd je na vine alkohol. Pri kolíziách chodcov a cyklistov je podiel alkoholu dokonca ešte vyšší.

Napriek zákazu požívania alkoholu za volantom sú čísla štatistík neúprosné. V roku 2006 zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu celkom 2487 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 260 nehôd viac. V priemere pri každej 22 dopravnej nehode asistoval vodičovi alkohol.

apriek tomu sa pred jazdou pije ďalej a nič nenasvedčuje tomu, že sa piť prestáva alebo pije sa menej. Nepomáha prevencia ani kontroly. Ani nasledovná prax: ak polícia pri kontrole zistí u vodiča požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky, dopúšťa sa vodič len priestupku a môže mu byť zadržaný vodičský preukaz. To aj v prípade, ak odmietne dychovú skúšku na alkohol. Ani fakt, že dopravný inšpektorát môže vodičovi v správnom konaní uložiť pokutu do 15 tisíc korún a udeliť zákaz viesť motorové vozidlo do dvoch rokov.

S cieľom znížiť nehodovosť súvisiacu s požívaním alkoholu rozhodlo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií a Rada vlády SR pre bezpečnosť cestnej premávky – BECEP, že 1. júla tohto roku odštartujú dvojtýždňovú celoslovenskú preventívnu osvetovú kampaň nazvanú Don't Drink and Drive. Chcú ňou varovať a upozorňovať vodičov na nevhodnosť konzumácie alkoholu pred a počas jazdy autom. Kampaň bude mať podobu televíznych spotov, billboardov a internetovú podporu na viacerých internetových portáloch. Jej cieľom je upozorniť verejnosť na problémy, ktoré alkohol za volantom spôsobuje. Partnerom akcie Don't Drink and Drive je aj spoločnosť Pivovary Topvar.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."