Proti alkoholu na cestách

Streda, 27 jún 2007

alebo
Don't Drink and Drive

Proti alkoholu na cestách

Na Slovensku sa približne každú hodinu stane sedem dopravných nehôd. V troch prípadoch zo spomínaných sedem nehôd je na vine alkohol. Pri kolíziách chodcov a cyklistov je podiel alkoholu dokonca ešte vyšší.

Napriek zákazu požívania alkoholu za volantom sú čísla štatistík neúprosné. V roku 2006 zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu celkom 2487 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 260 nehôd viac. V priemere pri každej 22 dopravnej nehode asistoval vodičovi alkohol.

apriek tomu sa pred jazdou pije ďalej a nič nenasvedčuje tomu, že sa piť prestáva alebo pije sa menej. Nepomáha prevencia ani kontroly. Ani nasledovná prax: ak polícia pri kontrole zistí u vodiča požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky, dopúšťa sa vodič len priestupku a môže mu byť zadržaný vodičský preukaz. To aj v prípade, ak odmietne dychovú skúšku na alkohol. Ani fakt, že dopravný inšpektorát môže vodičovi v správnom konaní uložiť pokutu do 15 tisíc korún a udeliť zákaz viesť motorové vozidlo do dvoch rokov.

S cieľom znížiť nehodovosť súvisiacu s požívaním alkoholu rozhodlo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií a Rada vlády SR pre bezpečnosť cestnej premávky – BECEP, že 1. júla tohto roku odštartujú dvojtýždňovú celoslovenskú preventívnu osvetovú kampaň nazvanú Don't Drink and Drive. Chcú ňou varovať a upozorňovať vodičov na nevhodnosť konzumácie alkoholu pred a počas jazdy autom. Kampaň bude mať podobu televíznych spotov, billboardov a internetovú podporu na viacerých internetových portáloch. Jej cieľom je upozorniť verejnosť na problémy, ktoré alkohol za volantom spôsobuje. Partnerom akcie Don't Drink and Drive je aj spoločnosť Pivovary Topvar.

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.