Proti alkoholu na cestách

Streda, 27 jún 2007

alebo
Don't Drink and Drive

Proti alkoholu na cestách

Na Slovensku sa približne každú hodinu stane sedem dopravných nehôd. V troch prípadoch zo spomínaných sedem nehôd je na vine alkohol. Pri kolíziách chodcov a cyklistov je podiel alkoholu dokonca ešte vyšší.

Napriek zákazu požívania alkoholu za volantom sú čísla štatistík neúprosné. V roku 2006 zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu celkom 2487 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 260 nehôd viac. V priemere pri každej 22 dopravnej nehode asistoval vodičovi alkohol.

apriek tomu sa pred jazdou pije ďalej a nič nenasvedčuje tomu, že sa piť prestáva alebo pije sa menej. Nepomáha prevencia ani kontroly. Ani nasledovná prax: ak polícia pri kontrole zistí u vodiča požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky, dopúšťa sa vodič len priestupku a môže mu byť zadržaný vodičský preukaz. To aj v prípade, ak odmietne dychovú skúšku na alkohol. Ani fakt, že dopravný inšpektorát môže vodičovi v správnom konaní uložiť pokutu do 15 tisíc korún a udeliť zákaz viesť motorové vozidlo do dvoch rokov.

S cieľom znížiť nehodovosť súvisiacu s požívaním alkoholu rozhodlo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií a Rada vlády SR pre bezpečnosť cestnej premávky – BECEP, že 1. júla tohto roku odštartujú dvojtýždňovú celoslovenskú preventívnu osvetovú kampaň nazvanú Don't Drink and Drive. Chcú ňou varovať a upozorňovať vodičov na nevhodnosť konzumácie alkoholu pred a počas jazdy autom. Kampaň bude mať podobu televíznych spotov, billboardov a internetovú podporu na viacerých internetových portáloch. Jej cieľom je upozorniť verejnosť na problémy, ktoré alkohol za volantom spôsobuje. Partnerom akcie Don't Drink and Drive je aj spoločnosť Pivovary Topvar.

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.