Volvo ocenili za bezpečnosť

Piatok, 20 január 2012

Päť modelov Volvo získalo ocenenie Top Safety Pick Award (Najbezpečnejší výber roku 2012) od amerického Inštitútu pre bezpečnosť na cestách IIHS (Insurance Institute for Highway Safety's). Volvo je jedinou európskou značkou, ktorej autá získali päť ocenení za bezpečnosť. Americké ocenenie udeľujú automobilom, ktoré najlepšie chránia posádku v prípade čelného a bočného nárazu, prevrátenia a nárazu zozadu.

Volvo nárazový test
Jedným z kritérií amerického inštitútu je hodnotenie odolnosti voči čelnému nárazu

Americký inštitút pre bezpečnosť na cestách IIHS sa pri hodnotených automobiloch zameral na štyri scenáre nehôd. Prvým je hodnotenie odolnosti voči čelnému nárazu pri rýchlosti 64 km/h s čiastočným prekrytím. Druhým je hodnotenie nárazu do boku vozidla bariérou pohybujúcou sa rýchlosťou 50 km/h.

Tretí scenár sa zaoberá prevrátením vozidla na strechu, kde strecha musí vydržať silu väčšiu, ako je štvornásobok hmotnosti vozidla predtým, ako dosiahne deformáciu 12,7 cm. Posledný scenár skúma náraz do vozidla zozadu. Hodnotí sa pomocou figuríny, ktorá meria sily pôsobiace na krk. Simuluje sa kolízia, pri ktorej je stojace vozidlo zasiahnuté do zadnej časti iným vozidlom pri rýchlosti 32 km/h.

Model XC60 je jediné vozidlo typu SUV s ocenením IIHS Top Safety Pick a celkovým päť hviezdičkovým hodnotením U.S. NCAP. V teste 2010 model XC60 získal 5 hviezdičiek vo všetkých individuálnych crash testoch, vrátane 5 hviezdičiek pre vodiča a 5 hviezdičiek pre pasažiera v prípade čelnej kolízie, ako aj oboch bočných nárazov.

V roku 2011 boli zdokumentované v jednej z ďalších štúdií IIHS aj výhody prelomového systému City Safety, ktorý disponuje s funkciou automatického brzdenia v situáciách pri nízkej rýchlosti. Tento systém viedol k zníženiu počtu kolízií o 22 %. Počet zranených je nižší o 51 % a náklady na opravu boli nižšie o viac ako 20 percent.

"Riziko, že člen posádky bude pri automobilovej nehode zranený v niektorom z našich posledných modelov, sme zredukovali na viac ako dve tretiny v porovnaní s modelmi Volvo zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Teraz pracujeme na našej bezpečnej vízii, že nikto by nemal umrieť, prípadne byť zranený v novom vozidle Volvo v roku 2020", - hovorí Thomas Broberg, starší bezpečnostný poradca automobilky volvo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.