Volvo ocenili za bezpečnosť

Piatok, 20 január 2012

Päť modelov Volvo získalo ocenenie Top Safety Pick Award (Najbezpečnejší výber roku 2012) od amerického Inštitútu pre bezpečnosť na cestách IIHS (Insurance Institute for Highway Safety's). Volvo je jedinou európskou značkou, ktorej autá získali päť ocenení za bezpečnosť. Americké ocenenie udeľujú automobilom, ktoré najlepšie chránia posádku v prípade čelného a bočného nárazu, prevrátenia a nárazu zozadu.

Volvo nárazový test
Jedným z kritérií amerického inštitútu je hodnotenie odolnosti voči čelnému nárazu

Americký inštitút pre bezpečnosť na cestách IIHS sa pri hodnotených automobiloch zameral na štyri scenáre nehôd. Prvým je hodnotenie odolnosti voči čelnému nárazu pri rýchlosti 64 km/h s čiastočným prekrytím. Druhým je hodnotenie nárazu do boku vozidla bariérou pohybujúcou sa rýchlosťou 50 km/h.

Tretí scenár sa zaoberá prevrátením vozidla na strechu, kde strecha musí vydržať silu väčšiu, ako je štvornásobok hmotnosti vozidla predtým, ako dosiahne deformáciu 12,7 cm. Posledný scenár skúma náraz do vozidla zozadu. Hodnotí sa pomocou figuríny, ktorá meria sily pôsobiace na krk. Simuluje sa kolízia, pri ktorej je stojace vozidlo zasiahnuté do zadnej časti iným vozidlom pri rýchlosti 32 km/h.

Model XC60 je jediné vozidlo typu SUV s ocenením IIHS Top Safety Pick a celkovým päť hviezdičkovým hodnotením U.S. NCAP. V teste 2010 model XC60 získal 5 hviezdičiek vo všetkých individuálnych crash testoch, vrátane 5 hviezdičiek pre vodiča a 5 hviezdičiek pre pasažiera v prípade čelnej kolízie, ako aj oboch bočných nárazov.

V roku 2011 boli zdokumentované v jednej z ďalších štúdií IIHS aj výhody prelomového systému City Safety, ktorý disponuje s funkciou automatického brzdenia v situáciách pri nízkej rýchlosti. Tento systém viedol k zníženiu počtu kolízií o 22 %. Počet zranených je nižší o 51 % a náklady na opravu boli nižšie o viac ako 20 percent.

"Riziko, že člen posádky bude pri automobilovej nehode zranený v niektorom z našich posledných modelov, sme zredukovali na viac ako dve tretiny v porovnaní s modelmi Volvo zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Teraz pracujeme na našej bezpečnej vízii, že nikto by nemal umrieť, prípadne byť zranený v novom vozidle Volvo v roku 2020", - hovorí Thomas Broberg, starší bezpečnostný poradca automobilky volvo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.