Volvo V40 ocenené piatimi hviezdičkami

Piatok, 31 august 2012

Prioritou švédskej automobilky bola vždy bezpečnosť jej automobilov a jeho posádky. V tomto trende pokračujú aj jej nové modely. Posledným je nové Volvo V40, ktoré získalo v nárazových testoch Euro NCAP najvyššie možné ohodnotenie piatimi hviezdičkami. Celkový výsledok je najvyšší, aký kedy v nárazových testoch tento skúšobný inštitút zaznamenal.

Volvo V40 Euro NCAP
Volvo V40 získalo v teste Euro NCAP najvyššie možné ohodnotenie piatimi hviezdičkami

Inštitút Euro NCAP zverejňuje hodnotenia bariérových testov automobilov, ktoré testuje. Testy vykonáva v štyroch rôznych podkategóriách a na základe týchto čiastkových hodnotení udelí vozidlu celkovú známku. Ide o kategórie: ochrana dospelých cestujúcich, ochrana detí, ochrana chodcov a asistenčné bezpečnostné systémy.

Volvo V40 dosiahlo v hodnotení bezpečnosti dospelých skóre až 98 percent, čo je najvyššia doteraz dosiahnutá známka. Cieľom pri vývoji nového modelu Volvo V40 bolo dosiahnuť rovnakú úroveň bezpečnosti ako pri väčších automobiloch. Základom bolo použitie pevnej konštrukcie a bezpečnostných prvkov, napríklad systému ochrany pred zranením krčnej chrbtice WHIPS.

Volvo V40 už pri uvedení na trh bolo najbezpečnejším vozidlom vo svojom segmente. Malo množstvo prvkov aktívnej bezpečnosti, napríklad systém automatického brzdenia, systém na ochranu chodcov PedestrianDetection, systém Lane KeepingAid, ktorý vodičovi pomáha držať sa v jazdnom pruhu, a systém BLIS, ktorý vodičovi pomáha registrovať vozidlá v mŕtvom uhle spätných zrkadiel.

Pri ochrane chodcov zohráva dôležitú úlohu unikátny a revolučný airbag. Senzory v prednej časti vozidla dokážu zaregistrovať aj najmenší kontakt s chodcom a pyrotechnika potom uvoľní pánty kapoty a nafúkne airbag, ktorý kapotu mierne nadvihne. Vďaka tlmiacemu účinku nafúknutého airbagu v kombinácii so zväčšenou vzdialenosťou kapoty od tvrdých komponentov v priestore motora je hlava chodca lepšie chránená pred účinkami nárazu. Vďaka tomu získal model V40 ako prvý automobil maximálne skóre v tejto oblasti.

Volvo V40
Na ochranu chodcov používa nové Volvo V40 špeciálny airbag uložený pod kapotou motora

Spoločnosť Volvo už skôr získala od Euro NCAP za svoj systém City Safety, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií modelu V40. Tento systém je účinný až do rýchlosti 50 km/h, čo nedokáže žiadny iný systém.

"Sme hrdí, že vyrábame jeden z najbezpečnejších automobilov na svete a že sme opäť urobili významný krok smerom k nášmu cieľu do roku 2020 – aby vo vozidlách Volvo nebol nikto usmrtený, ani sa vážne nezranil," hovorí hlavný technický poradca pre bezpečnosť spoločnosti Volvo Thomas Broberg.

Volvo V40 Euro NCAP Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.