Volvo V40 ocenené piatimi hviezdičkami

Piatok, 31 august 2012

Prioritou švédskej automobilky bola vždy bezpečnosť jej automobilov a jeho posádky. V tomto trende pokračujú aj jej nové modely. Posledným je nové Volvo V40, ktoré získalo v nárazových testoch Euro NCAP najvyššie možné ohodnotenie piatimi hviezdičkami. Celkový výsledok je najvyšší, aký kedy v nárazových testoch tento skúšobný inštitút zaznamenal.

Volvo V40 Euro NCAP
Volvo V40 získalo v teste Euro NCAP najvyššie možné ohodnotenie piatimi hviezdičkami

Inštitút Euro NCAP zverejňuje hodnotenia bariérových testov automobilov, ktoré testuje. Testy vykonáva v štyroch rôznych podkategóriách a na základe týchto čiastkových hodnotení udelí vozidlu celkovú známku. Ide o kategórie: ochrana dospelých cestujúcich, ochrana detí, ochrana chodcov a asistenčné bezpečnostné systémy.

Volvo V40 dosiahlo v hodnotení bezpečnosti dospelých skóre až 98 percent, čo je najvyššia doteraz dosiahnutá známka. Cieľom pri vývoji nového modelu Volvo V40 bolo dosiahnuť rovnakú úroveň bezpečnosti ako pri väčších automobiloch. Základom bolo použitie pevnej konštrukcie a bezpečnostných prvkov, napríklad systému ochrany pred zranením krčnej chrbtice WHIPS.

Volvo V40 už pri uvedení na trh bolo najbezpečnejším vozidlom vo svojom segmente. Malo množstvo prvkov aktívnej bezpečnosti, napríklad systém automatického brzdenia, systém na ochranu chodcov PedestrianDetection, systém Lane KeepingAid, ktorý vodičovi pomáha držať sa v jazdnom pruhu, a systém BLIS, ktorý vodičovi pomáha registrovať vozidlá v mŕtvom uhle spätných zrkadiel.

Pri ochrane chodcov zohráva dôležitú úlohu unikátny a revolučný airbag. Senzory v prednej časti vozidla dokážu zaregistrovať aj najmenší kontakt s chodcom a pyrotechnika potom uvoľní pánty kapoty a nafúkne airbag, ktorý kapotu mierne nadvihne. Vďaka tlmiacemu účinku nafúknutého airbagu v kombinácii so zväčšenou vzdialenosťou kapoty od tvrdých komponentov v priestore motora je hlava chodca lepšie chránená pred účinkami nárazu. Vďaka tomu získal model V40 ako prvý automobil maximálne skóre v tejto oblasti.

Volvo V40
Na ochranu chodcov používa nové Volvo V40 špeciálny airbag uložený pod kapotou motora

Spoločnosť Volvo už skôr získala od Euro NCAP za svoj systém City Safety, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií modelu V40. Tento systém je účinný až do rýchlosti 50 km/h, čo nedokáže žiadny iný systém.

"Sme hrdí, že vyrábame jeden z najbezpečnejších automobilov na svete a že sme opäť urobili významný krok smerom k nášmu cieľu do roku 2020 – aby vo vozidlách Volvo nebol nikto usmrtený, ani sa vážne nezranil," hovorí hlavný technický poradca pre bezpečnosť spoločnosti Volvo Thomas Broberg.

Volvo V40 Euro NCAP Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.