Lexus LX ako obrie SUV

Utorok, 07 apríl 2020

Lexus má v v pláne presadiť sa aj na trhu s veľkými luxusnými SUV. Pomôcť by mohla prichádzajúca generácia modelu LX, ktorá bude ešte komfortnejšia ako súčasné modely, má konkurovať autám najdrahších výrobcov a pod kapotou by mala pracovať výkonná hybridná jednotka.

1-lexus-lx
Lexus LX tretej generácia. Dočká sa premeny na ešte luxusnejší a väčší model SUV?

Lexus LX sa má výrazne líšiť od aktuálneho modelu. Bude luxusnejší, s hybridným pohonom a motorom V6 twin-turbo. Podobnú pohonnú jednotku majú v súčasnosti modely Lexusu LC 500h a LS 500h. Druhý z uvedenývh modelov má aj pohon 4x4 a dosahuje celkový výkon 359 koní. Lexus by mohol práve takýto motor úspešne použiť v novej verzii LX. Auto má byť dostupné aj s dieselovým motorom.

Nový LX má debutovať v roku 2022 a má namierené k luxusnému Bentley Bentayga. Ten je typickým moderným SUV so samonosnou karosériou. Lexus LX bol vždy založený na klasickom rebrinovom ráme známom z plnokrvých terénnych áut. Bude aj ďalšia verzia modelu LX na takomto riešení? A bude Lexus LX naďalej konštrukčne spríbuznený s Toyotou Land Cruiser? Tá sa má dočkať nástupcu ešte v tomto roku a poháňať ju bude hybridná jednotka V6.

Nové SUV značky Lexus, by malo konkurovať aj modelu Lamborghini Urus. Na jeho vývoji, označenom LF, sa oficiálne pracuje. Mal by byť založený na koncepte LF-1 Limitless a jeho srdcom by mohol byť motor V8 twin-turbo.

Teraz ešte nie je známe, či sa ponuka Japoncov rozšíri v budúcnosti o ďalšie vozidlo s väčšou svetlou výškou, alebo či takýto vzhľad získa práve nástupca aktuálneho Lexusu LX. Za zmienku stojí, že v októbri 2019 značka zaregistrovala na japonskom patentovom úrade označenie LX 600. Môže to znamenať, že Lexus pripravuje veľké a silné SUV.

Lexus LX tretej generácie, dlhý päť metrov, je najväčším SUV japonskej značky. Veľkej popularite sa teší v USA a Rusku (v Európe sa predáva v Poľsku). Je vybavený motorom V8 s impozantným objemom 5,7 litra s výkonom 367 koní v kombinácii s osemstupňovým automatom a pohonom všetkých kolies. Štandardom je štvorzónová klimatizácia, HUD displej, 19-reproduktorový audiosystém Mark Levinson a displej s veľkosťou 12 palcov.

Karoséria Lexusu LX meria 5 metrov a model je najväčším SUV japonskej značky. Ak by Lexus zaradil do ponuky ešte väčšie vozidlo, mohol by získať ďalších klientov a nepochybne úspešné by bolo mohutné luxusné SUV pre sedem osôb. Na americkom trhu by tak nový obrý Lexus konkuroval modelom ako Cadillac Escalade či Lincoln Navigator, ktoré merajú viac ako 5,3 m. Takže je možné, že aj Lexus LX dorastie do takýchto rozmerov.

1-lexus-lx 2-lexus-lx
Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.