Lexus LX ako obrie SUV

Utorok, 07 apríl 2020

Lexus má v v pláne presadiť sa aj na trhu s veľkými luxusnými SUV. Pomôcť by mohla prichádzajúca generácia modelu LX, ktorá bude ešte komfortnejšia ako súčasné modely, má konkurovať autám najdrahších výrobcov a pod kapotou by mala pracovať výkonná hybridná jednotka.

1-lexus-lx
Lexus LX tretej generácia. Dočká sa premeny na ešte luxusnejší a väčší model SUV?

Lexus LX sa má výrazne líšiť od aktuálneho modelu. Bude luxusnejší, s hybridným pohonom a motorom V6 twin-turbo. Podobnú pohonnú jednotku majú v súčasnosti modely Lexusu LC 500h a LS 500h. Druhý z uvedenývh modelov má aj pohon 4x4 a dosahuje celkový výkon 359 koní. Lexus by mohol práve takýto motor úspešne použiť v novej verzii LX. Auto má byť dostupné aj s dieselovým motorom.

Nový LX má debutovať v roku 2022 a má namierené k luxusnému Bentley Bentayga. Ten je typickým moderným SUV so samonosnou karosériou. Lexus LX bol vždy založený na klasickom rebrinovom ráme známom z plnokrvých terénnych áut. Bude aj ďalšia verzia modelu LX na takomto riešení? A bude Lexus LX naďalej konštrukčne spríbuznený s Toyotou Land Cruiser? Tá sa má dočkať nástupcu ešte v tomto roku a poháňať ju bude hybridná jednotka V6.

Nové SUV značky Lexus, by malo konkurovať aj modelu Lamborghini Urus. Na jeho vývoji, označenom LF, sa oficiálne pracuje. Mal by byť založený na koncepte LF-1 Limitless a jeho srdcom by mohol byť motor V8 twin-turbo.

Teraz ešte nie je známe, či sa ponuka Japoncov rozšíri v budúcnosti o ďalšie vozidlo s väčšou svetlou výškou, alebo či takýto vzhľad získa práve nástupca aktuálneho Lexusu LX. Za zmienku stojí, že v októbri 2019 značka zaregistrovala na japonskom patentovom úrade označenie LX 600. Môže to znamenať, že Lexus pripravuje veľké a silné SUV.

Lexus LX tretej generácie, dlhý päť metrov, je najväčším SUV japonskej značky. Veľkej popularite sa teší v USA a Rusku (v Európe sa predáva v Poľsku). Je vybavený motorom V8 s impozantným objemom 5,7 litra s výkonom 367 koní v kombinácii s osemstupňovým automatom a pohonom všetkých kolies. Štandardom je štvorzónová klimatizácia, HUD displej, 19-reproduktorový audiosystém Mark Levinson a displej s veľkosťou 12 palcov.

Karoséria Lexusu LX meria 5 metrov a model je najväčším SUV japonskej značky. Ak by Lexus zaradil do ponuky ešte väčšie vozidlo, mohol by získať ďalších klientov a nepochybne úspešné by bolo mohutné luxusné SUV pre sedem osôb. Na americkom trhu by tak nový obrý Lexus konkuroval modelom ako Cadillac Escalade či Lincoln Navigator, ktoré merajú viac ako 5,3 m. Takže je možné, že aj Lexus LX dorastie do takýchto rozmerov.

1-lexus-lx 2-lexus-lx
Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.