Aby motor nezamrzol

Streda, 29 december 2010

Tohtoročná zima už naplno ukázala svoju silu. Už jej prvé dni sa niesli v znamení neobvykle tuhých mrazov sprevádzaných navyše výdatným snežením. Aj ďalšie predpovede napovedajú, že zima by mala byť dlhá a neúprosná, čo pre všetkých vodičov znamená nutnosť pripraviť svoje auto na tieto podmienky.

Glysantin
Vhodný prípravok do chladiacej kvapaliny je najlepšou istotou, že motor zimu prežije

Väčšina vodičov už vymenila letné pneumatiky za zimné, niektorí pridali nemrznúcu kvapalinu do ostrekovačov čelného skla. Nezabudli ste však na chladiacu kvapalinu motora? Ak ste tak neurobili, nemôžete si byť istý, že váš automobil bude mať bezproblémovú prevádzku v priebehu zimného obdobia. "Zimná prehliadka vozidla musí zahŕňať aj kontrolu chladiacej kvapaliny", pripomína Mike Freche, produktový manažér spoločnosti BASF, ktorá je jedným z výrobcov prísady do chladiacej kvapaliny. Podľa neho chladiaca kvapalina by mala byť mrazuvzdorná do približne mínus 40 stupňov Celzia.

Nevhodná nemrznúca kvapalina v chladiacom systéme môže viesť k poškodeniu motora. "V prípade nedostatočne odolnej chladiacej kvapaliny dochádza pri jej mrznutí k rozpínaniu vo vnútri chladiaceho okruhu, čo môže následne spôsobiť prasknutie hadíc a vytváranie mikrotrhlín na bloku motora", varuje Mike Freche. Výsledkom je potom poškodenie motora a drahá následná oprava.

K bezpečnej ochrane motora pred mrazmi a extrémne nízkymi teplotami je nutné používať kvalitnú chladiacu kvapalinu. Iba originálny produkt zaručí trojitý spôsob ochrany: voči korózii, prehriatiu a mrazu. Pre každý druh vozidla existuje vhodný typ produktu. "Vodiči si tiež musia uvedomiť, že produkty, ktoré nie sú odporúčané pre určitý druh vozidla, môžu spôsobiť poškodenie motora", pripomína Mike Freche.

Prehliadka vozidla pred zimou prináša aj ďalšiu výhodu. Akékoľvek poškodenie motora alebo chladiaceho systému sa ľahko odhalí, keď sa kontroluje stav chladiacej kvapaliny. Usadeniny alebo koncentračné prúžky v chladiacej kvapaline môžu prispieť ku skorému odhaleniu a oprave chybného tesnenia hlavy valcov, čo vodičovi umožní predísť problémom so závažnou poruchou motora.

Pri výmene chladiacej kvapaliny je dôležitý správny pomer použitej zmesi. Odborníci odporúčajú pre optimálny účinok produktu pomer prísady a vody 1:1. Každý užívateľ si môže ľahko a rýchlo zistiť vhodný typ prísady pre svoj automobil prostredníctvom podrobného informačného obalu na originálnom obale.

Autor: J. Goldberger
Foto: BASF
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.