Aby motor nezamrzol

Streda, 29 december 2010

Tohtoročná zima už naplno ukázala svoju silu. Už jej prvé dni sa niesli v znamení neobvykle tuhých mrazov sprevádzaných navyše výdatným snežením. Aj ďalšie predpovede napovedajú, že zima by mala byť dlhá a neúprosná, čo pre všetkých vodičov znamená nutnosť pripraviť svoje auto na tieto podmienky.

Glysantin
Vhodný prípravok do chladiacej kvapaliny je najlepšou istotou, že motor zimu prežije

Väčšina vodičov už vymenila letné pneumatiky za zimné, niektorí pridali nemrznúcu kvapalinu do ostrekovačov čelného skla. Nezabudli ste však na chladiacu kvapalinu motora? Ak ste tak neurobili, nemôžete si byť istý, že váš automobil bude mať bezproblémovú prevádzku v priebehu zimného obdobia. "Zimná prehliadka vozidla musí zahŕňať aj kontrolu chladiacej kvapaliny", pripomína Mike Freche, produktový manažér spoločnosti BASF, ktorá je jedným z výrobcov prísady do chladiacej kvapaliny. Podľa neho chladiaca kvapalina by mala byť mrazuvzdorná do približne mínus 40 stupňov Celzia.

Nevhodná nemrznúca kvapalina v chladiacom systéme môže viesť k poškodeniu motora. "V prípade nedostatočne odolnej chladiacej kvapaliny dochádza pri jej mrznutí k rozpínaniu vo vnútri chladiaceho okruhu, čo môže následne spôsobiť prasknutie hadíc a vytváranie mikrotrhlín na bloku motora", varuje Mike Freche. Výsledkom je potom poškodenie motora a drahá následná oprava.

K bezpečnej ochrane motora pred mrazmi a extrémne nízkymi teplotami je nutné používať kvalitnú chladiacu kvapalinu. Iba originálny produkt zaručí trojitý spôsob ochrany: voči korózii, prehriatiu a mrazu. Pre každý druh vozidla existuje vhodný typ produktu. "Vodiči si tiež musia uvedomiť, že produkty, ktoré nie sú odporúčané pre určitý druh vozidla, môžu spôsobiť poškodenie motora", pripomína Mike Freche.

Prehliadka vozidla pred zimou prináša aj ďalšiu výhodu. Akékoľvek poškodenie motora alebo chladiaceho systému sa ľahko odhalí, keď sa kontroluje stav chladiacej kvapaliny. Usadeniny alebo koncentračné prúžky v chladiacej kvapaline môžu prispieť ku skorému odhaleniu a oprave chybného tesnenia hlavy valcov, čo vodičovi umožní predísť problémom so závažnou poruchou motora.

Pri výmene chladiacej kvapaliny je dôležitý správny pomer použitej zmesi. Odborníci odporúčajú pre optimálny účinok produktu pomer prísady a vody 1:1. Každý užívateľ si môže ľahko a rýchlo zistiť vhodný typ prísady pre svoj automobil prostredníctvom podrobného informačného obalu na originálnom obale.

Autor: J. Goldberger
Foto: BASF
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."