ADAC o stáčaní tachometrov

Štvrtok, 21 november 2013

Podľa nemeckého autoklubu ADAC má v Nemecku až tridsať percent jazdených áut stočený tachometer. Celková škoda spôsobená bežným motoristom za rok sa tak odhaduje na šesť miliárd eur.

Stáčanie kilometrov
Čísla o najazdených kilometroch môžu klamať, najmä ak auto kupujeme od nepoctivých

Ak si niekto myslí, že stáčanie tachometrov je vyslovene náš fenoménom a nepreveruje si pri kúpe jazdené auto z Nemecka, veľmi sa môžete mýliť. Mnohí si často nepreverujú nielen históriu kupovaného dovezeného auta, ale ani jeho pôvod a spoliehajú sa na údaj dovozcu. A tak sa na Slovensku i v Čechách často legalizujú kradnuté a prerobené vozidlá nielen z Nemecka, ale z celej Európy.

V reportáži ADACu sa ukázalo, ako jednoducho a rýchlo sa manipuluje s tachometrom. Umožňuje to nedostatočne chránený softvér niektorých výrobcov a voľne dostupné programové vybavenie, ktorým je možné stav tachometra upraviť a tak zvýšiť cenu jazdeného vozidla. Jednoduchosť stočenia tachometra a okamžité zvýšenie jeho ceny je lákavou motiváciou pre mnohých tak v Nemecku ako aj inde na svete.

V Nemecku je stáčanie kilometrov trestným činom. Napriek tomu sa ukazuje, že aj tu je stáčanie veľký problém a že iba samotná legislatíva ho nevyrieši. V praxi je totiž veľmi ťažké dokázať stáčanie kilometrov konkrétnej osobe, najmä vtedy, ak chýbajú servisné záznamy k vozidlu alebo sú tiež sfalšované. U nás nelegálna manipulácia s tachometrom zatiaľ nie je trestným činom a tak jedinou možnosťou ako sa vyhnúť autu so stočenými kilometrami je preverenie jeho histórie. To sa dá napríklad pomocou systému Autotracer na stránke www.zkontrolujsiauto.cz. Tak radí Martin Pajer zo spoločnosti Cebia.

Základom kvalitného preverovania je široká dátová základňa s informáciami z histórie vozidiel ako z ČR tak i zo zahraničia. Dátová základňa Cebia sa za posledných päť rokov päťnásobne zväčšila na súčasných viac ako pol miliardy záznamov. Takže, preverujte a nenaleťte nepoctivým obchodníkom.

Autor: jGold, Cebia
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."