Ako chutí spálená guma

Streda, 24 február 2010

Kristína Špontáková má len 23 rokov, je z Bratislavy a zamilovala si výkonné autá. Uplynulý rok bol jej prvým za volantom takmer tristokoňového BMW, s ktorým odjazdila celú driftovú sezónu na Slovensku. Točenie volantom a pálenie pneumatík cez vysoký výkon je to, čo ju do tohto extrémneho športu vtiahlo. So skúsenosťami z absolvovanej sezóny sa ochotne podelila pre náš internetový portál.

Kristína Špontáková

?: Kedy ste sa upísali driftovaniu?

Začínala som približne pred rokom, začiatkom roku 2009.

?: Kto vás k tomu športu doviedol?

Driftovanie mi pripadalo zábavné, ako milý koníček, a keďže som sa o tento šport zaujímala dlhšie, tak som si povedala, prečo to neskúsiť.

?: Túto disciplínu ste si zvolili spontánne, alebo ste uvažovali prípadne o inej motoristickej disciplíne?

Drifting som si vybrala aj preto, že v tejto disciplíne som mala dobré zázemie, od kamarátov a od okolia, čo je základ pre to, aby som sa mu mohla venovať. Ale najviac sa o to pričinil môj priateľ Matúš Lichanec.

?: Ako vyzeral začiatok vášho športovania v tejto neľahkej a vari skôr mužskej motoristickej disciplíne?

Začínala som tréningami. Najprv neoficiálnymi, neskôr už aj oficiálnymi. Potom prišli na rad prvé preteky zo slovenskej série.

?: Kam ste chodili trénovať?

Bezpečne trénovať a jazdiť sa dá na ploche Padocku, kúsok za Pezinkom, smerom na Pezinskú Babu. Tam som trénovala najčastejšie.

?: Ako vyzeral váš driftový tréning?

Začínali sme jednoduchšími "figúrami". Najprv to boli "osmičky". Potom jazda do kruhu – točila som sa s autom dookola tak, aby som auto mala pod kontrolou a kolesá hnacej nápravy sa čo najviac pretáčali a aby sa intenzívne pálila guma pneumatík. Spočiatku to naozaj nebolo jednoduché. Neskôr pribudli kombinácie jazdy do osmičky a menších či väčších kruhov.

?: Na akom aute ste trénovali?

Bolo to BMW 540 s benzínovým motorom a výkonom približne 290 koní.

?: Ako hodnotíte vaše začiatky? Išlo vám to?

Začiatok hodnotím ako ťažký, ale zároveň aj zábavný, pretože ľudia okolo, vrátane mňa, očakávali ako mi to pôjde, či mám vlohy na driftovanie. Dopadlo to nakoniec tak, že všetci sme sa tešili. Bolo teda rozhodnuté a bolo to super.

?: Kedy, po koľkých hodinách tréningu, ste po prvý raz dokázali pretáčať kolesá a zvládli prvý šmyk?

V podstate hneď, keďže autu nechýbal výkon, tak do šmyku išlo samé.

?: Nemali ste obavy, že vám auto "ujde"?

Miesta tam bolo dosť, takže nie. Dokázala som ho kontrolovať. Napokon – spojka, brzdy a volant fungovali spoľahlivo.

?: Kedy vám to začalo ísť tak dobre, že ste sa v sedadle vodiča cítili ako doma?

Dobre je relatívny pojem. Vždy to môže byť aj lepšie. Ale – po prvých troch tréningoch sa už dalo na to pozerať.

?: Kedy potom prišli prvé preteky?

Prvé som absolvovala v Padocku pod Pezinskou Babou približne v polovici roka 2009. Tu išlo najmä o zbieranie skúseností. Na to, že to boli moje prvé preteky, tak som bola celkom spokojná. Na preteky som sa síce nekvalifikovala, ale nebola som spomedzi približne dvadsiatich štartujúcich ani posledná.

?: Čo ďalšie preteky? Dopadli ste na nich lepšie?

Slovenská driftová sezóna mala štvoro pretekov. Na druhých a tretích som sa kvalifikovala, posledné som z dôvodu havárie nedojazdila.

?: Ako ste boli spokojná s vašou prvou sezónou?

Vzhľadom na to, že to bola moja prvá sezóna, tak som spokojná až nad mieru.

?: Čo je podľa vás príťažlivé na tomto športe?

V podstate všetko. Pravdu má môj priateľ Matúš Lichanec, ktorému vďačím za to, že ma podporuje, pripravuje a stará sa o auto a ktorý vraví: keď ťa to chytí, tak už nepustí. Je to úžasný pocit, keď vaše auto ide tak ako vy chcete a úžasný je aj pohľad na dym zo spálených pneumatík.

?: Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Staviame nové auto, takže sa mám na čo tešiť.

Zhováral sa: J. Goldberger
Prevzaté z www.drift-angle.sk

Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková Kristína Špontáková
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.