Ako ochrániť automobil pred odcudzením (2)

Štvrtok, 19 júl 2012

Hovoríme s Ing. Hubertom Klukom, riaditeľom spoločnosti Setech.

V prvej časti rozhovoru s riaditeľom spoločnosti SETECH Ing. Hubertom Klukom sme rozoberali najmä problematiku ochrany osobného automobilu pred odcudzením alebo vniknutím do neho s cieľom vykradnutia uložených vecí v jeho interiéri či batožinovom priestore.

Metasat
Alarmy, imobilizéry a ostatná zabezpečovacia technika majú ochrániť náš automobil

V úvodnej časti rozhovoru sme spomínali viacero systémov, ktoré umožnia majiteľom áut včas sa dozvedieť, že s ich autom sa deje niečo nedovolené. Ale aj systémy, ktoré sú vodičom nápomocné pri jazde alebo parkovaní. V dnešnom pokračovaní rozhovoru s Ing. Hubertom Klukom, riaditeľom spoločnosti SETECH, budeme hovoriť najmä o zabezpečovaní motocyklov, nákladných automobilov a autobusov, pre ktoré Setech prostredníctvom produktov META ponúka zabezpečovacie zariadenia.

Sú motocyklové alarmy raritou v zabezpečovacej technike, alebo bežným prostriedkom ochrany motocykla pre krádežou? Je pre majiteľa motocykla alarm dostatočnou ochranou?

Aj pre motocykle, tak ako pre ostatné dopravné prostriedky, predstavujú alarmy významný prostriedok ochrany proti nežiaducej manipulácii alebo proti odcudzeniu.

Alarmy pre motocykle patria do sortimentu, ktorý ponúkame motoristom. Aj tu si treba uvedomiť, že motocykle sú rôznych kategórií, majiteľ do nich vložil nemalé prostriedky a tak si svoj majetok chce ochrániť. Takže ponúkame a montujeme alarmy aj pre motocykle.

Technický pokrok a vývoj zabezpečovacej techniky pokročil aj v tejto oblasti. Istou nadstavbou sú zložitejšie inteligentné zariadenia, ktoré dokážu viac ako len upozorniť na nedovolený zásah nepovolanej osoby. O aké zariadenia a ich možnosti ide?

Približne pred dvoma rokmi nastúpil trend zvýšenej bezpečnosti nielen proti krádeži motocyklov, ale aj všeobecnej bezpečnosti motocyklistov. Na to máme špeciálne telematické zariadenia, ktoré v prípade havárie alebo inej nepríjemnosti dokážu bez zásahu motocyklistu oznámiť udalosť operačnému stredisku, určiť miesto nehody a privolať potrebnú pomoc. Samozrejme, že motocykel je zabezpečený aj proti krádeži, ale tu sa kladie veľký dôraz aj na osobnú bezpečnosť motocyklistu. To pre prípad, že by sa stalo niečo zlé. Zariadenie s názvom SafeRider je práve pre individuálne založených motocyklistov.

K ďalším vašim doplnkovým produktom patria parkovacie systémy. Mnoho nových áut ich má už od výrobcu. Je tu ešte priestor aj pre vás?

Spoločnosť METAsystem patrí medzi lídrov vo výrobe parkovacích systémov. Vyrábame ich pre automobilky do prvovýroby, ale aj pre dodatočnú montáž. Spomínam si na príhodu, ktorá sa stala približne pred 15 rokmi, kedy sme sa objavili s prvými parkovacími snímačmi. V tom čase ich mali priamo od výrobcu len luxusné limuzíny. Panoval názor, že parkovacie senzory sú iba pre ženy a že pre mužov je to zbytočnosť. V súčasnosti so zahusťovaním miest, zmenšením parkovacích plôch, napríklad v nákupných centrách sa parkovací systém stal nevyhnutnosťou aj pre najlepšieho vodiča. Určite je to ten najlepší pomocník pri parkovaní.

Parkovacie systémy sú v súčasnosti prakticky nevyhnutné. Má ich stále viac áut. Kedy nastala ich väčšia expanzia?

Pamätám si, keď spoločnosť METAsystem začala približne pred desiatimi rokmi dodávať parkovacie systémy do vozidiel Škoda Superb, keďže z výroby ich malo možno len okolo 15 percent. V súčasnosti má parkovací systém približne 90 percent automobilov Superb. To výstižne charakterizuje tých posledných desať 10 rokov. V súčasnosti aj v tej najnižšej kategórii áut sa už plánuje montáž parkovacieho snímača približne do 50 % produkcie.

Inou formou ochrany sú systémy GSM/GPS, kam patrí napríklad GPA Pager. Tu ide o princíp diaľkového hlásenia poplachu. Aké sú jeho hlavné výhody?

Náš pager má označenie GPA Pager. Pager je vhodný doplnok k ľubovoľnému autoalarmu nainštalovanému v automobile. GPA 400 je základným modelom z radu pagerov pre diaľkové hlásenie poplachu. Vyšším je GPA 800, ktorý možno rozšíriť o doplnkové moduly, napríklad o modul GPS.

Hovoríte, že Pager GPA 800 môže byť doplnený rozširujúcimi modulmi. Akú nadstavbovú službu poskytne majiteľovi?

Dá sa to doplniť, aj keď auto nie je vybavené alarmom. Napríklad systém ŠkodaSAT je konštruovaný tak, že v aute nemusí byť alarm, pretože pager nahrádza funkcie alarmu, čiže bude diaľkovo hlásiť, že s autom sa niečo deje. Ak dôjde k narušeniu, tak majiteľ pagera dostanete SMS a táto informácia ide aj na informačný pult operačného centra.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.