Ako ochrániť automobil pred odcudzením (3.)

Streda, 12 september 2012

Hovoríme s Ing. Hubertom Klukom, riaditeľom spoločnosti Setech.

V druhej časti rozhovoru s riaditeľom spoločnosti SETECH Ing. Hubertom Klukom sme hovorili o ochrane motocyklov pred odcudzením, ale aj o špeciálnych telematických zariadeniach, ktoré napríklad v prípade havárie alebo inej udalosti dokážu bez zásahu motocyklistu privolať potrebnú pomoc – o zariadení SafeRider. Tiež o parkovacích systémoch pre automobily, ale aj o GPA pageroch pre diaľkové hlásenie poplachu. V dnešnej poslednej časti rozhovoru si priblížime telematické zabezpečovacie systémy.

Auto na retazi
Každý trezor sa dá otvoriť, každé auto ukradnúť, aj keď je ho vraj chráni reťaz. Sťažiť to môže kvalitné zabezpečovacie zariadenia, aj tie, ktoré na Slovensku ponúka Setech.

Vyšším stupňom zabezpečovacej techniky sú telematické systémy. Predstavili by ste ich bližšie?

Vyšším stupňom zabezpečenia mobilných dopravných prostriedkov je telematické zariadenie MetaSAT, ktoré slúži na sledovanie pohybu vozidiel. Jedným z možných využívaní je zbieranie dát o prevádzke motorových vozidiel. Údaje o pohybe vozidiel získava MetaSAT zo satelitného systému GPS a cez GSM sieť ich posiela do serverového centra. Prístup k údajom je možný z ľubovoľného počítača pripojeného na internet.

Na akom princípe pracuje MetaSAT? Má priame napojenie na operačné centrá?

Toto zariadenie komunikuje jednak priamo s majiteľom, ale odovzdáva informácie aj do operačných centier. Jedno operačné centrum stráži auto proti odcudzeniu, druhým, ktoré sme už spomínali pri motocykloch, môže by napríklad Autoklub Slovakia Assistant, ktorý chráni vašu bezpečnosť. Ak by došlo k havárii alebo inej nepredvídanej udalosti, po stlačení tlačidla sa odošle informácia do operačného centra, ktoré zariadi pomoc.

Popísali by ste rozdiel medzi pagerom a MetaSATom?

Rozdiel medzi pagerom a MetaSATom je v tom, že MetaSAT funguje na princípe poskytovania služieb. Tu vám už vie niekto pomôcť. Ak používate pager, dostanete SAMS správu, že vám kradnú auto. Ak však využívate MetaSAT a ste práve napríklad v kine, všetko za vás zariadi spoločnosť GroupFor, pošle na miesto svoju výjazdovú skupinu a zabráni krádeži. Alebo - ak by ste nebodaj havarovali, táto spoločnosť sa o vás postará. V prípade pagera si zákazník platí len prevádzku so zasielaním SMS správ, zatiaľ čo za služby MetaSATu si zákazník platí nejaký balík ročných služieb, ktoré si objednal.

Ako je to s ochranou nákladných automobilov?

Nákladné autá, podobne ako osobné, môžu na ochranu použiť alarm alebo imobilizér. Priamo z výroby nie sú nimi vybavené. Sú však aj výnimky, ale tých je minimum. Odlišnosť alarmov a iných systémov pre nákladné autá oproti osobným je v tom, že nákladné majú 24voltovú elektrickú sústavu oproti 12voltovej osobných áut. Prípadne sa použije menič napätia a alarm zostáva nezmenený. Pri nákladných autách môže pribudnúť navyše ochrana nákladného priestoru, podobne je to aj pri autobusoch.

Aký je záujem o zabezpečenie nákladných áut a autobusov v porovnaní s osobnými?

Výrazne menší oproti osobným. Skôr je záujem o zabezpečenie dodávkových automobilov, hlavne o zabezpečenie nákladného priestoru. Záujem majú najmä živnostníci, záujem firiem je minimálny. Kamióny sa bezpečnostnými systémami zabezpečujú len minimálne. Podobne je to aj so zabezpečovaním autobusov.

Máte prehľad o tom, na aké značky sa zlodeji najviac zameriavajú?

Policajné štatistiky sú zavádzajúce v tom , že kradnuté autá sa v nich uvádzajú v absolútnych číslach. Ak je teda značka zastúpená na trhu 30 či 40 percentami, tak jej autá môžu patriť medzi najkradnutejšie. V minuloročnej štatistike kradnutých áut prekvapilo, že podľa počtu registrovaných áut a počtu ukradnutých bola na prvom mieste značka Lexus. Tých Lexusov u nás nie je veľa, takže na počet registrovaných a počet ukradnutých áut to bol Lexus. Podľa mojich vedomostí medzi najkradnutejšie značky patria Volkswagen, BMW, Audi a ďalšie.

Aké zabezpečovacie zariadenie by ste vy ako profesionál odporučili pre lacnejšie a aké pre drahšie modely áut?

Pre lacnejšie alarm alebo imobilizér, prípadne obe tieto zariadenia, podľa toho, čo auto má už z výroby. Pre drahšie modely by som odporúčal pager s hlásením narušenia. Pre vyššiu kategóriu áut už treba ísť do telematických zariadení, čo je vlastne pager, ale s nepretržitou 24hodinovou službou a vyhľadávaním, napríklad MetaSAT alebo Škoda Sat. Ak je pri týchto systémoch reakcia na krádež okamžitá, potom by do pol hodiny mohlo byť odcudzené auto mohlo nájdené alebo zadržané.

Akým smerom sa bude podľa vás uberať ďalší vývoj zabezpečovacej techniky?

Neexistuje neukradnuteľné auto. Vývoj zabezpečovacej techniky je vždy dobiehaný zlodejmi, ktorí sa snažia nájsť systémy, ktorými možno prekonať aj najpokročilejšiu techniku. Nemožno jednoznačne predpovedať, čo bude o rok, päť, či desať rokov, ale treba povedať, že tak automobilky, ako aj výrobcovia zabezpečovacej techniky sa snažia byť vždy o nejaký ten krok pred zlodejmi.

Ďakujeme za rozhovor.

Auto na retazi Hubert Kluka Hubert Kluka

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.