Ako prišiel minister o vodičák

Piatok, 26 november 2010

Predstavte si situáciu. Ste ministrom dopravy v niektorom štáte v strede Európy a jazdíte vo svojom súkromnom luxusnom aute, napríklad značky Maserati. Nejakým spôsobom sa vám stane, že na aute vám bude chýbať registračná značka a to neujde pozornosti novinárov. A úradníci začnú konať a pán minister príde za chýbajúcu registračnú značku na pol roka o vodičský preukaz.

Maserati Granturismo
Kde len tú značku dám... Hádam len neprekryjem jeho pýchu, elegantný trojzubec!

Ako by mal pokračovať tento príbeh? Určite záleží na tom, kde sa stal? Či v dajakej republike na juhu Afriky, v Čečensku, na Slovensku, alebo, dajme tomu, v Českej republike. Ak by to bol napríklad rébus pre televíznych divákov, ktorý majú rozhodnúť o tom ako ďalej, riešení by mohlo byť niekoľko. Napríklad vážený pán minister by sa mohol vyhovoriť, že práve konal v záujme štátu a chýbajúca značka nemohla byť prekážkou na ceste za plnením si dôležitých povinností. Alebo by si hľadal protekciu na ministerstve vnútra, prípadne sa snažil ovplyvňovať úradníkov, ktorí budú rozhodovať o jeho treste.

Takýchto a podobných prípadov je vo svete, ale aj u nás, či v susedných štátoch, nemálo. Napríklad náš bývalý poslanec Národnej rady sa po naháňačke na moste z Bratislavy do Petržalky oháňal poslaneckou imunitou. Alebo prípad z Česka: bývalý minister sa po tom, ako opitý nabúral niekoľko zaparkovaných áut a páchlo z neho ako zo suda, vyhováral, že si pred jazdou natrel krk frankovkou.

Vráťme sa však ku konkrétnemu ministrovi dopravy, ktorému za chýbajúcu značku na jeho Maserati zadržali na pol roka vodičský preukaz. Tento (český) minister prijal trest bez reptania, aj keď s trošku čudným zdôvodnením, že značka mu odpadla počas jazdy na poľnej ceste (že by s tak luxusným autom skúmal stav poľných ciest v Česku???). Neovplyvňoval však úradníkov, nehľadal protekciu, nevyhováral sa na nejakú imunitu – trest jednoducho prijal.

Na príhodu s českým ministrom som si spomenul, keď som cestoval so svojim súkromným autom a tesne pred Galantou ma predbiehalo oproti Maserati o niečo menej luxusné Volvo XC 60. Malo však s ním spoločnú vzadu chýbajúcu registračnú značku. Samozrejme, kde by sa tu vzali policajti, aby previnilca stopli, aj keď o pár sto metrov ďalej takmer pravidelne meriavajú rýchlosť a hriešnikom udeľujú dosť "mastné" pokuty.

Na druhý deň som znovu cestoval týmto smerom a už z diaľky som videl intenzívne blikať červeno-modrý maják policajného auta. Asi nejaká väčšia nehoda, hovorím si. Našťastie, nič také. Žiadna krv ani zlámané kosti. Ani včerajšie volvo bez značky. Len obyčajná stará Škoda 120. Zrejme sa jej vodič na rovnej a takmer prázdnej ceste dopustil nejakého priestupku, čo pozorným očiam strážcov našej bezpečnosti nemohlo ujsť.

Príjemné cestovanie po slovenských cestách a prezeranie našich stránok praje

Autor: Ján Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.