Ako prišiel minister o vodičák

Piatok, 26 november 2010

Predstavte si situáciu. Ste ministrom dopravy v niektorom štáte v strede Európy a jazdíte vo svojom súkromnom luxusnom aute, napríklad značky Maserati. Nejakým spôsobom sa vám stane, že na aute vám bude chýbať registračná značka a to neujde pozornosti novinárov. A úradníci začnú konať a pán minister príde za chýbajúcu registračnú značku na pol roka o vodičský preukaz.

Maserati Granturismo
Kde len tú značku dám... Hádam len neprekryjem jeho pýchu, elegantný trojzubec!

Ako by mal pokračovať tento príbeh? Určite záleží na tom, kde sa stal? Či v dajakej republike na juhu Afriky, v Čečensku, na Slovensku, alebo, dajme tomu, v Českej republike. Ak by to bol napríklad rébus pre televíznych divákov, ktorý majú rozhodnúť o tom ako ďalej, riešení by mohlo byť niekoľko. Napríklad vážený pán minister by sa mohol vyhovoriť, že práve konal v záujme štátu a chýbajúca značka nemohla byť prekážkou na ceste za plnením si dôležitých povinností. Alebo by si hľadal protekciu na ministerstve vnútra, prípadne sa snažil ovplyvňovať úradníkov, ktorí budú rozhodovať o jeho treste.

Takýchto a podobných prípadov je vo svete, ale aj u nás, či v susedných štátoch, nemálo. Napríklad náš bývalý poslanec Národnej rady sa po naháňačke na moste z Bratislavy do Petržalky oháňal poslaneckou imunitou. Alebo prípad z Česka: bývalý minister sa po tom, ako opitý nabúral niekoľko zaparkovaných áut a páchlo z neho ako zo suda, vyhováral, že si pred jazdou natrel krk frankovkou.

Vráťme sa však ku konkrétnemu ministrovi dopravy, ktorému za chýbajúcu značku na jeho Maserati zadržali na pol roka vodičský preukaz. Tento (český) minister prijal trest bez reptania, aj keď s trošku čudným zdôvodnením, že značka mu odpadla počas jazdy na poľnej ceste (že by s tak luxusným autom skúmal stav poľných ciest v Česku???). Neovplyvňoval však úradníkov, nehľadal protekciu, nevyhováral sa na nejakú imunitu – trest jednoducho prijal.

Na príhodu s českým ministrom som si spomenul, keď som cestoval so svojim súkromným autom a tesne pred Galantou ma predbiehalo oproti Maserati o niečo menej luxusné Volvo XC 60. Malo však s ním spoločnú vzadu chýbajúcu registračnú značku. Samozrejme, kde by sa tu vzali policajti, aby previnilca stopli, aj keď o pár sto metrov ďalej takmer pravidelne meriavajú rýchlosť a hriešnikom udeľujú dosť "mastné" pokuty.

Na druhý deň som znovu cestoval týmto smerom a už z diaľky som videl intenzívne blikať červeno-modrý maják policajného auta. Asi nejaká väčšia nehoda, hovorím si. Našťastie, nič také. Žiadna krv ani zlámané kosti. Ani včerajšie volvo bez značky. Len obyčajná stará Škoda 120. Zrejme sa jej vodič na rovnej a takmer prázdnej ceste dopustil nejakého priestupku, čo pozorným očiam strážcov našej bezpečnosti nemohlo ujsť.

Príjemné cestovanie po slovenských cestách a prezeranie našich stránok praje

Autor: Ján Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.