Ako prišiel minister o vodičák

Piatok, 26 november 2010

Predstavte si situáciu. Ste ministrom dopravy v niektorom štáte v strede Európy a jazdíte vo svojom súkromnom luxusnom aute, napríklad značky Maserati. Nejakým spôsobom sa vám stane, že na aute vám bude chýbať registračná značka a to neujde pozornosti novinárov. A úradníci začnú konať a pán minister príde za chýbajúcu registračnú značku na pol roka o vodičský preukaz.

Maserati Granturismo
Kde len tú značku dám... Hádam len neprekryjem jeho pýchu, elegantný trojzubec!

Ako by mal pokračovať tento príbeh? Určite záleží na tom, kde sa stal? Či v dajakej republike na juhu Afriky, v Čečensku, na Slovensku, alebo, dajme tomu, v Českej republike. Ak by to bol napríklad rébus pre televíznych divákov, ktorý majú rozhodnúť o tom ako ďalej, riešení by mohlo byť niekoľko. Napríklad vážený pán minister by sa mohol vyhovoriť, že práve konal v záujme štátu a chýbajúca značka nemohla byť prekážkou na ceste za plnením si dôležitých povinností. Alebo by si hľadal protekciu na ministerstve vnútra, prípadne sa snažil ovplyvňovať úradníkov, ktorí budú rozhodovať o jeho treste.

Takýchto a podobných prípadov je vo svete, ale aj u nás, či v susedných štátoch, nemálo. Napríklad náš bývalý poslanec Národnej rady sa po naháňačke na moste z Bratislavy do Petržalky oháňal poslaneckou imunitou. Alebo prípad z Česka: bývalý minister sa po tom, ako opitý nabúral niekoľko zaparkovaných áut a páchlo z neho ako zo suda, vyhováral, že si pred jazdou natrel krk frankovkou.

Vráťme sa však ku konkrétnemu ministrovi dopravy, ktorému za chýbajúcu značku na jeho Maserati zadržali na pol roka vodičský preukaz. Tento (český) minister prijal trest bez reptania, aj keď s trošku čudným zdôvodnením, že značka mu odpadla počas jazdy na poľnej ceste (že by s tak luxusným autom skúmal stav poľných ciest v Česku???). Neovplyvňoval však úradníkov, nehľadal protekciu, nevyhováral sa na nejakú imunitu – trest jednoducho prijal.

Na príhodu s českým ministrom som si spomenul, keď som cestoval so svojim súkromným autom a tesne pred Galantou ma predbiehalo oproti Maserati o niečo menej luxusné Volvo XC 60. Malo však s ním spoločnú vzadu chýbajúcu registračnú značku. Samozrejme, kde by sa tu vzali policajti, aby previnilca stopli, aj keď o pár sto metrov ďalej takmer pravidelne meriavajú rýchlosť a hriešnikom udeľujú dosť "mastné" pokuty.

Na druhý deň som znovu cestoval týmto smerom a už z diaľky som videl intenzívne blikať červeno-modrý maják policajného auta. Asi nejaká väčšia nehoda, hovorím si. Našťastie, nič také. Žiadna krv ani zlámané kosti. Ani včerajšie volvo bez značky. Len obyčajná stará Škoda 120. Zrejme sa jej vodič na rovnej a takmer prázdnej ceste dopustil nejakého priestupku, čo pozorným očiam strážcov našej bezpečnosti nemohlo ujsť.

Príjemné cestovanie po slovenských cestách a prezeranie našich stránok praje

Autor: Ján Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5