Auto na podnikanie. Pozor, zmeny!

Piatok, 15 január 2016

Daň za motorové vozidlo sa už bude po prvý raz platiť tam, kde má firma či podnikateľ sídlo či bydlisko, a nie tam, kde je evidované auto.

Daňový úrad

Podnikatelia, ktorý využívajú motorové vozidlo pri podnikaní, od januára 2016 čaká niekoľko zmien. Prvou je zmena týkajúca sa daňového priznania za motorové vozidlá. Vzhľadom na účinnosť nového zákona o dani z motorových vozidiel už bude právnická osoba za uplynulý rok 2015 platiť po prvý raz dane na daňový úrad, kde má sama sídlo prípadne trvalý pobyt, a nie tam, kde je evidované vozidlo, ako to bolo doteraz.

Zdanenie podľa sídla podnikateľa

Nová právna úprava tak zjednodušila situáciu najmä tým podnikateľom, ktorí mali evidovaných viacero vozidiel v rôznych krajoch po Slovensku a doteraz preto podávali niekoľko daňových priznaní podľa príslušných krajov.

Ak však podnikateľ využíva pri podnikaní vozidlo na operatívny lízing, ako nájomcovi mu odpadajú akékoľvek starosti s daňou za motorové vozidlá, pretože vlastníkom a zároveň držiteľom týchto vozidiel je lízingová spoločnosť.

V prípade finančného lízingu je situácia trochu odlišná. Držiteľom uvedeným v technickom preukaze vozidla je totiž nájomca. Povinnosť podať daňové priznanie, ako aj odvádzať preddavky na daň v prípade prekročenia limitov predpokladanej ročnej dane, tak zostáva na ňom.

Nižšie emisie, nižšia cestná daň?

Od vlaňajšieho roka spomínaný zákon zjednotil aj sadzby dane pre jednotlivé typy vozidiel na celom území Slovenska bez ohľadu na kraj. Zaviedol variabilnú ročnú sadzbu dane podľa veku vozidla, čo zvýhodňuje novšie vozidlá. Vyššie percento zníženia ročnej sadzby dane a teda aj väčšie úspory na dani sa zároveň týkajú aj ekologických áut.

V prípade financovania vozidiel na operatívny lízing, kde sa obmieňajú autá obvykle po troch rokoch, sa podnikateľovi premieta nižšia daň aj do nižších platieb operatívneho lízingu.

Na Slovensku sú spoločnosti na operatívny lízing, ktoré majú vo svojej flotile niekoľko vozidiel na elektrický pohon. Existuje aj taká, ktorá umožňuje firmám obstarať si na operatívny lízing aj špičkový elektromobil značky Tesla.

Ak ste si obstarali a registrovali nové vozidlo vlani, tak už za vlaňajší, ako aj tento a nasledujúci rok sa vám sadzba dane znižuje o 25 % a v štvrtom až šiestom roku o 20 %. V prípade hybridných vozidiel a vozidiel na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 %. V prípade vozidiel, ktorých jediným zdrojom je elektrina, je sadzba dane nulová.

S pribúdajúcim vekom auta sa však sadzba zvyšuje. Ak má podnikateľ vozidlo v majetku, po jeho siedmom roku veku ho čaká zníženie sadzby už len o 15 % a pri 10 až 13-ročných vozidlách je sadzba najskôr stopercentná a neskôr sa začne zvyšovať.

Autor: gold-red
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.