Auto na podnikanie. Pozor, zmeny!

Piatok, 15 január 2016

Daň za motorové vozidlo sa už bude po prvý raz platiť tam, kde má firma či podnikateľ sídlo či bydlisko, a nie tam, kde je evidované auto.

Daňový úrad

Podnikatelia, ktorý využívajú motorové vozidlo pri podnikaní, od januára 2016 čaká niekoľko zmien. Prvou je zmena týkajúca sa daňového priznania za motorové vozidlá. Vzhľadom na účinnosť nového zákona o dani z motorových vozidiel už bude právnická osoba za uplynulý rok 2015 platiť po prvý raz dane na daňový úrad, kde má sama sídlo prípadne trvalý pobyt, a nie tam, kde je evidované vozidlo, ako to bolo doteraz.

Zdanenie podľa sídla podnikateľa

Nová právna úprava tak zjednodušila situáciu najmä tým podnikateľom, ktorí mali evidovaných viacero vozidiel v rôznych krajoch po Slovensku a doteraz preto podávali niekoľko daňových priznaní podľa príslušných krajov.

Ak však podnikateľ využíva pri podnikaní vozidlo na operatívny lízing, ako nájomcovi mu odpadajú akékoľvek starosti s daňou za motorové vozidlá, pretože vlastníkom a zároveň držiteľom týchto vozidiel je lízingová spoločnosť.

V prípade finančného lízingu je situácia trochu odlišná. Držiteľom uvedeným v technickom preukaze vozidla je totiž nájomca. Povinnosť podať daňové priznanie, ako aj odvádzať preddavky na daň v prípade prekročenia limitov predpokladanej ročnej dane, tak zostáva na ňom.

Nižšie emisie, nižšia cestná daň?

Od vlaňajšieho roka spomínaný zákon zjednotil aj sadzby dane pre jednotlivé typy vozidiel na celom území Slovenska bez ohľadu na kraj. Zaviedol variabilnú ročnú sadzbu dane podľa veku vozidla, čo zvýhodňuje novšie vozidlá. Vyššie percento zníženia ročnej sadzby dane a teda aj väčšie úspory na dani sa zároveň týkajú aj ekologických áut.

V prípade financovania vozidiel na operatívny lízing, kde sa obmieňajú autá obvykle po troch rokoch, sa podnikateľovi premieta nižšia daň aj do nižších platieb operatívneho lízingu.

Na Slovensku sú spoločnosti na operatívny lízing, ktoré majú vo svojej flotile niekoľko vozidiel na elektrický pohon. Existuje aj taká, ktorá umožňuje firmám obstarať si na operatívny lízing aj špičkový elektromobil značky Tesla.

Ak ste si obstarali a registrovali nové vozidlo vlani, tak už za vlaňajší, ako aj tento a nasledujúci rok sa vám sadzba dane znižuje o 25 % a v štvrtom až šiestom roku o 20 %. V prípade hybridných vozidiel a vozidiel na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 %. V prípade vozidiel, ktorých jediným zdrojom je elektrina, je sadzba dane nulová.

S pribúdajúcim vekom auta sa však sadzba zvyšuje. Ak má podnikateľ vozidlo v majetku, po jeho siedmom roku veku ho čaká zníženie sadzby už len o 15 % a pri 10 až 13-ročných vozidlách je sadzba najskôr stopercentná a neskôr sa začne zvyšovať.

Autor: gold-red
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."