Auto potrebuje kondičku

Štvrtok, 28 apríl 2011

Zima sa už skončila, na cestách zostalo plno výtlkov a poškodených ciest. Karosérie mnohých áut poznačili odlietavajúce kamienky a zasolené podvozky, od výtlkov poznačené pneumatiky či zanesené filtre. Ak ste už vymenili zimné pneumatiky za letné, je to len prvý krôčik k spokojnosti a bezstarostnosti v začínajúcej sa hlavnej motoristickej sezóne.

Servis

Stobodová kontrola

O dôležitosti technického stavu vozidla vedia v AAA AUTO svoje. "Pri výkupe vozidiel zohráva veľkú úlohu aj ich mechanický stav. Skôr, než odovzdáme akékoľvek auto novému majiteľovi, skontrolujú na ňom naši servisní technici 107 bodov od motora cez plechy až po príslušenstvo," hovorí regional sales manager AAA AUTO pre Slovensko Rudolf Krčmář. Dodáva, že akúkoľvek poruchu na aute opravia skôr, než si ho zákazník odvezie. Ak by sa na ňom predsa len po kúpe ukázala nejaká skrytá chyba, pomôže poistenie. "Pokiaľ sa do dvanástich mesiacov alebo do 12-tisíc najazdených kilometrov od kúpy objaví chyba na motore, brzdovej sústave, hnacom hriadeli, diferenciáli, chladiacom a palivovom systéme, elektrických komponentoch či prevodovke, opravu hradí poistenie Carlife," dodáva R. Krčmář.

Pneumatiky aj podvozok

Stosedem bodov pravdepodobne doma kontrolovať nikto nebude, na jarnú údržbu auta by sa však nemalo zabúdať. Kto si trúfa, urobí si to svojpomocne, kto nie, zájde do servisu. Spomeňme to najdôležitejšie, čo je potrebné pred jarnou sezónou skontrolovať.

Výmena zimných pneumatík za letné sa odporúča už vtedy, keď teploty prekročia 7 °C. Popri tom si môžete v servise nechať preveriť geometriu aj brzdy, zima im dá zvyčajne dosť zabrať. Preventívne treba skontrolovať aj stav oleja a chladiacej kvapaliny.

Dôležité je zbaviť sa soli na podvozku a v motorovom priestore. Umytie a navoskovanie karosérie pomôže nielen pocitu z krásneho auta. Výmena nemrznúcej zmesi za kvapalinu na leto, prípadne výmena stieračov, kontrola svetiel či dátumu na autolekárničke a funkčná klimatizácia – všetky tieto "maličkosti", pokiaľ sú nastavené správne, vám zabezpečia bezproblémové chvíle v aute počas výletov alebo len cestou do práce. Keď k tomuto celému pridáte vyčistený interiér, vaše auto sa vám odmení jazdou ako v bavlnke.

Vodiči oceňujú dobrý stav

O tom, že šoféri si potrpia na poctivú kontrolu vozidiel, svedčia aj výsledky v AAA AUTO – len za prvé tri mesiace v tomto roku predali v ôsmich pobočkách na Slovensku vyše tritisíc áut. Rastie dopyt po úžitkových Volkswagenoch či Fordoch. Novým trendom je záujem o päťmiestne pick-upy, ktoré stále viac živnostníkov využíva na podnikateľské i rodinné účely zároveň... Z menších áut je tento rok najväčší záujem o Škodu Fabia, Opel Astra či Peugeot 206.

Autor: red
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."