Auto roka 2009: Opel Insignia

Streda, 19 november 2008

Sedemnásty november je dňom, kedy sa každoročne vyhlasuje európske auto roka. Rozhoduje o tom 59členná porota novinárov z 23 krajín Európy, ktorá vyberá zo siedmich finalistov. Tentoraz najviac hlasov a teda aj titul Auto roka 2009 získal Opel Insignia.

Opel Insignia

Do sedemčlenného finále postúpili Alfa Romeo MiTo, Citroën C5, Ford Fiesta, Opel Insignia, Renault Mégane, Škoda Superb a VW Golf. Týchto sedem finalistov vzišlo z 37 tohtoročných uchádzačov o prestížny titul Auto roka. Podmienkou pre zaradenia do zoznamu uchádzačov je, aby to bol nový model, ktorý sa v Európe predáva dvanásť mesiacov pred vyhlásením výsledkov ankety, je v predaji v čase vyhlásenia výsledkov, a to najmenej na piatich európskych trhoch a z každého by sa malo predať minimálne päť tisíc exemplárov.

Každý z členov poroty má 25 bodov, ktoré môže rozdeliť medzi sedem finalistov. Jednému automobilu však môže prideliť najviac desať, minimálne po jednom bode ďalším piatim automobilom a svoje bodové ohodnotenie musí zdôvodniť. Pri hodnotení najlepšieho auta roka sa berú do úvahy kritériá ako dizajn, bezpečnosť, ovládateľnosť, výkonnosť, technická inovácia a pomer cena k hodnote.

Po tohtoročnom hlasovaní najviac 321 bodov narátali modelu Opel Insignia. Iba o bod menej, 320 bodov, pridelili porotcovia Fordu Fiesta a 223 bodov modelu VW Golf. Štvrté až siedme miesto obsadili Citroën C5 (198 bodov), Alfa Romeo MiTo (148), Škoda Superb (144) a Renault Mégane (121).

Najtesnejším rozdielom jedného bodu je tak Autom roka 2009 Opel Insignia, automobil strednej triedy. Bodoval svojim vzhľadom, kvalitou, vynikajúcou aerodynamikou s koeficientom odporu vzduchu cx len 0,27, bohatou ponukou až deviatich motorov šetrných k životnému prostrediu, technickou inováciou, bohatou luxusnou výbavou a sofistikovanými doplnkami ako Opel Eye (číta dopravné značky a upozorňuje vodiča na vybočenie z jazdného pruhu), komfortný podvozok FlexRide, adaptívne svetlomety a ďalšie špičkové technológie.

Pripomeňme, že prvým víťazom ankety v roku 1964 sa stal anglický Rover 2000. Titulom Auto roka boli ocenené v minulosti aj ďalšie dva automobily značky Opel – v roku 1985 Kadett a v roku 1987 model Omega.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.