Auto roka 2009: Opel Insignia

Streda, 19 november 2008

Sedemnásty november je dňom, kedy sa každoročne vyhlasuje európske auto roka. Rozhoduje o tom 59členná porota novinárov z 23 krajín Európy, ktorá vyberá zo siedmich finalistov. Tentoraz najviac hlasov a teda aj titul Auto roka 2009 získal Opel Insignia.

Opel Insignia

Do sedemčlenného finále postúpili Alfa Romeo MiTo, Citroën C5, Ford Fiesta, Opel Insignia, Renault Mégane, Škoda Superb a VW Golf. Týchto sedem finalistov vzišlo z 37 tohtoročných uchádzačov o prestížny titul Auto roka. Podmienkou pre zaradenia do zoznamu uchádzačov je, aby to bol nový model, ktorý sa v Európe predáva dvanásť mesiacov pred vyhlásením výsledkov ankety, je v predaji v čase vyhlásenia výsledkov, a to najmenej na piatich európskych trhoch a z každého by sa malo predať minimálne päť tisíc exemplárov.

Každý z členov poroty má 25 bodov, ktoré môže rozdeliť medzi sedem finalistov. Jednému automobilu však môže prideliť najviac desať, minimálne po jednom bode ďalším piatim automobilom a svoje bodové ohodnotenie musí zdôvodniť. Pri hodnotení najlepšieho auta roka sa berú do úvahy kritériá ako dizajn, bezpečnosť, ovládateľnosť, výkonnosť, technická inovácia a pomer cena k hodnote.

Po tohtoročnom hlasovaní najviac 321 bodov narátali modelu Opel Insignia. Iba o bod menej, 320 bodov, pridelili porotcovia Fordu Fiesta a 223 bodov modelu VW Golf. Štvrté až siedme miesto obsadili Citroën C5 (198 bodov), Alfa Romeo MiTo (148), Škoda Superb (144) a Renault Mégane (121).

Najtesnejším rozdielom jedného bodu je tak Autom roka 2009 Opel Insignia, automobil strednej triedy. Bodoval svojim vzhľadom, kvalitou, vynikajúcou aerodynamikou s koeficientom odporu vzduchu cx len 0,27, bohatou ponukou až deviatich motorov šetrných k životnému prostrediu, technickou inováciou, bohatou luxusnou výbavou a sofistikovanými doplnkami ako Opel Eye (číta dopravné značky a upozorňuje vodiča na vybočenie z jazdného pruhu), komfortný podvozok FlexRide, adaptívne svetlomety a ďalšie špičkové technológie.

Pripomeňme, že prvým víťazom ankety v roku 1964 sa stal anglický Rover 2000. Titulom Auto roka boli ocenené v minulosti aj ďalšie dva automobily značky Opel – v roku 1985 Kadett a v roku 1987 model Omega.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5