Auto roka 2009: Opel Insignia

Streda, 19 november 2008

Sedemnásty november je dňom, kedy sa každoročne vyhlasuje európske auto roka. Rozhoduje o tom 59členná porota novinárov z 23 krajín Európy, ktorá vyberá zo siedmich finalistov. Tentoraz najviac hlasov a teda aj titul Auto roka 2009 získal Opel Insignia.

Opel Insignia

Do sedemčlenného finále postúpili Alfa Romeo MiTo, Citroën C5, Ford Fiesta, Opel Insignia, Renault Mégane, Škoda Superb a VW Golf. Týchto sedem finalistov vzišlo z 37 tohtoročných uchádzačov o prestížny titul Auto roka. Podmienkou pre zaradenia do zoznamu uchádzačov je, aby to bol nový model, ktorý sa v Európe predáva dvanásť mesiacov pred vyhlásením výsledkov ankety, je v predaji v čase vyhlásenia výsledkov, a to najmenej na piatich európskych trhoch a z každého by sa malo predať minimálne päť tisíc exemplárov.

Každý z členov poroty má 25 bodov, ktoré môže rozdeliť medzi sedem finalistov. Jednému automobilu však môže prideliť najviac desať, minimálne po jednom bode ďalším piatim automobilom a svoje bodové ohodnotenie musí zdôvodniť. Pri hodnotení najlepšieho auta roka sa berú do úvahy kritériá ako dizajn, bezpečnosť, ovládateľnosť, výkonnosť, technická inovácia a pomer cena k hodnote.

Po tohtoročnom hlasovaní najviac 321 bodov narátali modelu Opel Insignia. Iba o bod menej, 320 bodov, pridelili porotcovia Fordu Fiesta a 223 bodov modelu VW Golf. Štvrté až siedme miesto obsadili Citroën C5 (198 bodov), Alfa Romeo MiTo (148), Škoda Superb (144) a Renault Mégane (121).

Najtesnejším rozdielom jedného bodu je tak Autom roka 2009 Opel Insignia, automobil strednej triedy. Bodoval svojim vzhľadom, kvalitou, vynikajúcou aerodynamikou s koeficientom odporu vzduchu cx len 0,27, bohatou ponukou až deviatich motorov šetrných k životnému prostrediu, technickou inováciou, bohatou luxusnou výbavou a sofistikovanými doplnkami ako Opel Eye (číta dopravné značky a upozorňuje vodiča na vybočenie z jazdného pruhu), komfortný podvozok FlexRide, adaptívne svetlomety a ďalšie špičkové technológie.

Pripomeňme, že prvým víťazom ankety v roku 1964 sa stal anglický Rover 2000. Titulom Auto roka boli ocenené v minulosti aj ďalšie dva automobily značky Opel – v roku 1985 Kadett a v roku 1987 model Omega.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.