Auto roka 2010: vo finále aj Škoda Yeti

Utorok, 03 november 2009

Do finále Auto roka 2010, oficiálne Car of the Year, postúpilo sedem modelov automobilov, medzi ktorými sa rozhodne, kto prevezme žezlo od posledného víťaza Opel Insignia, ktoré tomuto automobilu udelila pred rokom porota zložená z európskych motoristických novinárov. Sedem finalistov vzišlo z 33 nominovaných modelov. Meno víťazného modelu ankety Auto roka 2010 bude známe koncom novembra tohto roku.

Škoda Yeti
Uchádzať sa o titul Auto roka 2010 sa bude aj česká tohtoročná novinka Škoda Yeti

O poctu Car of the Year, ktorú každoročne udeľuje porota európskych motoristických novinárov, sa mohol uchádzať každý nový model, ktorý sa začne predávať v roku 2009 aspoň v piatich európskych štátoch, pričom sa ho musí predať minimálne 5000 exemplárov. Šancu získať titul európskeho auta roka teda nemajú napríklad športové alebo iné v malých sériách vyrábané automobily.

Do tohtoročného finále vybrala porota nasledovných sedem modelov automobilov: Citroën C3 Picasso, Mercedes-Benz E, Opel Astra, Peugeot 3008, Škoda Yeti, Toyota iQ a Volkswagen Polo. Ktorý z týchto siedmich finalistov nahradí na pomyselnom tróne Opel Insigniu, to sa dozvieme 30. novembra tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.