Auto roka 2010: vo finále aj Škoda Yeti

Utorok, 03 november 2009

Do finále Auto roka 2010, oficiálne Car of the Year, postúpilo sedem modelov automobilov, medzi ktorými sa rozhodne, kto prevezme žezlo od posledného víťaza Opel Insignia, ktoré tomuto automobilu udelila pred rokom porota zložená z európskych motoristických novinárov. Sedem finalistov vzišlo z 33 nominovaných modelov. Meno víťazného modelu ankety Auto roka 2010 bude známe koncom novembra tohto roku.

Škoda Yeti
Uchádzať sa o titul Auto roka 2010 sa bude aj česká tohtoročná novinka Škoda Yeti

O poctu Car of the Year, ktorú každoročne udeľuje porota európskych motoristických novinárov, sa mohol uchádzať každý nový model, ktorý sa začne predávať v roku 2009 aspoň v piatich európskych štátoch, pričom sa ho musí predať minimálne 5000 exemplárov. Šancu získať titul európskeho auta roka teda nemajú napríklad športové alebo iné v malých sériách vyrábané automobily.

Do tohtoročného finále vybrala porota nasledovných sedem modelov automobilov: Citroën C3 Picasso, Mercedes-Benz E, Opel Astra, Peugeot 3008, Škoda Yeti, Toyota iQ a Volkswagen Polo. Ktorý z týchto siedmich finalistov nahradí na pomyselnom tróne Opel Insigniu, to sa dozvieme 30. novembra tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.