Auto roka 2010: Volkswagen Polo

Pondelok, 30 november 2009

Autom roka 2010, Car of the Year, sa spomedzi siedmich finalistov stal Volkswagen Polo pred Toyotou iQ a Opel Astrou. Škoda zastúpená modelom Yeti sa ani tentoraz nedostala na pomyselný stupeň víťazov, keď v konečnom účtovaní obsadil Yeti síce nevďačné, ale zato veľmi pekné štvrté miesto. Piaty skončil Mercedes-Benz E, predposledný šiesty Peugeot 3008 a posledné siedme miesto patrí Citroënu C3 Picasso.

Volkswagen Polo

Tohtoročná novinka koncernu Volkswagen, malé Polo, je druhým automobilom nemeckého koncernu, ktorý si v histórii vyhlasovania európskeho auta roka odnáša toto ocenenie. Pred ním to bol väčší Golf, ktorý s modelom tretej generácie získal titul Auto roka 1992. Najúspešnejšou značkou v zisku tohto titulu je taliansky Fiat, ktorý má vo svojej zbierke deväť titulov Auto roka. Francúzsky Renault ocenila porota zložená európskych novinárov šesťkrát, Ford nazbieral päť titulov a automobily značiel Citroën, Opel a Peugeot boli ocenené po tri razy. Posledným držiteľom ocenenia Auto roka bol Opel Insignia, minuloročný víťaz.

Výsledky Car the of Year 2010

  1. Volkswagen Polo - 347 bodov
  2. Toyota iQ - 337 bodov
  3. Opel Astra - 221 bodov
  4. Škoda Yeti - 158 bodov
  5. Mercedes-Benz E - 155 bodov
  6. Peugeot 3008 - 144 bodov
  7. Citroën C3 Picasso - 113 bodov

Dnes vyhlásený víťaz ankety Auto roka 2010, model Volkswagen Polo, prišiel na trh v polovici tohto roku. Oproti predchodcovi má zmenený, atraktívnejší dizajn, úspornejšie motory, z nich až štyri nové. Polo ponúka v súčasnosti až sedem motorov a všetky spĺňajú emisnú normu Euro 5. Koncern zapracoval aj na bezpečnosti nového Pola. To všetko sa zrejme odrazilo aj pri hodnotení finálovej sedmičky.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.