Auto roka 2010: Volkswagen Polo

Pondelok, 30 november 2009

Autom roka 2010, Car of the Year, sa spomedzi siedmich finalistov stal Volkswagen Polo pred Toyotou iQ a Opel Astrou. Škoda zastúpená modelom Yeti sa ani tentoraz nedostala na pomyselný stupeň víťazov, keď v konečnom účtovaní obsadil Yeti síce nevďačné, ale zato veľmi pekné štvrté miesto. Piaty skončil Mercedes-Benz E, predposledný šiesty Peugeot 3008 a posledné siedme miesto patrí Citroënu C3 Picasso.

Volkswagen Polo

Tohtoročná novinka koncernu Volkswagen, malé Polo, je druhým automobilom nemeckého koncernu, ktorý si v histórii vyhlasovania európskeho auta roka odnáša toto ocenenie. Pred ním to bol väčší Golf, ktorý s modelom tretej generácie získal titul Auto roka 1992. Najúspešnejšou značkou v zisku tohto titulu je taliansky Fiat, ktorý má vo svojej zbierke deväť titulov Auto roka. Francúzsky Renault ocenila porota zložená európskych novinárov šesťkrát, Ford nazbieral päť titulov a automobily značiel Citroën, Opel a Peugeot boli ocenené po tri razy. Posledným držiteľom ocenenia Auto roka bol Opel Insignia, minuloročný víťaz.

Výsledky Car the of Year 2010

  1. Volkswagen Polo - 347 bodov
  2. Toyota iQ - 337 bodov
  3. Opel Astra - 221 bodov
  4. Škoda Yeti - 158 bodov
  5. Mercedes-Benz E - 155 bodov
  6. Peugeot 3008 - 144 bodov
  7. Citroën C3 Picasso - 113 bodov

Dnes vyhlásený víťaz ankety Auto roka 2010, model Volkswagen Polo, prišiel na trh v polovici tohto roku. Oproti predchodcovi má zmenený, atraktívnejší dizajn, úspornejšie motory, z nich až štyri nové. Polo ponúka v súčasnosti až sedem motorov a všetky spĺňajú emisnú normu Euro 5. Koncern zapracoval aj na bezpečnosti nového Pola. To všetko sa zrejme odrazilo aj pri hodnotení finálovej sedmičky.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.