Auto roka 2011: sedem vyvolených

Pondelok, 08 november 2010

Blíži sa koniec roka a s ním aj vyhlásenie výsledkov ankety motoristických novinárov z vybraných európskych médií. V tomto ročníku ankety Auto roka 2011 vyberala 59 členná porota novinárov z 23 európskych krajín spomedzi 41 modelov sedem, ktoré postúpili do záverečného finále. Z nich vzíde víťaz a jeho meno sa dozvieme koncom novembra tohto roku.

Dacia Duster
Dacia Duster prekvapila a zaujala po každej stránke – odborníkov i verejnosť

Sedmičku vyvolených finalistov, ktorá sa bude uchádzať o titul Car off the Year 2011, tvoria Alfa Romeo Giulietta, Citroën C3/DS3, Dacia Duster, Ford C-Max/Grand C-Max, Nissan Leaf, Opel Meriva a Volvo S40/V40. Kto zo sedmičky vyvolených získa korunu kráľa európskeho Auta roka 2011, to budeme vedieť 29. novembra.

O titul Auto roka sa môžu uchádzať modely áut, ktorých predaj sa začal v roku 2010 a predáva sa v najmenej piatich európskych krajinách. Druhou podmienkou účasti v prestížnej ankete je, že v roku uvedenia na trh musí byť predaných najmenej 5000 exemplárov. Model, ktorý bude vyhlásený Autom roka 2011, vystrieda na tróne minuloročného víťaza, ktorým bol VW Polo.

Alfa Romeo Giulietta
Alfa Romeo Giulietta
Citroën C3
Citroën C3
Ford C-Max
Ford C-Max
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Opel Meriva
Opel Meriva
Volvo V60
Volvo V60
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.