Auto roka 2014: Peugeot 308

Pondelok, 03 marec 2014

Už tretí raz po sebe bude Auto roka vyhlásené na autosalóne v Ženeve, v predvečer začatia novinárskych dní a deň pred oficiálnym otvorením autosalónu. Už teraz vieme, že Autom roka 2014 je Peugeot 308 novej generácie.

Peugeot-308-Auto-roka-2014
Titulom Auto roka 2014 sa môže pýšiť Peugeot 308 novej generácie. Slávnostne dekorovať ho budú dnes večer, v predvečer otvorenia 84. ročníka autosalónu Ženeva.

Korunovácia sa uskutoční deň pred oficiálnym otvorením 84. ročníka ženevského autosalónu a rovnako deň pred premiérou nového kombi 308 SW. Víťazný Peugeot 308 získal prvenstvo v hlasovaní poroty Car of the Year zloženej z 58 motoristických novinárov z 22 krajín Európy.

Spomedzi sedem finalistov – BMW i3, Citroën C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz triedy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S pridelila porota víťaznému autu v tajnom hlasovaní 307 bodov, iba o jeden bod menej ako je modelové označenia víťaza. Po prvý raz sa do finále dostali dva automobily na elektrický pohon.

Pri hodnotení sa berú do úvahy kritériá ako inovácia, kvalita, pomer kvality a ceny a dizajn. Podmienkou zaradenia do výberu Auto roka je, že v roku uvedenia na trh sa daného modelu musí vyrobiť minimálne 5000 kusov.

Peugeot vyhral v tejto ankete už predtým tri razy. Naposledy v roku 2002 to bol predchodca terajšieho víťaza, model 307. Peugeot 504 si prvenstvo odniesol v roku 1969 a Peugeot 405 v roku 1988, keď mu porota prisúdila v doterajšej histórii ankety najvyšší bodový zisk 464 bodov.

Za víťazným Peugeotom 308 sa na druhú priečku pomyselného stupňa víťazov postavia elektrický BMW i3 za druhé miesto a tretia Tesla Model S.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."