Auto roka 2014: Peugeot 308

Pondelok, 03 marec 2014

Už tretí raz po sebe bude Auto roka vyhlásené na autosalóne v Ženeve, v predvečer začatia novinárskych dní a deň pred oficiálnym otvorením autosalónu. Už teraz vieme, že Autom roka 2014 je Peugeot 308 novej generácie.

Peugeot-308-Auto-roka-2014
Titulom Auto roka 2014 sa môže pýšiť Peugeot 308 novej generácie. Slávnostne dekorovať ho budú dnes večer, v predvečer otvorenia 84. ročníka autosalónu Ženeva.

Korunovácia sa uskutoční deň pred oficiálnym otvorením 84. ročníka ženevského autosalónu a rovnako deň pred premiérou nového kombi 308 SW. Víťazný Peugeot 308 získal prvenstvo v hlasovaní poroty Car of the Year zloženej z 58 motoristických novinárov z 22 krajín Európy.

Spomedzi sedem finalistov – BMW i3, Citroën C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz triedy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S pridelila porota víťaznému autu v tajnom hlasovaní 307 bodov, iba o jeden bod menej ako je modelové označenia víťaza. Po prvý raz sa do finále dostali dva automobily na elektrický pohon.

Pri hodnotení sa berú do úvahy kritériá ako inovácia, kvalita, pomer kvality a ceny a dizajn. Podmienkou zaradenia do výberu Auto roka je, že v roku uvedenia na trh sa daného modelu musí vyrobiť minimálne 5000 kusov.

Peugeot vyhral v tejto ankete už predtým tri razy. Naposledy v roku 2002 to bol predchodca terajšieho víťaza, model 307. Peugeot 504 si prvenstvo odniesol v roku 1969 a Peugeot 405 v roku 1988, keď mu porota prisúdila v doterajšej histórii ankety najvyšší bodový zisk 464 bodov.

Za víťazným Peugeotom 308 sa na druhú priečku pomyselného stupňa víťazov postavia elektrický BMW i3 za druhé miesto a tretia Tesla Model S.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.