Auto roka 2016: Poznáme sedem kandidátov

Streda, 16 december 2015

Poznáme sedem finalistov, z ktorých jeden získa ocenenie Auto roka 2016 (Car of the Year 2016). Z 35 pôvodne nominovaných porota zložená z európskych motoristických novinárov rozhodla o tom, že o titul kráľa európskych ciest zabojujú Audi A4, BMW 7, Jaguar XE, Mazda MX-5, Opel Astra, Škoda Superb a Volvo XC90.

2 BMW 7
BMW radu 7, jeden z kandidátov na titul Auto roka 2016. Stane sa ním táto limuzína?

Podmienkou účasti o európske auto roka je, aby nové modely boli od druhej polovice roka do konca roka v predaji aspoň na piatich alebo viacerých európskych trhoch. Z nich potom porotcovia vybrali v prvom kole do 14. decembra 2015 siedmich kandidátov. Druhé kolo potom určí víťaza, ktorého meno budeme poznať v predvečer otvorenia autosalónu v Ženeve 29. februára 2016.

Do druhého kola hodnotenia o cennú trofej z pôvodne nominovaných áut sa rôznych dôvodov nedostali napríklad tak vážni konkurenti na titul Auto roka ako napríklad Alfa Romeo Giulia, Fiat Tipo alebo Toyota Mirai.

Podľa nových pravidiel neplatí v tomto roku povinnosť predaja najmenej päťtisíc kusov nových modelov ročne, takže teraz do širšieho výberu pre auto roka sa mohli dostať aj modely, ktoré predtým túto šancu nemali, napríklad Audi R8, Ford Mustang či ďalšie.

Dnes už poznáme sedem vybraných nových modelov áut. Víťazom, ktorého meno spoznáme koncom februára budúceho roka bude niekto z nasledovných siedmich automobilov: Audi A4, BMW 7, Jaguar XE, Mazda MX-5, Opel Astra, Škoda Superb a Volvo XC90. Kto bude víťazom, o tom rozhodne novinárska porota po testovaní sedmičky 15. a 16. februára 2016 na okruhu Mortefontaine pri Paríži.

1 Audi A4 2 BMW 7 3 Jaguar XE 4 Mazda CX-5 5 Opel Astra 6 Škoda Superb 7 Volvo XC90
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.