Auto roka 2016: Poznáme sedem kandidátov

Streda, 16 december 2015

Poznáme sedem finalistov, z ktorých jeden získa ocenenie Auto roka 2016 (Car of the Year 2016). Z 35 pôvodne nominovaných porota zložená z európskych motoristických novinárov rozhodla o tom, že o titul kráľa európskych ciest zabojujú Audi A4, BMW 7, Jaguar XE, Mazda MX-5, Opel Astra, Škoda Superb a Volvo XC90.

2 BMW 7
BMW radu 7, jeden z kandidátov na titul Auto roka 2016. Stane sa ním táto limuzína?

Podmienkou účasti o európske auto roka je, aby nové modely boli od druhej polovice roka do konca roka v predaji aspoň na piatich alebo viacerých európskych trhoch. Z nich potom porotcovia vybrali v prvom kole do 14. decembra 2015 siedmich kandidátov. Druhé kolo potom určí víťaza, ktorého meno budeme poznať v predvečer otvorenia autosalónu v Ženeve 29. februára 2016.

Do druhého kola hodnotenia o cennú trofej z pôvodne nominovaných áut sa rôznych dôvodov nedostali napríklad tak vážni konkurenti na titul Auto roka ako napríklad Alfa Romeo Giulia, Fiat Tipo alebo Toyota Mirai.

Podľa nových pravidiel neplatí v tomto roku povinnosť predaja najmenej päťtisíc kusov nových modelov ročne, takže teraz do širšieho výberu pre auto roka sa mohli dostať aj modely, ktoré predtým túto šancu nemali, napríklad Audi R8, Ford Mustang či ďalšie.

Dnes už poznáme sedem vybraných nových modelov áut. Víťazom, ktorého meno spoznáme koncom februára budúceho roka bude niekto z nasledovných siedmich automobilov: Audi A4, BMW 7, Jaguar XE, Mazda MX-5, Opel Astra, Škoda Superb a Volvo XC90. Kto bude víťazom, o tom rozhodne novinárska porota po testovaní sedmičky 15. a 16. februára 2016 na okruhu Mortefontaine pri Paríži.

1 Audi A4 2 BMW 7 3 Jaguar XE 4 Mazda CX-5 5 Opel Astra 6 Škoda Superb 7 Volvo XC90
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.