Auto roka 2018 spoznáme o týždeň v Ženeve

Utorok, 27 február 2018

Každoročne v predvečer autosalónu v Ženeve sa koná vyhlasovanie európskeho Auta roka a počas prvého novinárskeho dňa sa potom slávnostne dekoruje. Tak tomu bude aj tento rok, presne o týždeň. V utorok 6. marca spoznáme, ktorý zo siedmich finalistov získa prestížne ocenenie Auto roku 2018.

Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Stelvio je jeden zo siedmich kandidátov na ocenenie Auto roka 2018

Sedem finalistov, ktoré poznáme už od novembra minulého roka a vybrala ich skupina európskych motoristických novinárov. Minulý týždeň absolvovali s nimi posledné testy. Na slávnostnom vyhlasovaní predstaví kandidátov na Auto roka 2018 nový prezident poroty, známy nemecký novinár Frank Janssen.

Účasť na vyhlasovaní víťazného automobilu a jeho dekorovaní je vyhradená pre novinárov akreditovaných na 88. Autosalóne v Ženeve. Verejnosť ho naživo môže sledovať v pondelok 5. marca 2018 od 15,00 hod na stránkach www.gims.swiss alebo na www.caroftheyear.org.

Ocenenie európske Auto roka je nielen najstaršie a zároveň prvé, ale aj najprestížnejšie v Európe, keďže jeho začiatky spadajú do roku 1964.

O ocenenie Auto roka 2018 zabojuje týchto sedem automobilov (usporiadaných podľa abecedy): Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW radu 5, Citroën C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza a Volvo XC40. Vybrali ich spomedzi 37 prihlásených uchádzačov.

Prvé testy podstúpila vybraná 37-čka v Dánsku v októbri 2017, záverečné uplynulý týždeň vo vývojovom centre Mortefontaine CERAM neďaleko Paríža na skúšobnej dráhe a okolitých cestách.

Autor: Ján Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."