Auto roka 2018 spoznáme o týždeň v Ženeve

Utorok, 27 február 2018

Každoročne v predvečer autosalónu v Ženeve sa koná vyhlasovanie európskeho Auta roka a počas prvého novinárskeho dňa sa potom slávnostne dekoruje. Tak tomu bude aj tento rok, presne o týždeň. V utorok 6. marca spoznáme, ktorý zo siedmich finalistov získa prestížne ocenenie Auto roku 2018.

Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Stelvio je jeden zo siedmich kandidátov na ocenenie Auto roka 2018

Sedem finalistov, ktoré poznáme už od novembra minulého roka a vybrala ich skupina európskych motoristických novinárov. Minulý týždeň absolvovali s nimi posledné testy. Na slávnostnom vyhlasovaní predstaví kandidátov na Auto roka 2018 nový prezident poroty, známy nemecký novinár Frank Janssen.

Účasť na vyhlasovaní víťazného automobilu a jeho dekorovaní je vyhradená pre novinárov akreditovaných na 88. Autosalóne v Ženeve. Verejnosť ho naživo môže sledovať v pondelok 5. marca 2018 od 15,00 hod na stránkach www.gims.swiss alebo na www.caroftheyear.org.

Ocenenie európske Auto roka je nielen najstaršie a zároveň prvé, ale aj najprestížnejšie v Európe, keďže jeho začiatky spadajú do roku 1964.

O ocenenie Auto roka 2018 zabojuje týchto sedem automobilov (usporiadaných podľa abecedy): Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW radu 5, Citroën C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza a Volvo XC40. Vybrali ich spomedzi 37 prihlásených uchádzačov.

Prvé testy podstúpila vybraná 37-čka v Dánsku v októbri 2017, záverečné uplynulý týždeň vo vývojovom centre Mortefontaine CERAM neďaleko Paríža na skúšobnej dráhe a okolitých cestách.

Autor: Ján Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.