Autodopravcovia chcú zľavy na poplatkoch

Utorok, 08 máj 2012

Združenie cestných autodopravcov ČESMAD Slovakia hľadalo v minulosti a hľadá aj teraz cesty ako riešiť neľahké situácie, v ktorých sa spoločenstvo prepravcov tovarov nachádza. Borilo sa s problémami dávno pred zavádzaním a po zavedení mýta na slovenských cestách. Problémy boli aj vtedy, keď štát zakázal kamiónom nad dvanásť ton jazdiť po cestách druhej triedy. Ak sa vyriešil jeden problém, nastúpil nový, možno rovnako veľký ako boli tie predošlé. Česmad sa ich snaží riešiť systematicky, aj keď často za pochodu, pretože inak sa to nedá. Niektoré z problémov prezentovalo vedenie slovenských autodopravcov na stretnutí s novinármi.

Kamióny
Kamiónová doprava trpí u nás akútnymi problémami a cesta z nich je v nedohľadne

Autodopravcov trápia viaceré problémy, okrem iných aj vysoké mýtne. Aby si znížili náklady, často vyhľadávali a ešte aj v súčasnosti vyhľadávajú trasy, kde je nižšie mýto alebo úsek cesty nie je spoplatnený. A tak vznikajú problémy, strety so samosprávami, ktorým kamiónová doprava na úzkych obecných komunikáciách oprávnene prekáža. Nielenže ničí cesty, ale trpia z otrasov ťažkej dopravy aj okolité domy. Aj preto jednou z požiadaviek Česmadu je zníženie poplatkov za mýto o 25 %. Nie plošné, pre všetkých, ale aspoň pre tých, ktorí vlastnia ekologické automobily.

Zaujímavé sú aj dôvody, ktorými Česmad argumentuje zaťaženosť podnikateľov v doprave a zníženie mýtnych poplatkov. Na Slovensku je spoplatnených približne 2000 kilometrov ciest, čo predstavuje až 4,8 % ciest. V Rakúsku je spoplatnených 2,1 % ciest, v Nemecku len 1,9 % ciest. A to neporovnávame kvalitu našej cestnej siete a vo dvoch spomínaných štátoch, kde je neporovnateľne vyššia. Navyše, naše cesty podľa šéfa Česmadu Pavla Jančoviča trpia aj nekvalitnou údržbou. A podľa neho nie všetky peniaze vybrané na dani z motorových vozidiel nejdú do údržby regionálnych ciest.

Štát si vysokým mýtnym škodí aj inak. Znevýhodnením podnikania v doprave vzniká priestor pre zahraničných prepravcov. Tí vykonávajú prepravné úkony s vlastnými dopravnými prostriedkami registrovanými vo svojej krajine, tam si platia aj daň a tam si plnia aj svoje obrovité nádrže pohonnými látkami. Náš štát tak prichádza o daň z motorových vozidiel i spotrebnú daň z nafty.

Apropo, Česmad dôvodí, že zavedenie mýtneho na Slovensku bolo predčasné a unáhlené. Vidia to tak, že ponechanie diaľničných známok by bolo určite nemej komplikované a na nich by štát získal vyššiu sumu peňazí. Systém diaľničných známok je jednoduchý, prehľadný a kontroly používanie známok nekomplikované.

Samostatnou kapitolou je nedostatok vodičov kamiónov. "Vyučiť" sa za vodiča ťažkej nákladnej dopravy nie je vec jednoduchá. Najmä preto, že získanie vodičského oprávnenia vyjde na nemalých približne 1500 až 2000 eur. Kde ich nájde nezamestnaný uchádzač o prácu? Kto potom chýbajúcich vodičov nahradí? Znovu len zahraniční prepravcovia. Takže aj tu nám utekajú peniaze.

Požiadavku vznáša Česmad aj na zníženie dane z motorových vozidiel o 50 %. Aj tú však len pre ekologické automobily. Je enormne vysoká, keď za kamión je daň 2000 až 2200 eur, čo je približne štyrikrát viac ako pripúšťa predpis Európskej únie a dvakrát viac ako sa platí v Nemecku. Tu sa štát správa tak, ako by mu na ekologických automobiloch figu záležalo.

Ani tu sa nevieme poučiť z príkladov z vyspelejších ekonomík, kde preferovaním ekologických automobilov nižšími daňami vyhráva štát, keďže podnikatelia uprednostňujú dopravné prostriedky, ktoré menej zaťažujú životné prostredie. Na Slovensku je preferencia ekologických vozidiel Nulová. Dokedy ešte?

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.