Autom roka 2013 v ČR je VW Golf

Utorok, 15 január 2013

V Českej republike sa Autom roka 2013 stal VW Golf siedmej generácie. Rozhodla o tom anketa českých novinárov. Druhú priečku pridelila odborná porota Toyote GT86 a tretie Mazde CX-5.

VW Golf VII
Čerstvý víťaz českej ankety Auto roka 2013, nový Volkswagen Golf siedmej generácie

Tridsaťdva členov odbornej poroty motoristických novinárov volilo víťaza zo šestice finalistov, ktorá vzišla z vybraných modelov uvedených na český trh v priebehu roka 2012. Slávnostné vyhlásenie Auta roka 2013 sa konalo v Top Hoteli Praha za prítomnosti zástupcov zúčastnených značiek.

Z prvého kola sa do finále prebojovali BMW radu 3, Ford B-Max, Mazda CX-5, Mercedes-Benz A, Toyota GT86 a Volkswagen Golf VII. Každý z 32 porotcov mal 25 bodov rozdeliť medzi šesť finalistov, z ktorých potom vzišiel víťaz. Stal sa ním automobil s najvyšším bodovým ziskom.

Za víťaznou trojicou VW Golf (získal 207 bodov), Toyota GT86 (190 b) a Mazda CX-5 (133 b) sa na štvrtej priečke umiestnilo BMW radu 3 (102 b), piaty skončil Ford B-Max (90 b) a šieste miesto patrí Mercedesu-Benz A (78 b).

Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.