Autom roka 2020 (Car of the Year) je Peugeot 208

Pondelok, 02 marec 2020

Napriek tomu, že tohtoročný autosalón v Ženeve Švajčiari zrušili pre hroziaci rokonavírus, vyhlasovanie Auta roku 2020 v hale výstaviska Palexpo prebehlo, aj keď bez diváckej kulisy. Napriek tomu sme celý ceremoniál mohli sledovať spolu s tisíckami ľudí v Európe i na celom svete na internete. Spomedzi siedmich finalistov si palmu víťazstva odniesol Peugeot 208.

Peugeot-208
Za Auto roka 2020 vyhlásili v Ženeve francúzsky Peugeot 208. Rozhodlo o tom šesťdesiat porotcov z dvadsiatich troch štátov Európy.

Novinka Peugeot 208, model segmentu B, zvíťazil v konkurencii takých silných súperov ako Tesla Model 3, Porsche Taycan, Renault Clio, Ford Puma, Toyotta Corolla a BMW radu 1 celkom presvedčivo so ziskom 281 bodov, o 39 bodov pred modelom Tesla Model 3. Rozhodli o tom hlasy šesťdesiatky porotcov z dvadsiatich troch štátov Európy.

Za víťazným Peugeotom 208 sa na druhom mieste umiestnila Tesla Model 3 s 242 bodmi, a na treťom Porsche Taycan so ziskom 222 bodov. Štvrtý Reanult Clio dostal od porotcov 211 bodov a piaty Ford Puma 209 bodov. Dve posledné priečky patria Toyote Corolle (152 b) a BMW radu 1 (133 b).

V dvoch predchádzajúcich rokoch si víťazstvo zo Ženevy odniesli v roku 2018 švédske Volvo XC 40 a titul Auto roka 2019 získal britský elektrický Jaguar I-Pace.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5