Autom roka 2022 je elektrická Kia EV6

Pondelok, 28 február 2022

Európskym Autom roka 2022 v ankete Car of the Year je kórejský elektromobil Kia EV6, keď zo siedmich finalistov získala v napínavom súboji najviac bodov.

kia-ev6

Kórejská Kia EV6 získala oproti druhému Renaultu Mégane E-Tech Electric o 14 bodov viac a má ocenenie európske Auto roka 2022. Tretí o ďalšie štyri body skončil elektromobil Hyundai Ioniq 5, ktorý s víťaznou Kiou zdieľa rovnakú techniku, ale v prospech víťaza zrejme zavážil príťažlivejší dizajn exteriéru.

Z finálovej sedmičky bolo až šesť elektromobilov, spaľovaciu pohonnú jednotku mal jedine Peugeot 308, ktorý sa umiestnil na štvrtej priečke a bodovo výrazne zaostal za prvými tromi. Piate miesto patrí českému elektromobilu Škoda Enyaq iV.

Šiesty skončil Ford Mustang Mach-E a na siedmom mieste sa umiestnil španielsky model Cupra Born.

Anketa beží nepretržite od roku 1963 a v jej 59. ročníku v nej volilo 60 novinárov z 23 krajín Európy.

Celkové výsledky ankety európske Auto roka 2022

Kia EV6 279 bodov

Renault Mégane E-Tech Electric 265

Hyundai Ioniq 5 261

Peugeot 308 191

Škoda Enyaq iV 185

Ford Mustan Mach-E 150

Cupra Born 144

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.