Autoopravár junior 2011 Castrol

Piatok, 06 máj 2011

Tradovalo sa, že remeslo má zlaté dno. Či to stále platí? V ponímaní, že je zlatou baňou, by sa o tom dalo silne pochybovať. Určite však platí v ponímaní, že dobrí remeselníci sú hľadaní. Aj to, že ich je stále málo.

Autoopravár junior
Na konci bolo odmeňovanie, Klaudia Valušková odovzdáva cenu jednému z víťazov

Hľadať nových odborníkov, majstrov vyhľadávaných remesiel, je už dlhší čas úlohou celoslovenskej akcie Autoopravár junior Castrol. V tomto roku prebieha už jej dvanásty ročník. Určený je pre mladých autoopravárov, ktorí v tomto roku po prvý raz súťažia okrem kategórie automechanik aj v profesiách autokarosár a autolakovník. Súťaž v tomto roku rozšírili organizátori o poznávacie kolo a aktuálny ročník je jedinečný aj v tom, že po prvý raz súťaž vyvrcholí spoločným česko-slovenským finálovým kolom, ktoré sa bude konať v júni počas autosalónu v Brne.

Cieľom súťaže je propagácia remesla autoopravára, autokarosára a autolakovníka medzi širokou verejnosťou ako aj úzka spolupráca zamestnávateľov so školami a žiakmi. Súťaž je zároveň aj nástrojom motivácie žiakov vzdelávať sa v remesle autoopravára. Určená je pre žiakov stredných odborných škôl v Slovenskej republike učebného odboru autoopravár, zameranie mechanik a elektrikár; autokarosár a autolakovník. Pre mnohých mladých učňov je súťaž aj vstupenkou do nového zamestnania po skončení štúdia, čo zvyšuje ich šance uplatniť sa v praxi.

Autoopravár junior
Traja najlepší, víťazi svojich kategórii, ktorí spolu s ďalšími postupujú do finále v Brne

Celoslovenské finále učňovskej mládeže sa konalo po troch testovacích a troch oblastných kolách. Vo finálovom kole v Bratislave súperilo o prvenstvá v každej z kategórií mechanik a elektrikár, autokarosár a autolakovník po desať žiakov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Aby dosiahli čo najlepšie umiestnenie, museli súťažiaci na začiatku úspešné zvládnuť teoretické a poznávacie úlohy, na záver potom praktické úlohy.

Samozrejme, všetko sa točilo okolo áut, ktoré budú po skočení školy živiť týchto mladých mužov. Iste netreba zdôrazňovať ako tuho a s akým zápalom sa bojovalo. V súťaži jednotlivcov víťaza, druhého i tretieho v poradí čakali pekné odmeny v podobe atraktívnych cien a účasť v česko-slovenskom finále 6.-8. júna počas autosalónu v Brne. Odmenené boli však aj najlepšie školy, čo je zaručene motivujúce pre žiakov i zúčastnené školy.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov súťaže, ktorú organizuje Cech predajcov a autoservisov SR pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, sa konalo v stredisku Auto Valušek v bratislavskej Dúbravke za účasti generálnych partnerov súťaže Castrol Slovensko, Homola s.r.o. a JL s.r.o.

Autoopravár junior
Pre najlepších v každej profesii čakali okrem krásnych pohárov aj pekné vecné ceny

Do 12. ročníka súťaže Autoopravár Junior 2011 Castrol sa do troch kategórií prihlásilo spolu 60 škôl s 246 žiakmi z celého Slovenska. Partnermi súťaže a tými, vďaka ktorým sa súťaž mohla konať, boli firmy Robert Bosch, Molpir, Škoda Auto Slovensko, Auto Valušek, Inter Cars SR, Auto-Impex, PO CAR Prešov, J.M. Martin, DAT Cech& Slovak Slovensko, VW Finančné služby a Canon Slovakia.

S otázkou "V čom vidíte prínos tohto ročníka?" sme sa obrátili na troch hlavných organizátorov súťaže Autoopravár junior 2011 Castrol. Tu sú ich odpovede.

Klaudia Valušková, Auto Valušek a Cech predajcov a autoservisov SR

"Najdôležitejšie pre nás je, že Cech predajcov a autoservisov SR začína pripravovať novú cestu – pomôcť handicapovaným deťom, ktoré zaradíme do pracovného procesu. Začíname rokovať s riaditeľmi škôl o nových profesijných odboroch, do ktorých bude možné začleniť aj žiakov s preukazom ZTP a zaradiť ich do chránených dielní. Na tomto ročníku ma potešila účasť aj vysoká odborná kvalita žiakov. Teší aj to, že stále viac ľudí má záujem, aby sa deťom dostávalo viac vzdelania."

Július Hron, Auto-Impex a Cech predajcov a autoservisov SR

"Súťaž Autoopravár junior Castrol je pre nás akási pozlátka činnosti Cechu. Tu vidíme, ako sa nám pripravuje mladá generácia autoopravárov. Myslím si, že každý rok je vyššia kvalita. Ideme na medzinárodné česko-slovenské kolo do Brna. To kladie na žiakov vyššie nároky, zároveň dáva aj väčšiu perspektívu pre autoopravárenstvo. Tento ročník bol rekordný v počte zúčastnených žiakov. Korektne prebehli krajské kolá a finále malo punc odbornosti a kvality, čo je pre budúcnosť súťaže a perspektívu autoopravárenstva veľmi dobré."

Juraj Urbánek, Castrol Slovensko

"Keď sme túto súťaž zakladali, netušili sme, že sa tak pekne rozrastie, že bude mať takú tradíciu. Povzbudzujúce do budúcnosti je, že súťaž sa v tomto roku rozšírila o dve nové profesie - autokarosára a autolakovníka. Myslím si, že odborné školstvo potrebuje takéto zmeny. Súťaž je o zvyšovaní kvality prípravy týchto mladých učňov a budúcich automechanikov. Súčasné moderné autá sú technicky komplikované a budú potrebovať stále kvalitnejších servisných a autoopravárenských odborníkov."

Výsledky

Autoopravár

  1. Marek Pekár, SOŠ JR Žilina
  2. Daniel Orieščík, SOŠ JR Žilina
  3. Oliver Tariška, SOŠ Levice

Autokarosár

  1. Patrik Korman, SOŠ JR Žilina
  2. Dávid Bako, SPV Nitra
  3. Pavol Both, SOŠ Senec

Autolakovník

  1. Tomáš Kráľovič, SOŠ Topoľčany
  2. Erik Kovačovský, SOŠ Bratislava
  3. Michal Kohút, SOŠ Bratislava
Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
Mam na to krsne spomienky
Pridal Michal vo štvrtok 31 októbra 2013 o 01:41
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.