Autoopravár junior 2011 Castrol

Piatok, 06 máj 2011

Tradovalo sa, že remeslo má zlaté dno. Či to stále platí? V ponímaní, že je zlatou baňou, by sa o tom dalo silne pochybovať. Určite však platí v ponímaní, že dobrí remeselníci sú hľadaní. Aj to, že ich je stále málo.

Autoopravár junior
Na konci bolo odmeňovanie, Klaudia Valušková odovzdáva cenu jednému z víťazov

Hľadať nových odborníkov, majstrov vyhľadávaných remesiel, je už dlhší čas úlohou celoslovenskej akcie Autoopravár junior Castrol. V tomto roku prebieha už jej dvanásty ročník. Určený je pre mladých autoopravárov, ktorí v tomto roku po prvý raz súťažia okrem kategórie automechanik aj v profesiách autokarosár a autolakovník. Súťaž v tomto roku rozšírili organizátori o poznávacie kolo a aktuálny ročník je jedinečný aj v tom, že po prvý raz súťaž vyvrcholí spoločným česko-slovenským finálovým kolom, ktoré sa bude konať v júni počas autosalónu v Brne.

Cieľom súťaže je propagácia remesla autoopravára, autokarosára a autolakovníka medzi širokou verejnosťou ako aj úzka spolupráca zamestnávateľov so školami a žiakmi. Súťaž je zároveň aj nástrojom motivácie žiakov vzdelávať sa v remesle autoopravára. Určená je pre žiakov stredných odborných škôl v Slovenskej republike učebného odboru autoopravár, zameranie mechanik a elektrikár; autokarosár a autolakovník. Pre mnohých mladých učňov je súťaž aj vstupenkou do nového zamestnania po skončení štúdia, čo zvyšuje ich šance uplatniť sa v praxi.

Autoopravár junior
Traja najlepší, víťazi svojich kategórii, ktorí spolu s ďalšími postupujú do finále v Brne

Celoslovenské finále učňovskej mládeže sa konalo po troch testovacích a troch oblastných kolách. Vo finálovom kole v Bratislave súperilo o prvenstvá v každej z kategórií mechanik a elektrikár, autokarosár a autolakovník po desať žiakov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Aby dosiahli čo najlepšie umiestnenie, museli súťažiaci na začiatku úspešné zvládnuť teoretické a poznávacie úlohy, na záver potom praktické úlohy.

Samozrejme, všetko sa točilo okolo áut, ktoré budú po skočení školy živiť týchto mladých mužov. Iste netreba zdôrazňovať ako tuho a s akým zápalom sa bojovalo. V súťaži jednotlivcov víťaza, druhého i tretieho v poradí čakali pekné odmeny v podobe atraktívnych cien a účasť v česko-slovenskom finále 6.-8. júna počas autosalónu v Brne. Odmenené boli však aj najlepšie školy, čo je zaručene motivujúce pre žiakov i zúčastnené školy.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov súťaže, ktorú organizuje Cech predajcov a autoservisov SR pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, sa konalo v stredisku Auto Valušek v bratislavskej Dúbravke za účasti generálnych partnerov súťaže Castrol Slovensko, Homola s.r.o. a JL s.r.o.

Autoopravár junior
Pre najlepších v každej profesii čakali okrem krásnych pohárov aj pekné vecné ceny

Do 12. ročníka súťaže Autoopravár Junior 2011 Castrol sa do troch kategórií prihlásilo spolu 60 škôl s 246 žiakmi z celého Slovenska. Partnermi súťaže a tými, vďaka ktorým sa súťaž mohla konať, boli firmy Robert Bosch, Molpir, Škoda Auto Slovensko, Auto Valušek, Inter Cars SR, Auto-Impex, PO CAR Prešov, J.M. Martin, DAT Cech& Slovak Slovensko, VW Finančné služby a Canon Slovakia.

S otázkou "V čom vidíte prínos tohto ročníka?" sme sa obrátili na troch hlavných organizátorov súťaže Autoopravár junior 2011 Castrol. Tu sú ich odpovede.

Klaudia Valušková, Auto Valušek a Cech predajcov a autoservisov SR

"Najdôležitejšie pre nás je, že Cech predajcov a autoservisov SR začína pripravovať novú cestu – pomôcť handicapovaným deťom, ktoré zaradíme do pracovného procesu. Začíname rokovať s riaditeľmi škôl o nových profesijných odboroch, do ktorých bude možné začleniť aj žiakov s preukazom ZTP a zaradiť ich do chránených dielní. Na tomto ročníku ma potešila účasť aj vysoká odborná kvalita žiakov. Teší aj to, že stále viac ľudí má záujem, aby sa deťom dostávalo viac vzdelania."

Július Hron, Auto-Impex a Cech predajcov a autoservisov SR

"Súťaž Autoopravár junior Castrol je pre nás akási pozlátka činnosti Cechu. Tu vidíme, ako sa nám pripravuje mladá generácia autoopravárov. Myslím si, že každý rok je vyššia kvalita. Ideme na medzinárodné česko-slovenské kolo do Brna. To kladie na žiakov vyššie nároky, zároveň dáva aj väčšiu perspektívu pre autoopravárenstvo. Tento ročník bol rekordný v počte zúčastnených žiakov. Korektne prebehli krajské kolá a finále malo punc odbornosti a kvality, čo je pre budúcnosť súťaže a perspektívu autoopravárenstva veľmi dobré."

Juraj Urbánek, Castrol Slovensko

"Keď sme túto súťaž zakladali, netušili sme, že sa tak pekne rozrastie, že bude mať takú tradíciu. Povzbudzujúce do budúcnosti je, že súťaž sa v tomto roku rozšírila o dve nové profesie - autokarosára a autolakovníka. Myslím si, že odborné školstvo potrebuje takéto zmeny. Súťaž je o zvyšovaní kvality prípravy týchto mladých učňov a budúcich automechanikov. Súčasné moderné autá sú technicky komplikované a budú potrebovať stále kvalitnejších servisných a autoopravárenských odborníkov."

Výsledky

Autoopravár

  1. Marek Pekár, SOŠ JR Žilina
  2. Daniel Orieščík, SOŠ JR Žilina
  3. Oliver Tariška, SOŠ Levice

Autokarosár

  1. Patrik Korman, SOŠ JR Žilina
  2. Dávid Bako, SPV Nitra
  3. Pavol Both, SOŠ Senec

Autolakovník

  1. Tomáš Kráľovič, SOŠ Topoľčany
  2. Erik Kovačovský, SOŠ Bratislava
  3. Michal Kohút, SOŠ Bratislava
Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
Mam na to krsne spomienky
Pridal Michal vo štvrtok 31 októbra 2013 o 01:41
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.