Autoopravár junior 2011 Castrol

Piatok, 06 máj 2011

Tradovalo sa, že remeslo má zlaté dno. Či to stále platí? V ponímaní, že je zlatou baňou, by sa o tom dalo silne pochybovať. Určite však platí v ponímaní, že dobrí remeselníci sú hľadaní. Aj to, že ich je stále málo.

Autoopravár junior
Na konci bolo odmeňovanie, Klaudia Valušková odovzdáva cenu jednému z víťazov

Hľadať nových odborníkov, majstrov vyhľadávaných remesiel, je už dlhší čas úlohou celoslovenskej akcie Autoopravár junior Castrol. V tomto roku prebieha už jej dvanásty ročník. Určený je pre mladých autoopravárov, ktorí v tomto roku po prvý raz súťažia okrem kategórie automechanik aj v profesiách autokarosár a autolakovník. Súťaž v tomto roku rozšírili organizátori o poznávacie kolo a aktuálny ročník je jedinečný aj v tom, že po prvý raz súťaž vyvrcholí spoločným česko-slovenským finálovým kolom, ktoré sa bude konať v júni počas autosalónu v Brne.

Cieľom súťaže je propagácia remesla autoopravára, autokarosára a autolakovníka medzi širokou verejnosťou ako aj úzka spolupráca zamestnávateľov so školami a žiakmi. Súťaž je zároveň aj nástrojom motivácie žiakov vzdelávať sa v remesle autoopravára. Určená je pre žiakov stredných odborných škôl v Slovenskej republike učebného odboru autoopravár, zameranie mechanik a elektrikár; autokarosár a autolakovník. Pre mnohých mladých učňov je súťaž aj vstupenkou do nového zamestnania po skončení štúdia, čo zvyšuje ich šance uplatniť sa v praxi.

Autoopravár junior
Traja najlepší, víťazi svojich kategórii, ktorí spolu s ďalšími postupujú do finále v Brne

Celoslovenské finále učňovskej mládeže sa konalo po troch testovacích a troch oblastných kolách. Vo finálovom kole v Bratislave súperilo o prvenstvá v každej z kategórií mechanik a elektrikár, autokarosár a autolakovník po desať žiakov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Aby dosiahli čo najlepšie umiestnenie, museli súťažiaci na začiatku úspešné zvládnuť teoretické a poznávacie úlohy, na záver potom praktické úlohy.

Samozrejme, všetko sa točilo okolo áut, ktoré budú po skočení školy živiť týchto mladých mužov. Iste netreba zdôrazňovať ako tuho a s akým zápalom sa bojovalo. V súťaži jednotlivcov víťaza, druhého i tretieho v poradí čakali pekné odmeny v podobe atraktívnych cien a účasť v česko-slovenskom finále 6.-8. júna počas autosalónu v Brne. Odmenené boli však aj najlepšie školy, čo je zaručene motivujúce pre žiakov i zúčastnené školy.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov súťaže, ktorú organizuje Cech predajcov a autoservisov SR pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, sa konalo v stredisku Auto Valušek v bratislavskej Dúbravke za účasti generálnych partnerov súťaže Castrol Slovensko, Homola s.r.o. a JL s.r.o.

Autoopravár junior
Pre najlepších v každej profesii čakali okrem krásnych pohárov aj pekné vecné ceny

Do 12. ročníka súťaže Autoopravár Junior 2011 Castrol sa do troch kategórií prihlásilo spolu 60 škôl s 246 žiakmi z celého Slovenska. Partnermi súťaže a tými, vďaka ktorým sa súťaž mohla konať, boli firmy Robert Bosch, Molpir, Škoda Auto Slovensko, Auto Valušek, Inter Cars SR, Auto-Impex, PO CAR Prešov, J.M. Martin, DAT Cech& Slovak Slovensko, VW Finančné služby a Canon Slovakia.

S otázkou "V čom vidíte prínos tohto ročníka?" sme sa obrátili na troch hlavných organizátorov súťaže Autoopravár junior 2011 Castrol. Tu sú ich odpovede.

Klaudia Valušková, Auto Valušek a Cech predajcov a autoservisov SR

"Najdôležitejšie pre nás je, že Cech predajcov a autoservisov SR začína pripravovať novú cestu – pomôcť handicapovaným deťom, ktoré zaradíme do pracovného procesu. Začíname rokovať s riaditeľmi škôl o nových profesijných odboroch, do ktorých bude možné začleniť aj žiakov s preukazom ZTP a zaradiť ich do chránených dielní. Na tomto ročníku ma potešila účasť aj vysoká odborná kvalita žiakov. Teší aj to, že stále viac ľudí má záujem, aby sa deťom dostávalo viac vzdelania."

Július Hron, Auto-Impex a Cech predajcov a autoservisov SR

"Súťaž Autoopravár junior Castrol je pre nás akási pozlátka činnosti Cechu. Tu vidíme, ako sa nám pripravuje mladá generácia autoopravárov. Myslím si, že každý rok je vyššia kvalita. Ideme na medzinárodné česko-slovenské kolo do Brna. To kladie na žiakov vyššie nároky, zároveň dáva aj väčšiu perspektívu pre autoopravárenstvo. Tento ročník bol rekordný v počte zúčastnených žiakov. Korektne prebehli krajské kolá a finále malo punc odbornosti a kvality, čo je pre budúcnosť súťaže a perspektívu autoopravárenstva veľmi dobré."

Juraj Urbánek, Castrol Slovensko

"Keď sme túto súťaž zakladali, netušili sme, že sa tak pekne rozrastie, že bude mať takú tradíciu. Povzbudzujúce do budúcnosti je, že súťaž sa v tomto roku rozšírila o dve nové profesie - autokarosára a autolakovníka. Myslím si, že odborné školstvo potrebuje takéto zmeny. Súťaž je o zvyšovaní kvality prípravy týchto mladých učňov a budúcich automechanikov. Súčasné moderné autá sú technicky komplikované a budú potrebovať stále kvalitnejších servisných a autoopravárenských odborníkov."

Výsledky

Autoopravár

  1. Marek Pekár, SOŠ JR Žilina
  2. Daniel Orieščík, SOŠ JR Žilina
  3. Oliver Tariška, SOŠ Levice

Autokarosár

  1. Patrik Korman, SOŠ JR Žilina
  2. Dávid Bako, SPV Nitra
  3. Pavol Both, SOŠ Senec

Autolakovník

  1. Tomáš Kráľovič, SOŠ Topoľčany
  2. Erik Kovačovský, SOŠ Bratislava
  3. Michal Kohút, SOŠ Bratislava
Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior Autoopravár junior
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
Mam na to krsne spomienky
Pridal Michal vo štvrtok 31 októbra 2013 o 01:41
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.