Autosalón Brno: novinky i atrakcie

Nedeľa, 31 máj 2009

Kríza-nekríza, autosalón v Brne bude. Napriek dopadom hospodárskej krízy, ktorá zasiahla aj automobilový priemysel. Bude síce o pár dní kratší, ale Česká republika nepríde o svoj tradičný autosalón osobných automobilov, ktorý sa koná každý nepárny rok a je zaradený medzi prestížne autosalóny v kalendári medzinárodnej organizácie automobilových konštruktérov OICA.

Autosalón Brno
Ťahákom a pastvou pre oči návštevníkov autosalónu bude aj luxusný Aston Martin DB9

Na poslednom autosalóne v roku 2007 malo svoje výstavné stánky približne 300 vystavovateľov a ich expozície videlo vyše 145 tisíc návštevníkov. V tomto roku počet vystavovateľov organizátori neoznámili, bude ich však vzhľadom na súčasnú hospodársku situáciu pravdepodobne menej. Automobilových značiek bude na autosalóne okolo tridsať, čo je menej ako pred dvoma rokmi. Zato návštevníkom autosalónu sa v priestoroch jedného z najmodernejších európskych výstavných areálov predstavia mnohé čerstvé novinky.

Svoje najnovšie modely predstaví napríklad česká Škoda, ktorá predstaví v Brne vo svetovej premiére Škodu Octaviu RS a Octaviu Scout, ale aj ďalšie nové modely ako Fabia Scout, Fabia GreenLine, Octavia GreenLine, predovšetkým však poslednú novinku Škoda Yeti. V Brne nebude chýbať ani Kia, ktorá v premiére ukáže koncept s pracovným názvom No 3, Renault nový Mégane Grandtour, Honda nový Jazz, Opel Auto roka 2009 Insigniu a novinky uvidia návštevníci aj v expozíciách značiek Audi, Volkswagen, Seat, Hyundai, Ford a ďalších. Veľkým ťahákom pre oči návštevníka budú aj atraktívne modely ako Aston Martin, Bentley, Lamborghini, Spyker, YES a iné.

Autosalón Brno
Nový pavilón P je svojou výstavnou plochou približne trikrát väčší ako tie doterajšie

Výstavnú premiéru bude mať aj nový pavilón P, ktorý svojou výstavnou plochou vyše 15 000 m² prekonáva všetky doterajšie brnianske pavilóny. Na plochu tohto pavilónu sa vojde toľko automobilov, ktoré by inak boli rozmiestnené v troch doterajších. A v jeho okolí je priestor pre parkovanie až štyri tisíc automobilov návštevníkov autosalónu, čo znamená komfortný prístup do areálu výstaviska.

Návštevníci autosalónu okrem možnosti vidieť na vlastné oči pestrú ponuku nových automobilov vrátane najnovších modelov si budú môcť vyskúšať v rámci testovacích jázd aj celý rad vybraných modelov. Súčasťou autosalónu bude aj tentoraz bohatý sprievodný program pre odborníkov i laikov, odborné konferencie a rôzne stretnutia.

Mimoriadne atraktívnu akciu nazvanú Autosalón Night pripravili organizátori autosalónu na piatok 5. júna. Večer o 18. hodine sa otvoria brány areálu výstaviska. Každý, kto sem príde, zažije podľa organizátorov chvíle plné zábavy. Vstup na akciu je bezplatný, rovnako aj parkovanie pri novom pavilóne P. Pripravené je vystúpenie populárnych skupín i interpretov, atrakcie pre deti a občerstvenie. Už počas tohto večera si budú môcť prezrieť vystavené exponáty a zajazdiť si na vybraných modeloch automobilov. Vyvrcholením bude nočný ohňostroj nad Špilberkom, na ktorý je z areálu výstaviska veľmi dobrý výhľad.

Brány brnianskeho autosalónu sa pre návštevníkov otvoria v sobotu 6. júna, zavrú ich vo štvrtok 11. júna. Tradičným dňom pre novinárov a odbornú verejnosť bude piatok, deň pred oficiálnym otvorením autosalónu.

Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno
Autor: J. Goldberger
Foto: BVV
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.