Autosalón Brno: novinky i atrakcie

Nedeľa, 31 máj 2009

Kríza-nekríza, autosalón v Brne bude. Napriek dopadom hospodárskej krízy, ktorá zasiahla aj automobilový priemysel. Bude síce o pár dní kratší, ale Česká republika nepríde o svoj tradičný autosalón osobných automobilov, ktorý sa koná každý nepárny rok a je zaradený medzi prestížne autosalóny v kalendári medzinárodnej organizácie automobilových konštruktérov OICA.

Autosalón Brno
Ťahákom a pastvou pre oči návštevníkov autosalónu bude aj luxusný Aston Martin DB9

Na poslednom autosalóne v roku 2007 malo svoje výstavné stánky približne 300 vystavovateľov a ich expozície videlo vyše 145 tisíc návštevníkov. V tomto roku počet vystavovateľov organizátori neoznámili, bude ich však vzhľadom na súčasnú hospodársku situáciu pravdepodobne menej. Automobilových značiek bude na autosalóne okolo tridsať, čo je menej ako pred dvoma rokmi. Zato návštevníkom autosalónu sa v priestoroch jedného z najmodernejších európskych výstavných areálov predstavia mnohé čerstvé novinky.

Svoje najnovšie modely predstaví napríklad česká Škoda, ktorá predstaví v Brne vo svetovej premiére Škodu Octaviu RS a Octaviu Scout, ale aj ďalšie nové modely ako Fabia Scout, Fabia GreenLine, Octavia GreenLine, predovšetkým však poslednú novinku Škoda Yeti. V Brne nebude chýbať ani Kia, ktorá v premiére ukáže koncept s pracovným názvom No 3, Renault nový Mégane Grandtour, Honda nový Jazz, Opel Auto roka 2009 Insigniu a novinky uvidia návštevníci aj v expozíciách značiek Audi, Volkswagen, Seat, Hyundai, Ford a ďalších. Veľkým ťahákom pre oči návštevníka budú aj atraktívne modely ako Aston Martin, Bentley, Lamborghini, Spyker, YES a iné.

Autosalón Brno
Nový pavilón P je svojou výstavnou plochou približne trikrát väčší ako tie doterajšie

Výstavnú premiéru bude mať aj nový pavilón P, ktorý svojou výstavnou plochou vyše 15 000 m² prekonáva všetky doterajšie brnianske pavilóny. Na plochu tohto pavilónu sa vojde toľko automobilov, ktoré by inak boli rozmiestnené v troch doterajších. A v jeho okolí je priestor pre parkovanie až štyri tisíc automobilov návštevníkov autosalónu, čo znamená komfortný prístup do areálu výstaviska.

Návštevníci autosalónu okrem možnosti vidieť na vlastné oči pestrú ponuku nových automobilov vrátane najnovších modelov si budú môcť vyskúšať v rámci testovacích jázd aj celý rad vybraných modelov. Súčasťou autosalónu bude aj tentoraz bohatý sprievodný program pre odborníkov i laikov, odborné konferencie a rôzne stretnutia.

Mimoriadne atraktívnu akciu nazvanú Autosalón Night pripravili organizátori autosalónu na piatok 5. júna. Večer o 18. hodine sa otvoria brány areálu výstaviska. Každý, kto sem príde, zažije podľa organizátorov chvíle plné zábavy. Vstup na akciu je bezplatný, rovnako aj parkovanie pri novom pavilóne P. Pripravené je vystúpenie populárnych skupín i interpretov, atrakcie pre deti a občerstvenie. Už počas tohto večera si budú môcť prezrieť vystavené exponáty a zajazdiť si na vybraných modeloch automobilov. Vyvrcholením bude nočný ohňostroj nad Špilberkom, na ktorý je z areálu výstaviska veľmi dobrý výhľad.

Brány brnianskeho autosalónu sa pre návštevníkov otvoria v sobotu 6. júna, zavrú ich vo štvrtok 11. júna. Tradičným dňom pre novinárov a odbornú verejnosť bude piatok, deň pred oficiálnym otvorením autosalónu.

Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno Autosalón Brno
Autor: J. Goldberger
Foto: BVV
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.