Bilancovanie: Aj taký bol rok 2015

Sobota, 23 január 2016

Za posledný rok sa toho veľa udialo, ešte viac nasľubovalo, a ako to už chodí, len málo čo sa splnilo. Najmä nie to, čo národ očakáva a čo mu uľahčuje život. Napríklad márne a už pridlho čakáme na dobudovanie diaľnice do Košíc, po ktorej sme mali cestovať už v roku 2010. Táto megastavba sa nespojazdní ani v roku 2019, čo bol posledný a vraj aj definitívny termín súčasného ministra dopravy.

Zápcha na diaľnici
Bežný obraz slovenských ciest: zápchy, zápchy a znovu zápchy, resp. Stau, Stau, Stau, pretože obrázok aj keď je ako šitý na naše cesty, je z nemeckej diaľnice. Ale veď aj obrázok švajčiarskej krajiny pred rokmi bývalý predseda vlády vydával za slovenský.

Ale poďme k tomu, čo nevyžaduje miliardy a kde by pomohlo pohnúť trošku viac rozumom. Napríklad zaistiť parkovanie pre približne pol milióna obyvateľov hlavného mesta Slovenska a ďalším okolo sto tisíc obyvateľom najväčšieho sídliska v Petržalke. Určite však nie tak, ako to chcel riešiť starosta Petržalka Vladimír Bajan, keď vzal riešenie parkovania do vlastných rúk a bez odsúhlasenia poslancami uzavrel zmluvu s košickou firmou, ktorej zveril systém parkovania v Petržalke. Paradoxom nie je len to, že doterajšie bezplatné parkovanie pre tých, ktorí tu trvale bývajú, by sa nemalou sumou spoplatnilo, ale najmä to, že ani po uhradení vypísaného poplatku by obyvatelia sídliska na pravom brehu Dunaja nemali parkovanie garantované.

Starosti nielen Bratislavčanom, ale aj ďalším okolo sto tisícom dochádzajúcim za prácou do hlavného mesta komplikuje život stále viac kolabujúca doprava. Už to nie je len na príjazdových a výpadových cestách do a zo slovenskej metropoly v pondelok ráno a piatok popoludní, keď sa začína a končí pracovný týždeň. Tak je to nielen každé ráno a podvečer v uliciach Bratislavy, ale dopravná špička tu sťažuje život už počas celého dňa.

Primátor Bratislavy to nevyriešil a je ďaleko aj od zažehnania kolabujúcej dopravy.

Pred voľbami pred rokom síce terajší šéf radnice sľuboval zmeny a zlepšenia v doprave, jej kvalita sa však nepohla z miesta, skôr sa skomplikovala. Malo tomu pomôcť zavedenie integrovanej dopravy, ktorá však hromadnú dopravu podľa odborníkov navyše ešte zdražuje. A tak vopred odradila tých, čo pomýšľali presedlať z individuálnej dopravy na hromadnú. V uliciach mesta mohlo byť menej osobných áut a vyhli by sme sa tak čínskemu spôsobu zahaľovania mesta do výfukového smogu.

Neriešených problémov a komplikácií pre motoristov i bežných občanov je v tomto štáte dánskom stále viac ako dosť. Každý nový deň prináša nové a nové. Tak napríklad minister vnútra zariadil vyššie pokuty, invalidní občania už nemajú nárok cestovať v MHD zadarmo, dôchodcovia nad 70 rokov si musia vystáť rad na senior pas a za jeho vydanie zaplatiť, že obchvat Bratislavy je stále v plienkach a bude stáť majland, že rýchlosť policajti merajú hlavne tam, kde je najväčšia šanca čo najviac na pokutách zarobiť, a nie tam, kde by mali viac chrániť chodcov pred autami, že mesto autá odťahujú rýchlejšie ako zlodeji, atď.

Napriek tomu všetci zodpovední za tento stav, od vlády Slovenskej republiky a poslancov Národnej rady, cez primátorov a starostov, i tí ďalší mali pokojné Vianoce, veselo oslavovali Silvestra i príchod nového roka, a teraz sa už sústreďujú na volebnú kampaň pred marcovými voľbami. Medzitým stihla vláda Slovenskej republiky pridať dôchodcom (trikrát hurá!) na prilepšenie jedno euro a deväťdesiat centov!

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.