Bilancovanie: Aj taký bol rok 2015

Sobota, 23 január 2016

Za posledný rok sa toho veľa udialo, ešte viac nasľubovalo, a ako to už chodí, len málo čo sa splnilo. Najmä nie to, čo národ očakáva a čo mu uľahčuje život. Napríklad márne a už pridlho čakáme na dobudovanie diaľnice do Košíc, po ktorej sme mali cestovať už v roku 2010. Táto megastavba sa nespojazdní ani v roku 2019, čo bol posledný a vraj aj definitívny termín súčasného ministra dopravy.

Zápcha na diaľnici
Bežný obraz slovenských ciest: zápchy, zápchy a znovu zápchy, resp. Stau, Stau, Stau, pretože obrázok aj keď je ako šitý na naše cesty, je z nemeckej diaľnice. Ale veď aj obrázok švajčiarskej krajiny pred rokmi bývalý predseda vlády vydával za slovenský.

Ale poďme k tomu, čo nevyžaduje miliardy a kde by pomohlo pohnúť trošku viac rozumom. Napríklad zaistiť parkovanie pre približne pol milióna obyvateľov hlavného mesta Slovenska a ďalším okolo sto tisíc obyvateľom najväčšieho sídliska v Petržalke. Určite však nie tak, ako to chcel riešiť starosta Petržalka Vladimír Bajan, keď vzal riešenie parkovania do vlastných rúk a bez odsúhlasenia poslancami uzavrel zmluvu s košickou firmou, ktorej zveril systém parkovania v Petržalke. Paradoxom nie je len to, že doterajšie bezplatné parkovanie pre tých, ktorí tu trvale bývajú, by sa nemalou sumou spoplatnilo, ale najmä to, že ani po uhradení vypísaného poplatku by obyvatelia sídliska na pravom brehu Dunaja nemali parkovanie garantované.

Starosti nielen Bratislavčanom, ale aj ďalším okolo sto tisícom dochádzajúcim za prácou do hlavného mesta komplikuje život stále viac kolabujúca doprava. Už to nie je len na príjazdových a výpadových cestách do a zo slovenskej metropoly v pondelok ráno a piatok popoludní, keď sa začína a končí pracovný týždeň. Tak je to nielen každé ráno a podvečer v uliciach Bratislavy, ale dopravná špička tu sťažuje život už počas celého dňa.

Primátor Bratislavy to nevyriešil a je ďaleko aj od zažehnania kolabujúcej dopravy.

Pred voľbami pred rokom síce terajší šéf radnice sľuboval zmeny a zlepšenia v doprave, jej kvalita sa však nepohla z miesta, skôr sa skomplikovala. Malo tomu pomôcť zavedenie integrovanej dopravy, ktorá však hromadnú dopravu podľa odborníkov navyše ešte zdražuje. A tak vopred odradila tých, čo pomýšľali presedlať z individuálnej dopravy na hromadnú. V uliciach mesta mohlo byť menej osobných áut a vyhli by sme sa tak čínskemu spôsobu zahaľovania mesta do výfukového smogu.

Neriešených problémov a komplikácií pre motoristov i bežných občanov je v tomto štáte dánskom stále viac ako dosť. Každý nový deň prináša nové a nové. Tak napríklad minister vnútra zariadil vyššie pokuty, invalidní občania už nemajú nárok cestovať v MHD zadarmo, dôchodcovia nad 70 rokov si musia vystáť rad na senior pas a za jeho vydanie zaplatiť, že obchvat Bratislavy je stále v plienkach a bude stáť majland, že rýchlosť policajti merajú hlavne tam, kde je najväčšia šanca čo najviac na pokutách zarobiť, a nie tam, kde by mali viac chrániť chodcov pred autami, že mesto autá odťahujú rýchlejšie ako zlodeji, atď.

Napriek tomu všetci zodpovední za tento stav, od vlády Slovenskej republiky a poslancov Národnej rady, cez primátorov a starostov, i tí ďalší mali pokojné Vianoce, veselo oslavovali Silvestra i príchod nového roka, a teraz sa už sústreďujú na volebnú kampaň pred marcovými voľbami. Medzitým stihla vláda Slovenskej republiky pridať dôchodcom (trikrát hurá!) na prilepšenie jedno euro a deväťdesiat centov!

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.