Bilancovanie: Aj taký bol rok 2015

Sobota, 23 január 2016

Za posledný rok sa toho veľa udialo, ešte viac nasľubovalo, a ako to už chodí, len málo čo sa splnilo. Najmä nie to, čo národ očakáva a čo mu uľahčuje život. Napríklad márne a už pridlho čakáme na dobudovanie diaľnice do Košíc, po ktorej sme mali cestovať už v roku 2010. Táto megastavba sa nespojazdní ani v roku 2019, čo bol posledný a vraj aj definitívny termín súčasného ministra dopravy.

Zápcha na diaľnici
Bežný obraz slovenských ciest: zápchy, zápchy a znovu zápchy, resp. Stau, Stau, Stau, pretože obrázok aj keď je ako šitý na naše cesty, je z nemeckej diaľnice. Ale veď aj obrázok švajčiarskej krajiny pred rokmi bývalý predseda vlády vydával za slovenský.

Ale poďme k tomu, čo nevyžaduje miliardy a kde by pomohlo pohnúť trošku viac rozumom. Napríklad zaistiť parkovanie pre približne pol milióna obyvateľov hlavného mesta Slovenska a ďalším okolo sto tisíc obyvateľom najväčšieho sídliska v Petržalke. Určite však nie tak, ako to chcel riešiť starosta Petržalka Vladimír Bajan, keď vzal riešenie parkovania do vlastných rúk a bez odsúhlasenia poslancami uzavrel zmluvu s košickou firmou, ktorej zveril systém parkovania v Petržalke. Paradoxom nie je len to, že doterajšie bezplatné parkovanie pre tých, ktorí tu trvale bývajú, by sa nemalou sumou spoplatnilo, ale najmä to, že ani po uhradení vypísaného poplatku by obyvatelia sídliska na pravom brehu Dunaja nemali parkovanie garantované.

Starosti nielen Bratislavčanom, ale aj ďalším okolo sto tisícom dochádzajúcim za prácou do hlavného mesta komplikuje život stále viac kolabujúca doprava. Už to nie je len na príjazdových a výpadových cestách do a zo slovenskej metropoly v pondelok ráno a piatok popoludní, keď sa začína a končí pracovný týždeň. Tak je to nielen každé ráno a podvečer v uliciach Bratislavy, ale dopravná špička tu sťažuje život už počas celého dňa.

Primátor Bratislavy to nevyriešil a je ďaleko aj od zažehnania kolabujúcej dopravy.

Pred voľbami pred rokom síce terajší šéf radnice sľuboval zmeny a zlepšenia v doprave, jej kvalita sa však nepohla z miesta, skôr sa skomplikovala. Malo tomu pomôcť zavedenie integrovanej dopravy, ktorá však hromadnú dopravu podľa odborníkov navyše ešte zdražuje. A tak vopred odradila tých, čo pomýšľali presedlať z individuálnej dopravy na hromadnú. V uliciach mesta mohlo byť menej osobných áut a vyhli by sme sa tak čínskemu spôsobu zahaľovania mesta do výfukového smogu.

Neriešených problémov a komplikácií pre motoristov i bežných občanov je v tomto štáte dánskom stále viac ako dosť. Každý nový deň prináša nové a nové. Tak napríklad minister vnútra zariadil vyššie pokuty, invalidní občania už nemajú nárok cestovať v MHD zadarmo, dôchodcovia nad 70 rokov si musia vystáť rad na senior pas a za jeho vydanie zaplatiť, že obchvat Bratislavy je stále v plienkach a bude stáť majland, že rýchlosť policajti merajú hlavne tam, kde je najväčšia šanca čo najviac na pokutách zarobiť, a nie tam, kde by mali viac chrániť chodcov pred autami, že mesto autá odťahujú rýchlejšie ako zlodeji, atď.

Napriek tomu všetci zodpovední za tento stav, od vlády Slovenskej republiky a poslancov Národnej rady, cez primátorov a starostov, i tí ďalší mali pokojné Vianoce, veselo oslavovali Silvestra i príchod nového roka, a teraz sa už sústreďujú na volebnú kampaň pred marcovými voľbami. Medzitým stihla vláda Slovenskej republiky pridať dôchodcom (trikrát hurá!) na prilepšenie jedno euro a deväťdesiat centov!

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.