Blíži sa koniec roka, aj čas poistiek PZP

Štvrtok, 18 október 2012

Doklad o povinnom zmluvnom poistení je jedným z tých, ktorými sa vodič motorového vozidla musí pri bežnej cestnej kontrole preukázať policajtovi. Je práve tak dôležité mať ho pri sebe ako vodičský preukaz alebo doklad o evidencii vozidla. Ak teda poisťovne prikladajú povinnému poisteniu motorového vozidla primeranú pozornosť, nie je to nič prehnané.

Povin zákon poistenie
Prečo krytie na škody na majetku sú milión eur a viac? Nuž na tento mercedes toľko netreba, ale na luxusný Bugatti Veyron, máme ich na Slovensku dva, by to bolo iné.

Potvrdzuje to aj ČSOB Poisťovňa, keď informuje motoristickú verejnosť o aktuálnej situácii v povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel na nadchádzajúce obdobie. Analyzuje súčasný stav u nás i vo svete, informuje však aj o novinkách a výhodách, ktoré poskytuje povinné zákonné poistenie, a to aj v súvislosti so zmenami v tomto poistení. To práve v čase, kedy sa motoristi rozhodujú, či zostanú v tej doterajšej, alebo si vyberú inú poisťovňu, ktorá ponúka lepšie podmienky a za menej peňazí.

V roku 2012 sa poistné plnenie v povinnom zmluvnom poistení za škodu spôsobenú motorovým vozidlom pri dopravnej nehode zvýšilo z 2,5 milióna na päť miliónov eur pri škodách na zdraví a pri škodách na majetku z pol milióna na jeden milión eur. Limity plnenia škôd sa pre rok 2013 nemenia a zostávajú na tohtoročnej úrovni.

O povinnom zmluvnom poistení novinárov informoval Rastislav Nemeček z ČSOB Poisťovňa. Analyzoval situáciu u nás i vo svete. Porovnával napríklad povinné zmluvné poistenie osobného automobilu s objemom motora 1600 cm³ a výkonom motora 85 kW, ktorého vlastník má 33 rokov. Z porovnania vyplýva, že najviac, až 400 eur, zaplatí takýto muž v Taliansku, v Belgicku 300 eur, v Nemecku 250 eur, v Rakúsku 230 eur a v slovenskej poisťovni ČSOB 116 eur.

Do konca októbra musia poisťovne podľa zákona zverejniť nové sadzby a ceny zákonného poistenia pre nasledujúci rok. Mierne zvýšenie poistného pre rok 2012 sa môže týkať najmä mladých vodičov do 25 rokov, ktorí sú považovaní za pomerne rizikovú skupinu. Majú málo skúseností z vedenia motorového vozidla a sú aj menej rozvážni ako starší a skúsenejší vodiči.

Podobne rizikovou skupinou sú aj starší majitelia vozidiel vo veku nad 80 rokov. A naopak, tí, čo jazdia bez nehôd, môžu rátať s bonusom z ceny poistného a získať tak pre nasledujúci rok cenovo výhodnejšie poistenie. Zmeny sa dotýkajú aj majiteliek áut, ktoré z dôvodu, že sú ženy, nebudú zvýhodňované nižšou cenou poistky, pretože podľa Bruselu je to diskriminačné.

Čo môže ovplyvniť cenu povinného zmluvného poistenia na Slovensku?"Pri určovaní ceny poistného sa prihliada na výkon motora, vek poisťovateľa, hmotnosť, typ a značku vozidla, ale aj iné," vysvetľuje Rastislav Nemeček."Cenu ovplyvňuje aj fakt, ako často vodič jazdí, či je tzv. sviatočným alebo víkendovým vodičom, ale aj to, či používa auto prevažne v meste alebo na vidieku," dodáva.

Ako prísť v ČSOB Poisťovni k povinnej zákonnej poistke za čo najnižšiu cenu? Vodiči, ktorí jazdia bez nehody, získavajú bonus až do výšky 55 % a automaticky majú aj obchodnú zľavu vo výške 30 %. Ak sa rozhodnú pre ročnú platbu poistného, získavajú ďalších 5%, ak uzavrú zmluvu na 2 roky s garantovanou cenou, je tu ďalšia zľava vo výške 5%.

Zľavu získa aj vodič, ktorý je zároveň rodičom dieťaťa vo veku do 15 rokov. Pri poistení druhého auta v rodine dostáva zľavu vo výške 5 %. Pri poistení dvoch áut si sám určí, na ktoré auto si uplatní zľavu.

Klient ČSOB Poisťovňa má možnosť prísť aj k nadštandardným limitom poistného plnenia – pri škode na zdraví do 5 mil. eur, pri škode na majetku 2 mil. eur, Nonstop asistenčné služby a úrazové poistenie detí prepravovaných vo vozidle zadarmo.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.