Blíži sa koniec roka, aj čas poistiek PZP

Štvrtok, 18 október 2012

Doklad o povinnom zmluvnom poistení je jedným z tých, ktorými sa vodič motorového vozidla musí pri bežnej cestnej kontrole preukázať policajtovi. Je práve tak dôležité mať ho pri sebe ako vodičský preukaz alebo doklad o evidencii vozidla. Ak teda poisťovne prikladajú povinnému poisteniu motorového vozidla primeranú pozornosť, nie je to nič prehnané.

Povin zákon poistenie
Prečo krytie na škody na majetku sú milión eur a viac? Nuž na tento mercedes toľko netreba, ale na luxusný Bugatti Veyron, máme ich na Slovensku dva, by to bolo iné.

Potvrdzuje to aj ČSOB Poisťovňa, keď informuje motoristickú verejnosť o aktuálnej situácii v povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel na nadchádzajúce obdobie. Analyzuje súčasný stav u nás i vo svete, informuje však aj o novinkách a výhodách, ktoré poskytuje povinné zákonné poistenie, a to aj v súvislosti so zmenami v tomto poistení. To práve v čase, kedy sa motoristi rozhodujú, či zostanú v tej doterajšej, alebo si vyberú inú poisťovňu, ktorá ponúka lepšie podmienky a za menej peňazí.

V roku 2012 sa poistné plnenie v povinnom zmluvnom poistení za škodu spôsobenú motorovým vozidlom pri dopravnej nehode zvýšilo z 2,5 milióna na päť miliónov eur pri škodách na zdraví a pri škodách na majetku z pol milióna na jeden milión eur. Limity plnenia škôd sa pre rok 2013 nemenia a zostávajú na tohtoročnej úrovni.

O povinnom zmluvnom poistení novinárov informoval Rastislav Nemeček z ČSOB Poisťovňa. Analyzoval situáciu u nás i vo svete. Porovnával napríklad povinné zmluvné poistenie osobného automobilu s objemom motora 1600 cm³ a výkonom motora 85 kW, ktorého vlastník má 33 rokov. Z porovnania vyplýva, že najviac, až 400 eur, zaplatí takýto muž v Taliansku, v Belgicku 300 eur, v Nemecku 250 eur, v Rakúsku 230 eur a v slovenskej poisťovni ČSOB 116 eur.

Do konca októbra musia poisťovne podľa zákona zverejniť nové sadzby a ceny zákonného poistenia pre nasledujúci rok. Mierne zvýšenie poistného pre rok 2012 sa môže týkať najmä mladých vodičov do 25 rokov, ktorí sú považovaní za pomerne rizikovú skupinu. Majú málo skúseností z vedenia motorového vozidla a sú aj menej rozvážni ako starší a skúsenejší vodiči.

Podobne rizikovou skupinou sú aj starší majitelia vozidiel vo veku nad 80 rokov. A naopak, tí, čo jazdia bez nehôd, môžu rátať s bonusom z ceny poistného a získať tak pre nasledujúci rok cenovo výhodnejšie poistenie. Zmeny sa dotýkajú aj majiteliek áut, ktoré z dôvodu, že sú ženy, nebudú zvýhodňované nižšou cenou poistky, pretože podľa Bruselu je to diskriminačné.

Čo môže ovplyvniť cenu povinného zmluvného poistenia na Slovensku?"Pri určovaní ceny poistného sa prihliada na výkon motora, vek poisťovateľa, hmotnosť, typ a značku vozidla, ale aj iné," vysvetľuje Rastislav Nemeček."Cenu ovplyvňuje aj fakt, ako často vodič jazdí, či je tzv. sviatočným alebo víkendovým vodičom, ale aj to, či používa auto prevažne v meste alebo na vidieku," dodáva.

Ako prísť v ČSOB Poisťovni k povinnej zákonnej poistke za čo najnižšiu cenu? Vodiči, ktorí jazdia bez nehody, získavajú bonus až do výšky 55 % a automaticky majú aj obchodnú zľavu vo výške 30 %. Ak sa rozhodnú pre ročnú platbu poistného, získavajú ďalších 5%, ak uzavrú zmluvu na 2 roky s garantovanou cenou, je tu ďalšia zľava vo výške 5%.

Zľavu získa aj vodič, ktorý je zároveň rodičom dieťaťa vo veku do 15 rokov. Pri poistení druhého auta v rodine dostáva zľavu vo výške 5 %. Pri poistení dvoch áut si sám určí, na ktoré auto si uplatní zľavu.

Klient ČSOB Poisťovňa má možnosť prísť aj k nadštandardným limitom poistného plnenia – pri škode na zdraví do 5 mil. eur, pri škode na majetku 2 mil. eur, Nonstop asistenčné služby a úrazové poistenie detí prepravovaných vo vozidle zadarmo.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.