BMW i3 a i8 od apríla v predaji aj na Slovensku

Nedeľa, 23 apríl 2017

Od apríla 2017 sa ponuka automobilov BMW na Slovensku rozšírila o dve významné novinky – prvé elektrické modely značky BMW i – i3 a i8. Cena menšieho BMW i3 sa začína na cene 36 350 eur, väčší i8 od 138 250 eur.

1 BMW i8
BMW i8 je extrémne dynamický elektrický športový model bavorskej automobilky

Značka BMW i je charakteristická aj inovatívnou koncepciou predajných kanálov, ktoré sú prispôsobené špecifickej oblasti daného trhu. Podľa tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných BMW i Agentov.

O predaj elektrických vozidiel BMW i sa budú starať dvaja BMW i Agenti, servis budú obstarávať štyri BMW i servisné prevádzky. Predajné centra sa na Slovensku nachádzajú v bratislavskej Dúbravke v zastúpení predajcu Group M, v Žiline je predajcom MD Bavaria. Servis budú mať na starosti autorizované BMW i servisné centrá v Bratislave, Žiline, Košiciach a Trenčíne.

Menšie BMW i3 je prvý automobil značky BMW i, vyvinutý od základu pre čisto elektrický pohon. Automobil neprodukuje pri jazde žiadne emisie, je určený do mestského prostredia, pre ktoré je navrhnutý, poskytuje obdivuhodnú dynamiku a jedno nabitie jeho akumulátorov postačí s rezervou na bežné potreby každodenného využívania. Batériu je možné nabíjať napríklad doma aj z bežnej zásuvky a tiež na verejných nabíjacích staniciach.

2 BMW i3
Menší BMW i3, prvý elektrický model novej značky BMW i, je najmä do mesta

Väčšie BMW i8 predstavuje športový automobil. V ňom spája značka BMW i to najlepšie z pokrokového sveta elektrického pohonu s najmodernejšou generáciou spaľovacích agregátov do pohonu typu plug-in hybrid. Výsledkom je skvelá dynamika na úrovni superšportových automobilov, ale s nižšou spotrebou akú dosahujú najmenšie vozidlá s konvenčným pohonom.

Elektrické BMW i sú typické nízkymi prevádzkovými nákladmi. Tak BMW i3 má spotrebu elektrickej energie iba 12,9 kW/100 km, čo predstavuje náklady vo výške len 3,50 eur na 100 km. Navyše, pre budúcich majiteľov BMW i je k dispozícii Program podpory elektrických vozidiel. Kategória BEV (čisto elektrické vozidlá), do ktorej spadá BMW i3, je podporená sumou 5000 eur, kategória PHEV (plug-in hybridné vozidlá), do ktorej patrí BMW i8, má zákazník nárok na podporu vo výške 3000 eur.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.