BMW i3 pre banky i políciu

Utorok, 10 november 2015

Plne elektrické BMW i3 sa osvedčilo aj ako zásahové vozidlo pre policajné zložky, záchranárov a hasičov. Nové BMW i3 umožňuje prepravu hotovosti bez emisií.

2 BMW i3
Pre ekologický automobil BMW i3 sa našlo využitie aj v službách pre bankárov vo Varšave

Nové BMW i3 má dostatočne veľký výkon, je agilné a navyše aj bez škodlivých emisií, keďže ho poháňa výlučne elektrický prúd. Aj vďaka týmto vlastnostiam sa plne elektrické BMW i3 v čoraz väčšej miere uplatňuje ako zásahové vozidlo pre políciu, záchranárov a hasičov.

Elektrické BMW i3 bolo od začiatku pripravované výlučne pre elektrickú mobilitu. Poskytuje viacero voliteľných doplnkov výbavy pre pohotovostné zložky a rozširuje tak možnosti elektrickej mobility v mestskom prostredí.

BMW i3 používajú už orgány verejnej správy v Bavorsku, Miláne, Los Angeles i v Londýne. Existuje i špeciálna verzia, ktorá sa používa na prepravu hotovosti bez miestnych emisií a funguje v hlavnom meste Poľska vo Varšave.

BMW i3 má prvky špecificky vyvinuté pre elektrické a plug-in modely. Kabína je vystužená karbónovými vláknami a hliníkový podvozok ukrýva komponenty hnacieho systému vrátane pruženia.

Štyri metre dlhý päťdverový automobil s nadštandardne rozmerným a variabilným interiérom má malý polomer otáčania a agilné a bezpečné riadenie. Vyššie umiestnené sedadlá a veľmi dobrý výhľad na všetky strany ho predurčujú na použitie v mestskej premávke.

1 BMW i3
Elektrické BMW i3 sa vo viacerých mestách Európy uplatňuje aj ako zásahové vozidlo pre políciu, záchranárov a hasičov

Elektromotor s výkonom 125 kW/170 k zrýchli BMW i3 (spotreba elektrickej energie je 12,9 kWh/100 km, emisie CO2 0 g/km). Zrýchľuje z 0 na 100 km/h len za 7,2 sekundy. Vysokonapäťová lítium-iónová batéria vozidlu pri každodennej prevádzke poskytuje akčný rádius do 160 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."