BMW i8: Priekopník futuristického dizajnu odchádza

Utorok, 31 marec 2020

Po šiestich rokoch od príchodu na trh sa končí životný cyklus plug-in hybridného modelu BMW i8. Keď sa skončí výroba modelov BMW i8 Coupé a BMW i8 Roadster, stanú sa oba modely významnými míľnikmi bavorskej automobilky.

1-BMW-i8

Model BMW i8 odštartoval svoj celosvetovo úspešný príbeh ako výnimočná symbióza futuristického dizajnu a prevratnej technológie. Sériová výroba sa spustila v roku 2014, koncept menom Vision Efficient Dynamics sa predstavil už v roku 2009, potom prišiel ďalší koncept už nazvaný i8 a bol prakticky totožný so sériovým modelom.

BMW i8 so svojim takpovediac nadčasovým dizajnom a prevratnými technológiami vzbudil najmä v odbornej verejnosti zaslúženú pozornosť. Aj to mohol byť dôvod, prečo po kupé automobilka siahla po štyroch rokoch aj po verzii Roadster.

Prvý plug-in hybridný model BMW i8 poskytol radosť z jazdy, ktorá bola rovnako dynamická ako trvalo udržateľná a zároveň sa stal zosobnením fascinácie z jazdy s elektrifikovaným pohonom. Taktiež položil základ aktuálnej širokej palete plug-in hybridných vozidiel spoločnosti BMW Group.

BMW i8 sa môže chváliť aj svojimi prevádzkovými nákladmi, keď i8 vo verzii Coupé dosahuje kombinovanú spotrebu paliva 1,8 l/100 km, kombinovanú spotrebu energie 14,0 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 42 g/km. Roadster má kombinovanú spotrebu paliva 2,0 l/100 km, kombinovanú spotrebu energie 14,5 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 46 g/km.

BMW i8 sa stal najúspešnejším športovým automobilom s elektrifikovaným pohonom na svete. S viac ako 20 000 predanými kusmi od roku 2014 dosiahol tento model bavorskej automobilky lepšie predajné výsledky než všetci ostatní konkurenti v segmente.

(jGold)
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.