BMW i8 Roadster 4 Elements - jedinečný projekt

Sobota, 02 marec 2019

Plug-in hydridné BMW i8 Roadster poslúžilo maliarovi Milanovi Kuncovi ako umelecké plátno na jedinečný exemplár. Výťažok z jeho predaja sa použije na zbavovanie oceánov plastov a tak chrániť životné prostredie na planéte Zem.

BMW i8 Roadster 4 elements

"Plátno" na ktoré uznávaný nemecko-český umelec Milan Kunc svoje dielo maľoval, je elektrický automobil, ktorý má pomenovanie BMW i8 Roadster 4 elements. Automobil na svojej karosérii nesie pop surrealistické vyjadrenie štyroch základných živlov v jasne rozpoznateľnom štýle umelcovej tvorby.

Každá časť vozidla tvorí samostatný príbeh štyroch živlov – oheň, voda, vzduch a zem. Umelec tak upriamuje pozornosť na aktuálny stav našej planéty a smerovanie ďalšieho vývoja ľudstva na planéte Zem.

Jedinečný exemplár, ktorým BMW i8 Roadster 4 elements je, prispeje svojim predajom na čisteniu oceánov a zbavovaniu od plastov.

Umelec štyri spomínané živly rozložil na štyri plochy vozidla, ktoré pomaľoval: na kapotu motora, pravú a ľavú stranu automobilu a na jeho zadnú časť.

Kapota, to je motýľ a vegetácia. Pravá strana auta znázorňuje krajinu transformovanú pôsobením ľudí, ktorí na Zemi žijú.

Na ľavej strane vidíme vodu, ryby, slimáky, kraby a hviezdice, ktorých uchovanie je znakom vyváženého životného prostredia. Maľba na zadnej časti symbolizuje oheň ako zdroj energie, ktorý je potrebný na udržanie života na Zemi.

Zmyslom projektu majstra Milana Kunca je posunúť výťažok z predaja unikátneho modelu BMW i8 Roadster elements organizácii The Ocean Cleanup, ktorá sa stará o čistenie oceánov od plastového odpadu.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
BMW C400 X
Výstava motocyklov a lodí v priestoroch bratislavskej Incheby na pravom brehu Dunaja otvorí svoje brány vo štvrtok 14. marca a potrvá do nedele 17. marca. Veľkosťou výstavnej plochy i množstvom vystavovaných exponátov je najväčšia na Slovensku. Aj teraz sa na nej predstavia mnohé novinky zo sveta dvoch kolies a motoristického športu, tiež zo sveta lodí. Na ploche 22 000 m² sa tentoraz predstaví 142 vystavovateľov v zastúpení najznámejších i menej známych značiek motocyklov a výrobcov lodí. Súčasťou podujatia bude aj bohatý sprievodný program.
Richard Sikyna
Motokros má aj s naším jazdcom Richardom Šikyňom za sebou otváracie preteky, ktoré sa konali vo vzdialenej Argentíne. Na náročnej trati v triede MX2 do 250 cm³ si v prvej jazde vybojoval za 19. miesto prvé dva body do hodnotenia majstrovstiev sveta, v druhej skončil 21. a tesne mu unikol aspoň bod. Pre lepší výsledok si mladý Slovák musí zlepšiť štart, ktorý v oboch jazdách nemal najlepší, čo sa odrazilo v umiestnení. Pre Richarda Šikyňu, mladého jazdca z Oravy, to bol sľubný začiatok sezóny. Spokojnosť s jeho účinkovaním vyjadril jeho manažér Peter Kolek z MX Slovakia i Jiří Jankovský, manažér českého tímu JD Gunex KTM RT, za ktorý Šikyňa v seriáli štartuje.
Jaguar I-Pace
Sedem finalistov čakalo v nultý deň ženevského autosalónu na verdikt poroty zloženej z novinárov. Len jeden z nich však získa poctu európske Auto roka 2019. Šance odniesť si zo Ženevy lákavú a cenenú trofej mali Alpine A110, Citroën C5 Aircross, Ford Focus, Jaguar I-Pace, Kia Ceed, Mercedes-Benz triedy A a Peugeot 508. Rôznorodosť finalistov zamotávala hlavy porotcov, takže určiť víťaza nebolo jednoduché. Prejavilo sa to aj vo výsledku, keď po sčítaní hlasov mali britský čisto elektrický Jaguar I-Pace a francúzsky športový automobil Alpine A110 zhodný počet 250 bodov. O víťazovi, ktorým je Jaguar I-Pace, rozhodli potom preferencie hlasujúcich v priamom dueli. V ňom získal britský automobil o dva body viac ako francúzsky, čo rozhodlo, že Autom roka 2019 je Jaguar I-Pace a druhý Alpine A110. Tretia je Kia Ceed (247 bodov), štvrtý Ford Focus (235), piaty Citroën C5 Aircross (210) , šiesty Peugeot 508 (192) a siedme miesto patrí Mercedesu triedy A (116).