BMW M3 ako umelecký výtvor

Streda, 13 august 2014

Slovinská metropola Ljubljana hostí v týchto dňoch jedno z exkluzívnych umeleckých diel zbierky BMW Art Car Collection. Návštevníci mesta si môžu ešte dnes a zajtra 14. augusta prezrieť BMW Art Car vytvorené umelcom Jeffom Koonsom. Umelecký model BMW M3 GT2 je vystavený pred Mestským múzeom v Ľubľane.

1 BMW Art Car
BMW M3 GT2 ako súčasť výstavy BMW Art Car. Vidieť ho mohli návštevníci Ljubljany.

BMW Art Car je zbierka unikátne stvárnených modelov BMW svetoznámymi umelcami. Inšpirácia pochádza od francúzskeho automobilového pretekára Hervé Poulain a riaditeľa spoločnosti BMW Motorsport Jochena Neerpascha. V roku 1975 Poulain požiadal svojho priateľa, amerického umelca Alexandra Caldera, aby mu pomaľoval pretekárske auto BMW 3,0 CSL tak, aby dielo vytváralo dojem vyjadrujúci pohyb a dynamiku.

Súčasný projekt vytvoril Jeff Koons a zapadá do zbierky BMW Art Car Collection. Jeho dielo, BMW M3 GT2, je model, ktorý sa v roku 2010 zúčastnil pretekov 24 hodín Le Mans.

"Tieto pretekárske automobily sú esenciou života - silné a plné energie. Môžete sa pridať, doplniť niečo vlastné a napokon sa nechať uniesť. Pod maskou sa skrýva množstvo energie a ja som chcel umožniť mojim prstom, aby ich viedla táto energia vozidla, aby sa s ňou spojili," opísal svoju inšpiráciu Jeff Koons.

1 BMW Art Car 2 BMW Art Car a Jeff Koons 3 BMW Art Car 4 MW Art Car 5 BMW Art Car 6 BMW Art Car
Autor: jGold
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.