BMW M3 ako umelecký výtvor

Streda, 13 august 2014

Slovinská metropola Ljubljana hostí v týchto dňoch jedno z exkluzívnych umeleckých diel zbierky BMW Art Car Collection. Návštevníci mesta si môžu ešte dnes a zajtra 14. augusta prezrieť BMW Art Car vytvorené umelcom Jeffom Koonsom. Umelecký model BMW M3 GT2 je vystavený pred Mestským múzeom v Ľubľane.

1 BMW Art Car
BMW M3 GT2 ako súčasť výstavy BMW Art Car. Vidieť ho mohli návštevníci Ljubljany.

BMW Art Car je zbierka unikátne stvárnených modelov BMW svetoznámymi umelcami. Inšpirácia pochádza od francúzskeho automobilového pretekára Hervé Poulain a riaditeľa spoločnosti BMW Motorsport Jochena Neerpascha. V roku 1975 Poulain požiadal svojho priateľa, amerického umelca Alexandra Caldera, aby mu pomaľoval pretekárske auto BMW 3,0 CSL tak, aby dielo vytváralo dojem vyjadrujúci pohyb a dynamiku.

Súčasný projekt vytvoril Jeff Koons a zapadá do zbierky BMW Art Car Collection. Jeho dielo, BMW M3 GT2, je model, ktorý sa v roku 2010 zúčastnil pretekov 24 hodín Le Mans.

"Tieto pretekárske automobily sú esenciou života - silné a plné energie. Môžete sa pridať, doplniť niečo vlastné a napokon sa nechať uniesť. Pod maskou sa skrýva množstvo energie a ja som chcel umožniť mojim prstom, aby ich viedla táto energia vozidla, aby sa s ňou spojili," opísal svoju inšpiráciu Jeff Koons.

1 BMW Art Car 2 BMW Art Car a Jeff Koons 3 BMW Art Car 4 MW Art Car 5 BMW Art Car 6 BMW Art Car
Autor: jGold
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.