BMW oslavuje 40 rokov Art Cars

Piatok, 29 máj 2015

Umelecké diela na kolesách, tak možno nazvať mnohé z áut, ktoré sa nachádzajú napríklad v múzeu BMW v Mníchove, kde majú svoj domov BMW Art Cars a kde sú súčasťou trvalej expozície. Ďalšie Art Cars od BMW môžu vidieť návštevníci veľtrhov umenia v Los Angeles, Londýne a Hongkongu, ale tiež na výstavách v Louvre, Guggenheimovom múzeu či Šanghajskom múzeu súčasného umenia.

1 BMW Art Cars

Oslavy okrúhleho jubilea odštartovali výstavy v Hongkongu, v Centre Pompidou, v múzeu BMW a v Concorso d'Eleganza pri jazere Como. Diváci tu mohli obdivovať prvé štyri BMW Art Cars vytvorené Alexandrom Calderom, Frankom Stellom, Royom Lichtensteinom a Andy Warholom, rovnako ako aj M3 GT2 z dielne Jeffa Koonsa. Ďalšie podobné akcie sa v priebehu tohto roka uskutočnia v New Yorku, Miami a v Šanghaji.

2 BMW Art Cars

Inšpiráciu nachádzali tvorcovia automobilových skvostov vo vzrušujúcej rýchlosti pretekárskych áut, ktoré sa pre nich stali akýmisi modernými sochami a od roku 1975 stoja v centre príbehu zvaného Art Cars. S myšlienkou BMW Art Cars prišiel francúzsky pretekár a nadšenec umenia Hervé Poulain, keď pred 40 rokmi požiadal svojho priateľa, umelca Alexandra Caldera, aby svoj talent a kreativitu upriamil na jeho auto, prvé BMW 3,0 CSL. Práve Calder vytvoril pre tento automobil grafický dizajnom. Ozdobený ním sa potom postavil na štart pretekov 24 hodín Le Mans.

3 BMW Art Cars

Do zbierky Art Car pribudli neskôr aj ďalšie automobily od významných umelcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."