BMW oslavuje 40 rokov Art Cars

Piatok, 29 máj 2015

Umelecké diela na kolesách, tak možno nazvať mnohé z áut, ktoré sa nachádzajú napríklad v múzeu BMW v Mníchove, kde majú svoj domov BMW Art Cars a kde sú súčasťou trvalej expozície. Ďalšie Art Cars od BMW môžu vidieť návštevníci veľtrhov umenia v Los Angeles, Londýne a Hongkongu, ale tiež na výstavách v Louvre, Guggenheimovom múzeu či Šanghajskom múzeu súčasného umenia.

1 BMW Art Cars

Oslavy okrúhleho jubilea odštartovali výstavy v Hongkongu, v Centre Pompidou, v múzeu BMW a v Concorso d'Eleganza pri jazere Como. Diváci tu mohli obdivovať prvé štyri BMW Art Cars vytvorené Alexandrom Calderom, Frankom Stellom, Royom Lichtensteinom a Andy Warholom, rovnako ako aj M3 GT2 z dielne Jeffa Koonsa. Ďalšie podobné akcie sa v priebehu tohto roka uskutočnia v New Yorku, Miami a v Šanghaji.

2 BMW Art Cars

Inšpiráciu nachádzali tvorcovia automobilových skvostov vo vzrušujúcej rýchlosti pretekárskych áut, ktoré sa pre nich stali akýmisi modernými sochami a od roku 1975 stoja v centre príbehu zvaného Art Cars. S myšlienkou BMW Art Cars prišiel francúzsky pretekár a nadšenec umenia Hervé Poulain, keď pred 40 rokmi požiadal svojho priateľa, umelca Alexandra Caldera, aby svoj talent a kreativitu upriamil na jeho auto, prvé BMW 3,0 CSL. Práve Calder vytvoril pre tento automobil grafický dizajnom. Ozdobený ním sa potom postavil na štart pretekov 24 hodín Le Mans.

3 BMW Art Cars

Do zbierky Art Car pribudli neskôr aj ďalšie automobily od významných umelcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.