BMW oživil roadster 507

Nedeľa, 21 august 2016

Aj tento rok sa svet automobilov zameraný na krásu a eleganciu bude konať v rámci automobilovej prehliadky Concours d'Elegance v kalifornskom Pebble Beach. Divízia BMW Classic tu po prvýkrát predstaví kompletne zreštaurovaný roadster kráľa rockenrollu Elvisa Presleyho.

1 BMW 507 Elvis
Zreštaurovaný roadster BMW 507 sa dnes po 58 rokoch predstaví v takom stave, ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe

Dvojmiestny roadster BMW 507 preháňal americký spevák Elvis Presley, už v tom čase nazývaný kráľom rockenrollu, počas svojej vojenskej služby v Nemecku. Po jej skončení sa automobil na takmer 50 rokov stratil a všetci si mysleli, že zmizol nadobro a do žiary reflektorov sa už nevráti. Pred desiatkami rokov zmiznutý klasický automobil, roadster BMW 507, je však opäť na scéne a sa verejnosti predstaví po takmer dvoch rokoch náročnej reštaurátorskej práce.

Roadster BMW 507 v stave nálezu v lete 2014 vyvolal medzi priaznivcami klasických vozidiel veľké nadšenie, priniesol avšak aj pochybnosť, či je to skutočne Elvisove BMW 507. Je vôbec možné tento roadster opätovne transformovať na klenot z 50. rokov?

2 BMW 507 roadster
Kráľ rockenrollu Elvis Presley, ako vojak americkej armády pri preberaní BMW 507

Hoci originálne karosárske diely a ďalšie komponenty boli prakticky všetky na svojom mieste a v neporušenom stave, roadsteru chýbali motor a prevodovka. Zadnú nápravu nahradil diel neznámeho pôvodu, podlahu rozožierala korózia, sedadlá boli roztrhané a prístrojová doska chýbala. Avšak fascinácia zo vzácneho a zvodne krásneho automobilu prevážila všetky jeho nedostatky.

Projekt reštaurovania dvojmiestneho roadstera BMW 507 pod taktovkou BMW Group Classic bol však úspešný. Experti BMW a externí špecialisti spojili svoje sily a výsledkom stanovili nové meradlá v oblasti reštaurovania BMW 507.

Automobil zreštaurovaný do originálnej podoby sa predstaví dnes 21. augusta, po 58 rokoch, práve v takom stave ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe, s hliníkovým osemvalcom s výkonom 150 koní (110 kW), s kolesami so stredovými maticami, čierno-bielym interiérom a rádiom Becker Mexiko.

1 BMW 507 Elvis 2 BMW 507 roadster 3 BMW 507 roadster 4 BMW 507 roadster 5 BMW 507 roadster 6 BMW 507 roadster
Autor: Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.