BMW oživil roadster 507

Nedeľa, 21 august 2016

Aj tento rok sa svet automobilov zameraný na krásu a eleganciu bude konať v rámci automobilovej prehliadky Concours d'Elegance v kalifornskom Pebble Beach. Divízia BMW Classic tu po prvýkrát predstaví kompletne zreštaurovaný roadster kráľa rockenrollu Elvisa Presleyho.

1 BMW 507 Elvis
Zreštaurovaný roadster BMW 507 sa dnes po 58 rokoch predstaví v takom stave, ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe

Dvojmiestny roadster BMW 507 preháňal americký spevák Elvis Presley, už v tom čase nazývaný kráľom rockenrollu, počas svojej vojenskej služby v Nemecku. Po jej skončení sa automobil na takmer 50 rokov stratil a všetci si mysleli, že zmizol nadobro a do žiary reflektorov sa už nevráti. Pred desiatkami rokov zmiznutý klasický automobil, roadster BMW 507, je však opäť na scéne a sa verejnosti predstaví po takmer dvoch rokoch náročnej reštaurátorskej práce.

Roadster BMW 507 v stave nálezu v lete 2014 vyvolal medzi priaznivcami klasických vozidiel veľké nadšenie, priniesol avšak aj pochybnosť, či je to skutočne Elvisove BMW 507. Je vôbec možné tento roadster opätovne transformovať na klenot z 50. rokov?

2 BMW 507 roadster
Kráľ rockenrollu Elvis Presley, ako vojak americkej armády pri preberaní BMW 507

Hoci originálne karosárske diely a ďalšie komponenty boli prakticky všetky na svojom mieste a v neporušenom stave, roadsteru chýbali motor a prevodovka. Zadnú nápravu nahradil diel neznámeho pôvodu, podlahu rozožierala korózia, sedadlá boli roztrhané a prístrojová doska chýbala. Avšak fascinácia zo vzácneho a zvodne krásneho automobilu prevážila všetky jeho nedostatky.

Projekt reštaurovania dvojmiestneho roadstera BMW 507 pod taktovkou BMW Group Classic bol však úspešný. Experti BMW a externí špecialisti spojili svoje sily a výsledkom stanovili nové meradlá v oblasti reštaurovania BMW 507.

Automobil zreštaurovaný do originálnej podoby sa predstaví dnes 21. augusta, po 58 rokoch, práve v takom stave ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe, s hliníkovým osemvalcom s výkonom 150 koní (110 kW), s kolesami so stredovými maticami, čierno-bielym interiérom a rádiom Becker Mexiko.

1 BMW 507 Elvis 2 BMW 507 roadster 3 BMW 507 roadster 4 BMW 507 roadster 5 BMW 507 roadster 6 BMW 507 roadster
Autor: Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.