BMW oživil roadster 507

Nedeľa, 21 august 2016

Aj tento rok sa svet automobilov zameraný na krásu a eleganciu bude konať v rámci automobilovej prehliadky Concours d'Elegance v kalifornskom Pebble Beach. Divízia BMW Classic tu po prvýkrát predstaví kompletne zreštaurovaný roadster kráľa rockenrollu Elvisa Presleyho.

1 BMW 507 Elvis
Zreštaurovaný roadster BMW 507 sa dnes po 58 rokoch predstaví v takom stave, ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe

Dvojmiestny roadster BMW 507 preháňal americký spevák Elvis Presley, už v tom čase nazývaný kráľom rockenrollu, počas svojej vojenskej služby v Nemecku. Po jej skončení sa automobil na takmer 50 rokov stratil a všetci si mysleli, že zmizol nadobro a do žiary reflektorov sa už nevráti. Pred desiatkami rokov zmiznutý klasický automobil, roadster BMW 507, je však opäť na scéne a sa verejnosti predstaví po takmer dvoch rokoch náročnej reštaurátorskej práce.

Roadster BMW 507 v stave nálezu v lete 2014 vyvolal medzi priaznivcami klasických vozidiel veľké nadšenie, priniesol avšak aj pochybnosť, či je to skutočne Elvisove BMW 507. Je vôbec možné tento roadster opätovne transformovať na klenot z 50. rokov?

2 BMW 507 roadster
Kráľ rockenrollu Elvis Presley, ako vojak americkej armády pri preberaní BMW 507

Hoci originálne karosárske diely a ďalšie komponenty boli prakticky všetky na svojom mieste a v neporušenom stave, roadsteru chýbali motor a prevodovka. Zadnú nápravu nahradil diel neznámeho pôvodu, podlahu rozožierala korózia, sedadlá boli roztrhané a prístrojová doska chýbala. Avšak fascinácia zo vzácneho a zvodne krásneho automobilu prevážila všetky jeho nedostatky.

Projekt reštaurovania dvojmiestneho roadstera BMW 507 pod taktovkou BMW Group Classic bol však úspešný. Experti BMW a externí špecialisti spojili svoje sily a výsledkom stanovili nové meradlá v oblasti reštaurovania BMW 507.

Automobil zreštaurovaný do originálnej podoby sa predstaví dnes 21. augusta, po 58 rokoch, práve v takom stave ak nie v lepšom, v akom ho 20. decembra 1958 Elvis Presley prevzal v páperovo bielej farbe, s hliníkovým osemvalcom s výkonom 150 koní (110 kW), s kolesami so stredovými maticami, čierno-bielym interiérom a rádiom Becker Mexiko.

1 BMW 507 Elvis 2 BMW 507 roadster 3 BMW 507 roadster 4 BMW 507 roadster 5 BMW 507 roadster 6 BMW 507 roadster
Autor: Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.