BMW s titulom Enviro Auto roka 2011

Utorok, 27 december 2011

BMW 320d EfficientDynamics Edition získalo titul Enviro auto roka 2011, ktoré mu udelila porota Národnej enviro súťaže Slovenska. Súťaž bola súčasťou významného medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm.

BMW 3 limuzina
Najekologickejšie auto roka 2011 na Slovensku je BMW 320d Efficiens Dynamic Edition

V tomto roku sa konal už 38. ročník Národnej Enviro súťaže Slovenska, ktorej súčasťou je aj súťaž o Cenu Enviro auto roka. Za cieľ si kladie vyzdvihnúť produkt automobilového priemyslu, pri ktorom je najvýraznejšia snaha výrobcu eliminovať škodlivé vplyvy na životné prostredie a chrániť prírodu pred jej znečisťovaním a vyčerpávaním prírodných zdrojov.

Titul Enviro auto roka 2011 prisúdila odborná porota automobilu BMW 320d EfficientDynamics Edition. Druhé miesto patrí Honde Jazz Hybrid a tretie získal Lexus CT 200h. Víťazné BMW je špeciálnou verziou radu 3, ktorá je zameraná na dosiahnutie čo najnižšej spotreby a emisií. Je to automobil bez kompromisov v oblasti jazdnej dynamiky a radosti z jazdy, typickej pre značku.

V aktuálnej generácii BMW radu 3 je ocenená verzia v ponuke ako sedan (E90) aj ako kombi Touring (E91). Poháňa ho 2litrový prepĺňaný naftový štvorvalec s maximálnym výkonom 163 koní. Vo verzii sedan zrýchli z pokoja na 100 km/h iba za 8,0 sekúnd (Touring za 8,3 s) a dosiahne maximálnu rýchlosť 228 km/h (Touring 223 km/h). Pritom disponuje kombinovanou spotrebou len 4,1 l/100 km (Touring 4,3 s) a emisiami CO2 len 109 g/km (Touring 114 g/km).

Tieto hodnoty dosahuje ocenený model vďaka uplatneniu komplexného balíka technológií BMW EfficientDynamics, ako sú napríklad rekuperácia brzdnej energie, pneumatiky so zníženým valivým odporom, upravené prevodové stupne, optimalizovaná aerodynamika, Auto Stop/Start systém, indikátor zmeny prevodového stupňa a ďalšie. BMW 320d EfficientDynamics Edition bude k dispozícii aj v novej generácii BMW radu 3 (F30), ktorá príde na trh v prvom štvrťroku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.