BMW s titulom Enviro Auto roka 2011

Utorok, 27 december 2011

BMW 320d EfficientDynamics Edition získalo titul Enviro auto roka 2011, ktoré mu udelila porota Národnej enviro súťaže Slovenska. Súťaž bola súčasťou významného medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm.

BMW 3 limuzina
Najekologickejšie auto roka 2011 na Slovensku je BMW 320d Efficiens Dynamic Edition

V tomto roku sa konal už 38. ročník Národnej Enviro súťaže Slovenska, ktorej súčasťou je aj súťaž o Cenu Enviro auto roka. Za cieľ si kladie vyzdvihnúť produkt automobilového priemyslu, pri ktorom je najvýraznejšia snaha výrobcu eliminovať škodlivé vplyvy na životné prostredie a chrániť prírodu pred jej znečisťovaním a vyčerpávaním prírodných zdrojov.

Titul Enviro auto roka 2011 prisúdila odborná porota automobilu BMW 320d EfficientDynamics Edition. Druhé miesto patrí Honde Jazz Hybrid a tretie získal Lexus CT 200h. Víťazné BMW je špeciálnou verziou radu 3, ktorá je zameraná na dosiahnutie čo najnižšej spotreby a emisií. Je to automobil bez kompromisov v oblasti jazdnej dynamiky a radosti z jazdy, typickej pre značku.

V aktuálnej generácii BMW radu 3 je ocenená verzia v ponuke ako sedan (E90) aj ako kombi Touring (E91). Poháňa ho 2litrový prepĺňaný naftový štvorvalec s maximálnym výkonom 163 koní. Vo verzii sedan zrýchli z pokoja na 100 km/h iba za 8,0 sekúnd (Touring za 8,3 s) a dosiahne maximálnu rýchlosť 228 km/h (Touring 223 km/h). Pritom disponuje kombinovanou spotrebou len 4,1 l/100 km (Touring 4,3 s) a emisiami CO2 len 109 g/km (Touring 114 g/km).

Tieto hodnoty dosahuje ocenený model vďaka uplatneniu komplexného balíka technológií BMW EfficientDynamics, ako sú napríklad rekuperácia brzdnej energie, pneumatiky so zníženým valivým odporom, upravené prevodové stupne, optimalizovaná aerodynamika, Auto Stop/Start systém, indikátor zmeny prevodového stupňa a ďalšie. BMW 320d EfficientDynamics Edition bude k dispozícii aj v novej generácii BMW radu 3 (F30), ktorá príde na trh v prvom štvrťroku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.