BMW s titulom Enviro Auto roka 2011

Utorok, 27 december 2011

BMW 320d EfficientDynamics Edition získalo titul Enviro auto roka 2011, ktoré mu udelila porota Národnej enviro súťaže Slovenska. Súťaž bola súčasťou významného medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm.

BMW 3 limuzina
Najekologickejšie auto roka 2011 na Slovensku je BMW 320d Efficiens Dynamic Edition

V tomto roku sa konal už 38. ročník Národnej Enviro súťaže Slovenska, ktorej súčasťou je aj súťaž o Cenu Enviro auto roka. Za cieľ si kladie vyzdvihnúť produkt automobilového priemyslu, pri ktorom je najvýraznejšia snaha výrobcu eliminovať škodlivé vplyvy na životné prostredie a chrániť prírodu pred jej znečisťovaním a vyčerpávaním prírodných zdrojov.

Titul Enviro auto roka 2011 prisúdila odborná porota automobilu BMW 320d EfficientDynamics Edition. Druhé miesto patrí Honde Jazz Hybrid a tretie získal Lexus CT 200h. Víťazné BMW je špeciálnou verziou radu 3, ktorá je zameraná na dosiahnutie čo najnižšej spotreby a emisií. Je to automobil bez kompromisov v oblasti jazdnej dynamiky a radosti z jazdy, typickej pre značku.

V aktuálnej generácii BMW radu 3 je ocenená verzia v ponuke ako sedan (E90) aj ako kombi Touring (E91). Poháňa ho 2litrový prepĺňaný naftový štvorvalec s maximálnym výkonom 163 koní. Vo verzii sedan zrýchli z pokoja na 100 km/h iba za 8,0 sekúnd (Touring za 8,3 s) a dosiahne maximálnu rýchlosť 228 km/h (Touring 223 km/h). Pritom disponuje kombinovanou spotrebou len 4,1 l/100 km (Touring 4,3 s) a emisiami CO2 len 109 g/km (Touring 114 g/km).

Tieto hodnoty dosahuje ocenený model vďaka uplatneniu komplexného balíka technológií BMW EfficientDynamics, ako sú napríklad rekuperácia brzdnej energie, pneumatiky so zníženým valivým odporom, upravené prevodové stupne, optimalizovaná aerodynamika, Auto Stop/Start systém, indikátor zmeny prevodového stupňa a ďalšie. BMW 320d EfficientDynamics Edition bude k dispozícii aj v novej generácii BMW radu 3 (F30), ktorá príde na trh v prvom štvrťroku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.