BMW: štyri ocenenia Red dot award

Nedeľa, 31 marec 2013

Medzinárodná porota ocenila výnimočný dizajn produktov mníchovskej automobilky, keď automobily BMW M6 Gran Coupe, BMW radu 1, BMW 3 Touring a motocykel BMW R 1200 GS získali cenu Red dot award za dizajn. Slávnostné odovzdávanie cien bude 1. júla 2013 na galavečeri v Aalto Theatre v nemeckom Essene.

BMW M6 Gran Coupé
Cena Red dot award pre BMW M6 Gran Coupe je ocenením jeho výnimočného dizajnu

Ocenenie Red dot award po prvý raz udeľovali v roku 1955 a je jedným z najuznávanejších ocenení produktového dizajnu na svete. Porota zložená z 37 medzinárodne uznávaných osobností v oblasti dizajnu udeľuje ceny za výnimočný prínos v rôznych oblastiach tvorivého úsilia. Do súťaže sa v 19 kategóriách prihlásilo spolu 4662 súťažiacich z 54 krajín sveta.

Ocenenia Red dot award za výnimočné harmónie atletickej a estetickej príťažlivosti dizajnu získalo BMW M6 Gran Coupe. Prednej časti vozidla dominujú veľké vstupy vzduchu, štandardné prispôsobivé LED svetlá a ľadvinková M mriežka navrhnutá špeciálne pre tento model.

Ocenené trojdverové BMW 1 je príťažlivé vďaka svojim silným proporciám, typickým pre BMW. Charakteristický vzhľad zvýraznený dynamicky pružnými líniami značne odlišuje tento model od svojich rivalov, ale aj od päťdverového súrodenca radu 1. Široké dvere s bezrámovými oknami, bočný okenný dizajn a extrémne nízko položená strešná línia dodávajú tomuto autu elegantnú športovú figúru.

Ďalší ocenený produkt, BMW 3 Touring, pridáva k základným hodnotám značky navyše vlastnosti variability a životného štýlu. Pružná silueta a šikmé zadné okno vzbudzujú pocit rýchlosti ešte pred tým, ako sa vozidlo dá do pohybu, zatiaľ čo mierne klesajúca strešná línia a veľké zadné dvere auta naznačujú viacúčelovú povahu interiéru.

Ocenenie sa dostalo aj dvom kolesám: nové BMW R 1200 GS je prípadom dobre riešenej kombinácie nezameniteľného dizajnového jazyka a atletickej off-road veľkosti. Známa GS dizajnová platforma pomohla vytvoriť z novej verzie najpopulárnejšieho cestovného endura prípadovú štúdiu v tom, ako posunúť styling tradičného motocykla do ďalšieho zdokonalenia.

BMW M6 Gran Coupé BMW R 1200 GS BMW M1 35i BMW Touring 330d
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.