BMW X3: Auto roka 4x4

Piatok, 25 marec 2011

Keď koncom minulého roka uviedlo BMW model X3 druhej generácie, vzbudilo vo svojom segmente kompaktných SUV veľkú pozornosť. Dôkazom popularity nového modelu je získanie ocenenia Auto roka 2011 s pohonom všetkých kolies, ktoré model X3 získal od špecializovaného časopisu Auto Bild Allrad.

BMW X3
BMW X3 je na scéne od roku 2003, do príchodu druhej generácie sa ich predalo viac ako šesťsto tisíc a nový model sa úspešne predáva od uvedenia na trh v novembri 2010

Je to už druhý tohtoročný triumf nového bavorského automobilu, keď iba pár týždňov predtým získalo nové BMW X3 titul Terénne vozidlo roka 2011 od čitateľov magazínu Off-Road. Dvojitým úspechom nové BMW X3 nasledovalo tak svojho predchodcu, ktorý v spomenutých anketách zvíťazil v rokoch 2006 a 2007.

V ankete časopisu Auto Bild Allrad volili čitatelia svojho favorita z viac než 130 modelov deviatich kategórií. Nové BMW X3 si s prehľadom zaistilo prvenstvo v kategórii Terénne vozidlá a SUV s cenou od 25 000 do 40 000 eur. Titul Auto roka 2011 s pohonom všetkých kolies bol odovzdaný 24. marca 2011 na slávnosti vo Frankfurte.

V porovnaní s predošlou generáciou ponúka nové X3 podstatne viac priestoru, efektívnejšie motory, optimalizovaný komfort jazdy a rozšírenú ponuku inovatívnych prvkov výbavy. Na predných i zadných sedadlách presvedčí vysokým komfortom. Batožinový priestor so základným objemom 550 litrov (maximálne 1600 litrov) a deleným sedadlom v pomere 40:20:40 stanovuje takisto nové meradlá pre svoj segment.

Onedlho pribudnú pre nové BMW X3 dva nové motory a ponuka tak bude obsahovať dve benzínové a dve naftové jednotky s rozpätím od 184 do 306 koní. Ponúkať sa X3 budú aj s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Inteligentný pohon všetkých kolies xDrive prešiel ďalšou optimalizáciou a vyniká okrem špičkovej trakcie a maximálnej stability na klzkých povrchoch aj jazdnou dynamikou. Nové X3 má aj množstvo inovatívnych prvkov výbavy, asistenčných systémov a služieb mobility súboru BMW ConnectedDrive. X3 je napríklad jediným modelom vo svojom segmente s Head-Up displejom a pripojením na internet.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.