Bratislava má novú hlavnú autobusovú stanicu

Pondelok, 02 október 2017

Hlavnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách v Bratislave dali do prevádzky v polovici augusta 1983. Slúžila viac ako tridsať štyri rokov, aby ju od nedele 1. októbra tohto roku nahradila náhradná na opačnej strane cesty na Bottovej ulici. Verme, že len na tri roky, počas ktorých na mieste starej stanice vyrastie nová moderná autobusová stanica, ktorá má začať slúžiť od konca roku 2020.

1 Aut Stanica Nivy
Nová autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave nahrádza doterajšiu na Mlynských Nivách, ktorá po novom vybudovaní začne slúžiť koncom roku 2020

Keď v rok 1983 otvárali hlavnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách, z jej nástupísk odchádzalo denne 485 spojov a spĺňala nároky na prepravu cestujúcich. Po 34 rokoch priestory značne schátrali, počet cestujúcich narástol, rovnako aj nároky cestujúcich a nová autobusová stanica pre hlavné mesto bola už dlhší čas aktuálnou témou.

Nová náhradná na Bottovej ulici má doterajšiu stanicu plnohodnotne nahradiť. A ako sme sa počas dnešného dňa slávnostného otvorenia náhradnej stanice mohli presvedčiť, vyzerá to tak, že aj nahradí a cestujúcim bude slúžiť k plnej spokojnosti.

Otvorenie novej náhradnej stanice sa uskutočnilo v nedeľu 1. októbra o 04,00 hodine, kedy na letisko Schwechat a do Viedne odštartoval prvý autobus. Od tohto času sa do úplne nových priestorov náhradnej stanice kompletne presunula celá autobusová prevádza. Bude to tak do konca roku 2020, kedy sa očakáva dokončenie novej stanice Nivy a sťahovanie sa uskutoční opačným smerom – z náhradnej do novej.

Slávnostné otvorenie prevádzky novej náhradnej autobusovej stanice Nivy sa konalo v ďalší deň, v pondelok 2. októbra aj za prítomnosti predstaviteľov samospráv, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša a generálneho riaditeľa Slovak Lines Petra Sádovského.

Náhradnú autobusovú stanicu sme si v deň slávnostného otvorenia mohli prezrieť aj s ďalšími novinármi. Všetko vyzerá tak, že verejnosť dostáva kvalitné služby vo vyššom komforte. Lístky si cestujúci môžu kúpiť priamo na stanici, ale aj dopravné karty či predplatné cestovné lístky spolu na šiestich pokladniciach v hlavnej hale. Pri čakaní na spoj poslúži cestujúcim Wi-Fi, nakúpiť si môžu potraviny i najesť sa v bufetových prevádzkach.

"Doterajšie spoje zostávajú nezmenené. Pre cestujúcich je pripravených spolu 34 nástupíšť. Pre linky, ktoré obstarávajú prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji sú odchody z nástupíšť prehľadne rozdelené podľa regiónu, do ktorého autobus smeruje" informuje nás hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová. Nástupištia sú dobre označené a cestujúcich o odchodoch spojov informujú elektronické tabule.

S výstavbou novej autobusovej stanice na Mlynských nivách by mal začať developer HB Reavis hneď po otvorení prevádzky na náhradnej stanici na Bottovej ulici. Otvoriť ju plánujú v roku 2020. Bude kombináciou medzinárodného autobusového terminálu, nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Výstavba projektu Stanica Nivy, ktorý má stáť 345 miliónov eur, sa začala v polovici mája prácami na administratívnej budove Nivy Tower.

1 Aut Stanica Nivy 2 Aut Stanica Nivy 3 Aut Stanica Nivy 4 Aut Stanica Nivy 5 Aut Stanica Nivy 6 Aut Stanica Nivy 7 Aut Stanica Nivy 8 Aut Stanica Nivy 9 Aut Stanica Nivy
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.