Bratislava má novú hlavnú autobusovú stanicu

Pondelok, 02 október 2017

Hlavnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách v Bratislave dali do prevádzky v polovici augusta 1983. Slúžila viac ako tridsať štyri rokov, aby ju od nedele 1. októbra tohto roku nahradila náhradná na opačnej strane cesty na Bottovej ulici. Verme, že len na tri roky, počas ktorých na mieste starej stanice vyrastie nová moderná autobusová stanica, ktorá má začať slúžiť od konca roku 2020.

1 Aut Stanica Nivy
Nová autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave nahrádza doterajšiu na Mlynských Nivách, ktorá po novom vybudovaní začne slúžiť koncom roku 2020

Keď v rok 1983 otvárali hlavnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách, z jej nástupísk odchádzalo denne 485 spojov a spĺňala nároky na prepravu cestujúcich. Po 34 rokoch priestory značne schátrali, počet cestujúcich narástol, rovnako aj nároky cestujúcich a nová autobusová stanica pre hlavné mesto bola už dlhší čas aktuálnou témou.

Nová náhradná na Bottovej ulici má doterajšiu stanicu plnohodnotne nahradiť. A ako sme sa počas dnešného dňa slávnostného otvorenia náhradnej stanice mohli presvedčiť, vyzerá to tak, že aj nahradí a cestujúcim bude slúžiť k plnej spokojnosti.

Otvorenie novej náhradnej stanice sa uskutočnilo v nedeľu 1. októbra o 04,00 hodine, kedy na letisko Schwechat a do Viedne odštartoval prvý autobus. Od tohto času sa do úplne nových priestorov náhradnej stanice kompletne presunula celá autobusová prevádza. Bude to tak do konca roku 2020, kedy sa očakáva dokončenie novej stanice Nivy a sťahovanie sa uskutoční opačným smerom – z náhradnej do novej.

Slávnostné otvorenie prevádzky novej náhradnej autobusovej stanice Nivy sa konalo v ďalší deň, v pondelok 2. októbra aj za prítomnosti predstaviteľov samospráv, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša a generálneho riaditeľa Slovak Lines Petra Sádovského.

Náhradnú autobusovú stanicu sme si v deň slávnostného otvorenia mohli prezrieť aj s ďalšími novinármi. Všetko vyzerá tak, že verejnosť dostáva kvalitné služby vo vyššom komforte. Lístky si cestujúci môžu kúpiť priamo na stanici, ale aj dopravné karty či predplatné cestovné lístky spolu na šiestich pokladniciach v hlavnej hale. Pri čakaní na spoj poslúži cestujúcim Wi-Fi, nakúpiť si môžu potraviny i najesť sa v bufetových prevádzkach.

"Doterajšie spoje zostávajú nezmenené. Pre cestujúcich je pripravených spolu 34 nástupíšť. Pre linky, ktoré obstarávajú prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji sú odchody z nástupíšť prehľadne rozdelené podľa regiónu, do ktorého autobus smeruje" informuje nás hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová. Nástupištia sú dobre označené a cestujúcich o odchodoch spojov informujú elektronické tabule.

S výstavbou novej autobusovej stanice na Mlynských nivách by mal začať developer HB Reavis hneď po otvorení prevádzky na náhradnej stanici na Bottovej ulici. Otvoriť ju plánujú v roku 2020. Bude kombináciou medzinárodného autobusového terminálu, nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Výstavba projektu Stanica Nivy, ktorý má stáť 345 miliónov eur, sa začala v polovici mája prácami na administratívnej budove Nivy Tower.

1 Aut Stanica Nivy 2 Aut Stanica Nivy 3 Aut Stanica Nivy 4 Aut Stanica Nivy 5 Aut Stanica Nivy 6 Aut Stanica Nivy 7 Aut Stanica Nivy 8 Aut Stanica Nivy 9 Aut Stanica Nivy
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.