Bratislavský Volkswagen chytil veľké ryby: Passata a Superb

Utorok, 17 november 2020

Pôvodne plánovaná nová výroba nemeckého koncernu Volkswagen nebude v tureckom Izmire, ale v závode v Devínskej Novej Vsi. Oznámili to včera na tlačovej konferencii v hoteli Auto Forum závodu Volkswagen predseda slovenskej vlády Igor Matovič a šéf Volkswagenu Slovakia Oliver Grünberg.

1-VW-DNV

Obrovskú investíciu pre Slovensko a bratislavský závod Volkswagenu schválila ešte minulý týždeň dozorná rada koncernu. Potvrdili to dnes manažéri nemeckej automobilky na čele s predsedom predstavenstva Volkswagen Slovakia a premiér slovenskej vlády Igor Mativič a minister financií Eduard Heger na stretnutí s novinármi priamo v závode slovenského výrobcu automobilov Volkswagen v Devínskej Novej Vsi.

Bratislavský závod Volkswagenu tak oficiálne začína prípravy na budúcu produkciu nových modelov Passat a Superb, ktorá má odštartovať v roku 2023. Do novej produkcie v Bratislave má priama investícia koncernu predstavovať 500 miliónov eur, investovať sa však bude aj do existujúcej výroby a celková suma presiahne miliardu eur.

Investícia nemeckej automobilky do bratislavskej fabriky Volkswagenu je tak teraz potvrdená a v Devínskej Novej Vsi budú z výrobnej linky schádzať aj vlajková loď koncernu Volkswagen Passat a českej Škody Superb – tak so spaľovacími ako aj plug-in hybridnými motormi. Pribudnú tak k súčasne vyrábaným luxusným modelom VW Tuareg, Porsche Cayenne, Audi Q7 a Q8 a malým mestským automobilom Škoda Citigo, VW Up! a Seat Mii.

Výroba modelov Passat a Superb si vyžiada aj 2000 nových pracovníkov, takže Volkswagen Slovakia ich bude zamestnávať spolu až 14 100. Priniesť to môže zvýšenie celkovej ročnej produkcie automobilov, ktorá v roku 2019 bola takmer 380 000 vozidiel. Mohlo by to byť navýšenie výroby počtu nových áut o 250 až 300 tisíc, čo by si však vyžiadalo aj výstavbu nových výrobných hál.

V Bratislave pribudnú v závode VW Slovakia dva nové modely. Passat je už roky neodškriepiteľný líder Volkswagenu pre svoju obľúbenosť u priaznivcov značky, pre svoj komfort a jazdnú pohodu modelu sedan a kombi pre praktickosť. Prvý z kategórie sedan, ktorá je na ústupe pred obľúbenými SUV.

Superb má veľkú obľubu nielen v bývalej našej spoločnej krajine, ale najmä vo svete veľa priaznivcov. Doteraz sa superbov predalo vyše 1,4 milióna, v minulom roku 104 tisíc. Tak Passat ako aj Superb nepochybne spestria ponuku bratislavského závodu Volkswagen Slovakia.

1-VW-DNV 2-VW-DNV 3-VW-DNV
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.