Car of the Year 2014: Spoznáme ho v marci v Ženeve

Piatok, 24 január 2014

Auto roka pre rok 2014 spoznáme na marcovom autosalóne v Ženeve. Vyhlásia ho večer pred novinárskymi dňami po tom, ako členovia poroty zloženej z 58 motoristických novinárov z 22 európskych krajín vyberú zo sedem finalistov víťazný automobil. O prestížny európsky titul Car of the Year sa budú uchádzať BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz triedy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S.

Car of the year 2014

Mená finalistov sme spoznali v druhej polovici decembra minulého roka. Traja z kandidátov, Mazda 3, Škoda Octavia a Peugeot 308, zastupujú nižšiu strednú triedu, kategóriu minivanov Citroën C4 Picasso, luxusnú triedu Mercedes-Benz triedy S, elektromobily BMW i3 a americká Tesla Model S. Finalisti vzišli z 30 nových modelov automobilov, ktoré prišli na trh v uplynulom roku a predalo sa ich nie menej ako 5000 kusov.

V polovici februára si členovia poroty vyskúšajú každý zo siedmich modelov, ktoré postúpili do záverečného finále. Stane sa tak na skúšobnej dráhe v Centre d' Essais et de Recherche de Morte Fontaine (CERAM) vo Francúzsku. Zohľadňovať a posudzovať sedem finalistov budú podľa kritérií ako sú technické inovácie, kvalita, hodnota a štýl.

Vyhlásenie víťaza európske Auto roka 2014 sa bude už po tretí raz na autosalóne v Ženeve, v kongresovom centre Palexpo 3. marca za prítomnosti akreditovaných novinárov a vystavovateľov. Mimochodom, na 84. ročníku autosalónu Ženeva sa očakáva okolo desaťtisíc novinárov z celého sveta. Pre nich sú vyhradené dni 4. a 5. marec, od 6. do 16. marca je autosalón prístupný pre verejnosť.

Fotogaléria siedmich finalistov

BMW i3
BMW i3
Citroen C4 Picasso
Citroën C4 Picasso
Mazda3
Mazda3
Mercedes-Benz trieda S
Mercedes-Benz trieda S
Peugeot 308
Peugeot 308
Škoda Octavia
Škoda Octavia
Tesla Model S
Tesla Model S
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.