Car of the Year 2014: Spoznáme ho v marci v Ženeve

Piatok, 24 január 2014

Auto roka pre rok 2014 spoznáme na marcovom autosalóne v Ženeve. Vyhlásia ho večer pred novinárskymi dňami po tom, ako členovia poroty zloženej z 58 motoristických novinárov z 22 európskych krajín vyberú zo sedem finalistov víťazný automobil. O prestížny európsky titul Car of the Year sa budú uchádzať BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz triedy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S.

Car of the year 2014

Mená finalistov sme spoznali v druhej polovici decembra minulého roka. Traja z kandidátov, Mazda 3, Škoda Octavia a Peugeot 308, zastupujú nižšiu strednú triedu, kategóriu minivanov Citroën C4 Picasso, luxusnú triedu Mercedes-Benz triedy S, elektromobily BMW i3 a americká Tesla Model S. Finalisti vzišli z 30 nových modelov automobilov, ktoré prišli na trh v uplynulom roku a predalo sa ich nie menej ako 5000 kusov.

V polovici februára si členovia poroty vyskúšajú každý zo siedmich modelov, ktoré postúpili do záverečného finále. Stane sa tak na skúšobnej dráhe v Centre d' Essais et de Recherche de Morte Fontaine (CERAM) vo Francúzsku. Zohľadňovať a posudzovať sedem finalistov budú podľa kritérií ako sú technické inovácie, kvalita, hodnota a štýl.

Vyhlásenie víťaza európske Auto roka 2014 sa bude už po tretí raz na autosalóne v Ženeve, v kongresovom centre Palexpo 3. marca za prítomnosti akreditovaných novinárov a vystavovateľov. Mimochodom, na 84. ročníku autosalónu Ženeva sa očakáva okolo desaťtisíc novinárov z celého sveta. Pre nich sú vyhradené dni 4. a 5. marec, od 6. do 16. marca je autosalón prístupný pre verejnosť.

Fotogaléria siedmich finalistov

BMW i3
BMW i3
Citroen C4 Picasso
Citroën C4 Picasso
Mazda3
Mazda3
Mercedes-Benz trieda S
Mercedes-Benz trieda S
Peugeot 308
Peugeot 308
Škoda Octavia
Škoda Octavia
Tesla Model S
Tesla Model S
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.