Car of the Year 2014: Spoznáme ho v marci v Ženeve

Piatok, 24 január 2014

Auto roka pre rok 2014 spoznáme na marcovom autosalóne v Ženeve. Vyhlásia ho večer pred novinárskymi dňami po tom, ako členovia poroty zloženej z 58 motoristických novinárov z 22 európskych krajín vyberú zo sedem finalistov víťazný automobil. O prestížny európsky titul Car of the Year sa budú uchádzať BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz triedy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S.

Car of the year 2014

Mená finalistov sme spoznali v druhej polovici decembra minulého roka. Traja z kandidátov, Mazda 3, Škoda Octavia a Peugeot 308, zastupujú nižšiu strednú triedu, kategóriu minivanov Citroën C4 Picasso, luxusnú triedu Mercedes-Benz triedy S, elektromobily BMW i3 a americká Tesla Model S. Finalisti vzišli z 30 nových modelov automobilov, ktoré prišli na trh v uplynulom roku a predalo sa ich nie menej ako 5000 kusov.

V polovici februára si členovia poroty vyskúšajú každý zo siedmich modelov, ktoré postúpili do záverečného finále. Stane sa tak na skúšobnej dráhe v Centre d' Essais et de Recherche de Morte Fontaine (CERAM) vo Francúzsku. Zohľadňovať a posudzovať sedem finalistov budú podľa kritérií ako sú technické inovácie, kvalita, hodnota a štýl.

Vyhlásenie víťaza európske Auto roka 2014 sa bude už po tretí raz na autosalóne v Ženeve, v kongresovom centre Palexpo 3. marca za prítomnosti akreditovaných novinárov a vystavovateľov. Mimochodom, na 84. ročníku autosalónu Ženeva sa očakáva okolo desaťtisíc novinárov z celého sveta. Pre nich sú vyhradené dni 4. a 5. marec, od 6. do 16. marca je autosalón prístupný pre verejnosť.

Fotogaléria siedmich finalistov

BMW i3
BMW i3
Citroen C4 Picasso
Citroën C4 Picasso
Mazda3
Mazda3
Mercedes-Benz trieda S
Mercedes-Benz trieda S
Peugeot 308
Peugeot 308
Škoda Octavia
Škoda Octavia
Tesla Model S
Tesla Model S
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.