Car2go: elektrosmarty mieria do Európy

Streda, 10 august 2011

Tristo najmodernejších bezemisných Smart Fortwo electric drive bude ešte tohto roku na prenájom systémom car2go v severoamerickom San Diegu a do konca roku 2011 aj v holandskom Amsterdame. Realizátori projektu to avizujú ako severoamerický a európsky začiatok éry mestskej premávky vozidiel s čisto elektrickým pohonom.

Smart electric
Elektrické bezemisné Smarty Fortwo electric drive mieria aj do európskych miest

Prenájom elektrických smartov (elektromotor 30 kW/41 k, dojazd do135 km, úplné nabitie lítiovo-iónových batérií za približne 8 hodín) vybavených najaktuálnejšou technológiou telematiky od car2go sa už uplatňuje v Ulme, Hamburgu, Austine a Vancouveri. Ďalších vyše 40-tisíc registrovaných užívateľov systému má k dispozícii tisíc vozidiel značky smart fortwo car2go edition so spaľovacími motormi s nízkymi emisiami.

Podľa doterajších skúseností sa očakáva sa, že užívatelia nových smartov budú jazdiť na krátke jazdy do vzdialenosti zhruba desiatich kilometrov, k čomu je ich dojazd na úsporný, tichý a výlučne elektrický pohon lokálne jazdiaci bez emisií viac než postačujúci.

Výhodou systému car2go tiež je, že ponúka svojim členom možnosť spontánneho požičania auta bez toho, aby museli vopred uviesť koniec prenájmu alebo miesto jeho vrátenia.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.