Cena pre Alfa MiTo

Streda, 29 október 2008

Na model MiTo automobilky Alfa Romeo sa niesli ešte pred jeho uvedením samé chvály. O tom, že ide naozaj o mimoriadne vydarený automobil svedčí fakt, že v prestížnej ankete Auto Europa 2009, ktorej sa zúčastnili všetky nové modely tohto roka, získala prvenstvo práve Alfa MiTo.

Alfa Romeo MiTo Alfa Romeo MiTo

Prvé miesto v prestížnej ankete získala Alfa Romeo MiTo pred Lanciou Delta, tretiu priečka získal Ford s modelom Fiesta. Ocenenie Auto Europa 2009, ktoré udelila Talianska únia motoristických novinárov, je považované za najdôležitejšie ocenenie špecializovanej talianskej tlače. Únia, ktorá vznikla v roku 1987, udeľuje ocenenie automobilu, ktorý bol skonštruovaný a uvedený do predaja v Európe a hodnotí jeho technologickú vyspelosť, cenu a vzhľad z hľadiska najoptimálnejšej kombinácie pre konečných zákazníkov.

S malým športovým kompaktným automobilom vstúpil taliansky výrobca na trh po prvýkrát a predurčil ho k získaniu novej generácie fanúšikov značky Alfa Romeo. S dĺžkou štyroch metrov ponúka všetky hodnoty Alfy Romeo: taliansky štýl, športový charakter a vyspelú technológiu pre potešenie z jazdy. Externú agresívnu líniu dopĺňajú moderné interiéry v štýly "made in Italy". Pri uvedení na trh sú k dispozícii tri motory: dva benzínové 1,4/78 k a 1,4 Turbo/155 k a turbodiesel 1,6 JTDM s výkonom 120 koní.

Ako každá Alfa Romeo aj MiTo je koncentrát vyspelých technológií. Má elektronický systém Q2, systém DST integrovaný vo VDC a predovšetkým systém D.N.A., ktorý je v tomto segmente premiérou. Na stredovom paneli je možné si zvoliť nastavenie motora, bŕzd, tuhosti riadenia, tlmičov a prevodovky v troch rôznych režimoch: DYNAMIC ako super športový, NORMAL pre mestskú premávku a All WEATHER pre sťažené klimatické podmienky.

Oficiálne bude Alfa Romeo MiTo ocenená v decembri na Motor Show v Bologni. V doterajšej v histórii vyhrali túto anketu Alfa 164 (1988), Fiat Tipo (1989), Fiat Cinquecento (1993), Fiat Punto (1995), Fiat Bravo/Brava (1996), Alfa Romeo 156 (1998), Alfa Romeo 166 (1999), Fiat Panda (2004), Fiat Grande Punto (2007) a Fiat 500 (2008).

Autor: J. Goldberger
Foto: Alfa Romeo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.