Chcete si užiť jazdu? Choďte do Álp.

Nedeľa, 03 júl 2016

Ak máte dosť jazdy v kolónach na diaľniciach, v mestskej premávke či rozkopaných miestnych komunikáciách, výrobca pneumatík Dunlop pripravil tipy, kde sa môžete od týchto nepríjemných zážitkov odreagovať a vrátiť sa k opojnému pocitu voľnosti a slobody pri riadení auta alebo motocykla. Teraz Dunlop radí zájsť si po najlepšie zážitky na cesty do Álp.

1 Dunlop Alpy
Krásne výhľady, kvalitné cesty, upokojujúca jazda a čistý vzduch, motív pre výlet do Álp

Alpské krajiny sú podľa expertov Dunlop pre milovníkov športovej jazdy v horských podmienkach skutočným rajom na zemi. Jedinečne situované, ale pritom vysoko kvalitné cesty s radom úžasných vyhliadok na vrcholy veľhôr nikde inde nenájdete. Pokiaľ teda chcete spojiť príjemné s užitočným, príjemne si zajazdiť a pritom ešte vziať rodinu či priateľov na výlet, zamierte podľa Borisa Tománka z marketingu spoločnosti Goodyear Dunlop Tires Slovakia na juh. Stojí to vraj za to a jedinečný zážitok z jazdy je podľa neho zaručený.

Tu sú vybrané tipy:

Severné Taliansko: Vipiteno - San Leonardo in Passiria

Výška priesmyku 2099 m n. m., dĺžka trasy 39 km, max. sklon 12 %, otvorené: apríl až november.

Prvým tipom je kopec v severotalianskej časti Álp, ktorý patrí k najparádnejším v celých Alpách. Je úplne jedno, či ho zdoláte od Vipitena či od San Leonarda in Passiria. Z oboch smerov sa jazdí hore i dole skvele, preto pokiaľ neprechádzate niekam ďalej, odporúčame si ho dať tam a späť. Práve pri ceste späť vôbec neuveríte, že ste tadiaľ už išli. Cesta i vyhliadky vyzerajú úplne inak. Ide o unikátny jazdný bonbónik, ktorý nesmie medzi vašimi zážitkami chýbať. Z Rakúska aj Bavorska je to kúsok, a tak sa sem chodí povoziť mnoho vodičov. Vhodnejšie je však vychutnať si cestu priesmykom vo všedných dňoch.

Rakúsko-Taliansko: Tröpolach - Pontebba

Výška priesmyku je 1530 m n. m., dĺžka trasy 24 km, max. sklon 12 %.

Pre cestu zo severu na juh alebo naopak, teda pokiaľ nejdete napríklad k moru alebo sa od neho vraciate, je to nádherná trasa. Rozhodne omnoho zaujímavejšia ako nudná cesta po diaľnici. Pravda, nie je to určite najrýchlejšia cesta, ale na zážitkovú jazdu nepôjde ten, kto sa ponáhľa. Akonáhle na cestu nabehnete, pričom je úplne jedno, z ktorej svetovej strany, celých 24 kilometrov sa neprestanete ani na okamih baviť. Pohľady na hraničné štíty ako napríklad 2236 metrov vysoký Rosskofel (Monte Cavallo di Pontebba), alebo i na ďalšie hory, je úchvatný. Fotografovanie je tu takmer povinné. Vzhľadom na to, že z hľadiska vodiča je zaujímavejšia jazda do kopca, odporúčame ísť z talianskej strany, kde sa cesta zatáča omnoho, omnoho viac.

Rakúsko: Fusch – Heiligenblut

Výška priesmyku 2576 m n. m., dĺžka trasy 48 km, max. sklon: 12 %, otvorené: máj až november.

Nepochybne jeden z najpopulárnejších a najfrekventovanejších rakúskych kopcov, ktorý ponúka úplne dokonalú jazdu celý deň. Stačí zaplatiť 20 eur za dennú kartu. Ľahká dosiahnuteľnosť, perfektná cesta, dokonalé zákruty a úžasná vysokohorská krajina spôsobujú, že je tam občas nával. Vďaka značnej výške hrebeňa (okolo 3000 m n. m.) je hlavne v jarných a jesenných mesiacoch dosť veľký rozdiel medzi severnou a južnou stranou. Takže nie je nič neobvyklé, keď na severe trocha mrzne a míňate ešte pomerne vysoké snehové bariéry a na južnej strane si pripadáte ako v rozkvitnutej botanickej záhrade a môžete sa pokojne opaľovať. Severné rampy sú v tomto období ešte namočené topiacim sa snehom a južné, naopak, perfektne suché a pripravené na dokonalú jazdu. Preto je zbytočné niekam sa ponáhľať, lepšie je jazdu si čo najviac vychutnať.

2 Dunlop Alpy
Jazda na motocykli po kvalitných a členitých alpských cestách vie byť oslobodzujúca

Slovinsko-Rakúsko: Unterloibl – Podljubelj

Výška sedla 1 216 m n. m., dĺžka trasy 33 km.

Pre cestu do alebo zo Slovinska je to jedna z najlepších a najkrajších trás. Po zvezení sa po parádnych cestách v horách Štajerska a Korutánska prejdete priamo do nádherných lesov a údolí v oblasti okolo slovinského mesta Kranj. Jazernej oblasti Bled a Bohinj a vysokohorský masív Triglav ponúkajú dostatok kilometrov veľmi pekných ciest. Okrem pôžitku z cesty je na čo pozerať. Malebná krajina provokuje k zastaveniu a k fotografovaniu.

Švajčiarsko: Sta. Maria im Münstertal – Umbrail

Výška priesmyku 2501 m n. m., dĺžka trasy 13,5 km, max. sklon 11 %, otvorené máj až december.

Ak si prajete ísť po ceste o samote, kde nie je takmer žiadna premávka, potom je tu zaujímavý tip. Pomerne nenápadný, schovaný vedľa omnoho známejšieho a populárnejšieho priesmyku Stelvio, neprávom prehliadaný. Práve takéto prívlastky najlepšie vystihujú výjazd zo švajčiarskeho mestečka Sta. Maria im Münstertal. Tak vodič ako aj spolujazdec sa majú na čo stále pozerať. Pre motorkárov je výjazd bezpečnejší ako zjazd, pretože na časti cesty býva drobný štrk.

Takže šťastnú cestu a veľa príjemných zážitkov.

Autor: jGold + Tom
Foto: Dunlop
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.