Chevrolet Corvette oslávi šesťdesiatiny

Utorok, 04 december 2012

Legendárny Chevrolet Corvette, jedinečný americký hi-tech automobil , ktorého posledná generácia upútava uhladeným vzhľadom a vysokým výkonom, oslávi na budúci rok významné jubileum – 60. výročie svojho vzniku.

Chevrolet Corvette 427 Convertible Corvette 1953
Chevrolet Corvette 427 Convertible a pôvodná Corvette prvej generácie z roku 1953

Corvette je stelesnením skutočného športového automobilu. O jej jazdné výkony sa stará osvedčený vidlicový osemvalec s objemom 5,7 litru, celý z hliníka, ktorý dáva výkon 350 koní pri 5400 otáčkach za minútu. Pochváliť sa vďaka veľkému objemu môže aj vysokým krútiacim momentom 483 Nm pri 4200 otáčkach. Zaujímavosťou je, že ani motor zatiaľ poslednej generácie Corvetty nemá viacventilovú techniku.

"Počas takmer 60 rokov Corvette ponúkala moderné riešenia, technológie a úžasný výkon," povedal šéfdizajnér Tadge Juechter, muž zodpovedný za dohľad nad vznikom Corvette 427 Convertible Collector's Edition, ktorá je oslavou tejto legendy.

Nová Corvette 427 Convertible Collector's Edition bola špeciálne postavená ako spomienka na 60. výročie tohto legendárneho automobilu. Je to doteraz najrýchlejšia Corvette vo verzii kabriolet a zahŕňa všetky technické prvky, ktoré preslávili jej meno.

Aj po 60 rokoch stelesňuje model Corvette technologický pokrok. Preslávila sa však aj vo filmovom priemysle. Chevrolet ju prirovnáva k vínu, takže vraj aj Corvette je s pribúdajúcim vekom stále lepšia.

Príbeh Corvette sa nekončí: na budúcoročnom North American International Auto Show v Detroite oficiálne predstavia nový Chevrolet Corvette C7.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.