Chevrolet Corvette oslávi šesťdesiatiny

Utorok, 04 december 2012

Legendárny Chevrolet Corvette, jedinečný americký hi-tech automobil , ktorého posledná generácia upútava uhladeným vzhľadom a vysokým výkonom, oslávi na budúci rok významné jubileum – 60. výročie svojho vzniku.

Chevrolet Corvette 427 Convertible Corvette 1953
Chevrolet Corvette 427 Convertible a pôvodná Corvette prvej generácie z roku 1953

Corvette je stelesnením skutočného športového automobilu. O jej jazdné výkony sa stará osvedčený vidlicový osemvalec s objemom 5,7 litru, celý z hliníka, ktorý dáva výkon 350 koní pri 5400 otáčkach za minútu. Pochváliť sa vďaka veľkému objemu môže aj vysokým krútiacim momentom 483 Nm pri 4200 otáčkach. Zaujímavosťou je, že ani motor zatiaľ poslednej generácie Corvetty nemá viacventilovú techniku.

"Počas takmer 60 rokov Corvette ponúkala moderné riešenia, technológie a úžasný výkon," povedal šéfdizajnér Tadge Juechter, muž zodpovedný za dohľad nad vznikom Corvette 427 Convertible Collector's Edition, ktorá je oslavou tejto legendy.

Nová Corvette 427 Convertible Collector's Edition bola špeciálne postavená ako spomienka na 60. výročie tohto legendárneho automobilu. Je to doteraz najrýchlejšia Corvette vo verzii kabriolet a zahŕňa všetky technické prvky, ktoré preslávili jej meno.

Aj po 60 rokoch stelesňuje model Corvette technologický pokrok. Preslávila sa však aj vo filmovom priemysle. Chevrolet ju prirovnáva k vínu, takže vraj aj Corvette je s pribúdajúcim vekom stále lepšia.

Príbeh Corvette sa nekončí: na budúcoročnom North American International Auto Show v Detroite oficiálne predstavia nový Chevrolet Corvette C7.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.