Chevrolet Corvette oslávi šesťdesiatiny

Utorok, 04 december 2012

Legendárny Chevrolet Corvette, jedinečný americký hi-tech automobil , ktorého posledná generácia upútava uhladeným vzhľadom a vysokým výkonom, oslávi na budúci rok významné jubileum – 60. výročie svojho vzniku.

Chevrolet Corvette 427 Convertible Corvette 1953
Chevrolet Corvette 427 Convertible a pôvodná Corvette prvej generácie z roku 1953

Corvette je stelesnením skutočného športového automobilu. O jej jazdné výkony sa stará osvedčený vidlicový osemvalec s objemom 5,7 litru, celý z hliníka, ktorý dáva výkon 350 koní pri 5400 otáčkach za minútu. Pochváliť sa vďaka veľkému objemu môže aj vysokým krútiacim momentom 483 Nm pri 4200 otáčkach. Zaujímavosťou je, že ani motor zatiaľ poslednej generácie Corvetty nemá viacventilovú techniku.

"Počas takmer 60 rokov Corvette ponúkala moderné riešenia, technológie a úžasný výkon," povedal šéfdizajnér Tadge Juechter, muž zodpovedný za dohľad nad vznikom Corvette 427 Convertible Collector's Edition, ktorá je oslavou tejto legendy.

Nová Corvette 427 Convertible Collector's Edition bola špeciálne postavená ako spomienka na 60. výročie tohto legendárneho automobilu. Je to doteraz najrýchlejšia Corvette vo verzii kabriolet a zahŕňa všetky technické prvky, ktoré preslávili jej meno.

Aj po 60 rokoch stelesňuje model Corvette technologický pokrok. Preslávila sa však aj vo filmovom priemysle. Chevrolet ju prirovnáva k vínu, takže vraj aj Corvette je s pribúdajúcim vekom stále lepšia.

Príbeh Corvette sa nekončí: na budúcoročnom North American International Auto Show v Detroite oficiálne predstavia nový Chevrolet Corvette C7.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.