Chevrolet Sequel: zapíše sa do histórie s palivovými článkami 300 míľ bez dočerpania

Streda, 04 júl 2007

General Motors vošiel 15. mája 2007 do histórie, keď jeho Chevy Sequel je prvým elektrinou poháňaným automobilom s palivovými článkami, ktorý dokázal na jednu nádrž vodíka prejsť 300 míľ, čo je približne 483 km, pričom nevyprodukoval žiadne emisie.

Chevrolet Sequel

Je to dôležitá méta na ceste ku komercionalizácii automobilov s palivovými článkami. Pri tejto historickej jazde nevyprodukoval žiadne emisie, keďže automobil s vodíkovými palivovými článkami emituje len vodnú paru.

Sequel predstavili v roku 2005 na Auto Show v Detroite a prvú funkčnú verziu vlani na jeseň. Je prvým vozidlom na svete, ktoré úspešne integruje pohonný systém s vodíkovými palivovými článkami a široké spektrum pokrokových technológií ako riadenie a brzdy "by wire" (elektrické, bez mechanického prenosu sily) motory v nábojoch kolies, lithium-ionové batérie a ľahkú hliníkovú konštrukciu. Ako pohonnú látku využíva čistý, obnoviteľný vodík a emituje len vodnú paru. Teraz sa stal prvým vozidlom s palivovými článkami, ktoré dosiahlo dojazd umožňujúci jeho využitie v reálnom živote.

General Motors potvrdil, že vďaka pokrokovým technológiám je možné, aby automobil prestal byť témou enviromentálnych diskusií a že je možné znížiť závislosť od ropy. Chevy Sequel ukazuje, že vízia budúcnosti automobilu nezávislého na produktoch z ropy je reálna.

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.