Chevrolet Sequel: zapíše sa do histórie s palivovými článkami 300 míľ bez dočerpania

Streda, 04 júl 2007

General Motors vošiel 15. mája 2007 do histórie, keď jeho Chevy Sequel je prvým elektrinou poháňaným automobilom s palivovými článkami, ktorý dokázal na jednu nádrž vodíka prejsť 300 míľ, čo je približne 483 km, pričom nevyprodukoval žiadne emisie.

Chevrolet Sequel

Je to dôležitá méta na ceste ku komercionalizácii automobilov s palivovými článkami. Pri tejto historickej jazde nevyprodukoval žiadne emisie, keďže automobil s vodíkovými palivovými článkami emituje len vodnú paru.

Sequel predstavili v roku 2005 na Auto Show v Detroite a prvú funkčnú verziu vlani na jeseň. Je prvým vozidlom na svete, ktoré úspešne integruje pohonný systém s vodíkovými palivovými článkami a široké spektrum pokrokových technológií ako riadenie a brzdy "by wire" (elektrické, bez mechanického prenosu sily) motory v nábojoch kolies, lithium-ionové batérie a ľahkú hliníkovú konštrukciu. Ako pohonnú látku využíva čistý, obnoviteľný vodík a emituje len vodnú paru. Teraz sa stal prvým vozidlom s palivovými článkami, ktoré dosiahlo dojazd umožňujúci jeho využitie v reálnom živote.

General Motors potvrdil, že vďaka pokrokovým technológiám je možné, aby automobil prestal byť témou enviromentálnych diskusií a že je možné znížiť závislosť od ropy. Chevy Sequel ukazuje, že vízia budúcnosti automobilu nezávislého na produktoch z ropy je reálna.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."